Draví ptáci II.
Orel skalní je velký dravec s rozpětím křídel 190–220 cm. V přírodě se orli skalní mohou dožít až 38 let, v lidské péči pak dokonce i více než 50 let. Orli skalní po dosažení dospělosti žijí v trvalých párech.
Z mnoha historicky doložených pramenů vyplývá, že orli skalní hnízdili ve všech horských i hustě zalesněných nížinných oblastech českých zemí. V 19. století pravidelně hnízdili ještě v Krkonoších, Orlických horách, Jeseníkách a Beskydech. V důsledku intenzivního lovu člověkem však orli skalní z českých zemí zcela vymizeli. Česká republika je tak společně s Irskem jedinou evropskou zemí, kde byli tito orli přičiněním člověka jako hnízdní druh úplně vyhubeni.
Zoo Ostrava je aktivně zapojena do projektu Návrat orla skalního do České republiky. Více se o tomto projektu můžete dočíst zde.
České země byly v minulosti domovem dvou druhů velkých orlů, kromě orla skalního také orla mořského. Orel mořský, dokud u nás nebyl člověkem vyhuben, hnízdil naposledy v jižních Čechách (do konce 19. století) a na jižní Moravě (do začátku 20. století). Po úspěšné repatriaci v letech 1979–1984 byl jako hnízdní druh do naší přírody navrácen a jeho populace nadále narůstá.