Noční Tanganika
V expozici Noční Tanganika jsou k vidění africké druhy živočichů s noční aktivitou: komba Garnettova (Otolemur garnettii), drobný savec příbuzný slonům – daman stromový (Dendrohyrax arboreus), který byl doposud chován v zázemí zoo, nebo krajta písmenková (Python sebae). Návštěvníci zde najdou také pasumce elektrického (Malapterurus electricus) nebo zástupce bezobratlých – bičovce tyčkovitého (Euphrynichus bacillifer)
Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Zvířata s noční aktivitou jsou tak přirozeně aktivní v době, kdy je mohou pozorovat i návštěvníci zoo. Expozice je osvětlena modrým světlem, které zvířata nijak neruší. Fungování celé expozice je řízeno počítačem, který simuluje světelné a teplotní podmínky co nejblíže těm přírodním. To znamená, že se jen nerozsvítí a nezhasne v určitou dobu, ale světlo se bude utlumovat a zesilovat postupně, jakoby se stmívalo a rozednívalo. Stejně tak s přibývajícím dnem narůstá teplota a navečer zase klesá.
Unikátní je tato expoziceze také chovem damana stromového. Vzhledem k tomu, že toto zvíře je v rámci celého světa chováno jen velmi zřídka, není mnoho chovatelských zkušeností. Nám se ale za několik let chovu v zázemí podařilo cenné zkušenosti nasbírat, a dokonce jsme se dočkali i mláďat.
Expozice je součástí pavilonu Tanganika.