Na Zemi je nespočet ostrovů, na těch odlehlejších či izolovanějších žije často unikátní fauna - endemité. Nežijí nikde jinde na světě. Vinou člověka však vznikají roztroušené izolované oblasti výskytu (ony "pevninské ostrovy") u mnohých druhů obývající původně rozsáhlý a souvislý areál na pevnině. Jejich oblast výskytu zmenšujeme a fragmentujeme, a ženeme tak mnoho druhů k propasti vyhubení.
Chovatelsko-expoziční komplex Pevninské ostrovy je situován příznačně mezi Pavilonem evoluce a Hřbitovem vyhubených zvířat. Toto spojení není náhodné. Evolucí nové druhy vznikají a na Hřbitově vyhubených zvířat můžeme spatřit pomníky těm (některým) druhům, které člověk moudrý stihl hloupě a nesmyslně vyhubit.
Při procházce expozicí soustavou lávek a můstků uvidíte zvířata, která jsme dostali na hranu vyhubení. Můžete vidět stádečko siků vietnamských a v dáli pár kriticky ohrožených jeřábů sibiřských.
Ráj lemurů
Součástí Pevninských ostrovů je také Ráj lemurů. Tato průchozí expozice je v chladnějším období roku zavřená. V letním období do ní mohou návštěvníci vstoupit 1x denně v doprovodu chovatelů a užít si pohledu na zvířata z bezprostřední blízkosti. Expozice je (pouze za pěkného počasí) otevřena od 14 do 15 hodin. Obývají ji čtyři druhy lemurů: lemur kata, lemur běločelý, lemur tmavý a lemur červenobřichý. Na ostrovech jsou vytápěné boudičky, lemuři tak na na ostrovech pobývají od dubna až do října (s ohledem na aktuální počasí), než se přestěhují na zimoviště do chovatelského zázemí.