Naše sloní mámy se právě nacházejí v 73. týdnu březosti. Porod se tedy nezadržitelně blíží a my jsme museli pokročit s přípravami na něj. Kromě moči, která se odebírá všem třem slonicím kvůli monitorování jejich cyklu říje, začali ošetřovatelé cvičit slonice Johti a Vishesh, naše budoucí matky, i na pravidelné odběry krve.
Možná přemýšlíte, kde se tak slonovi odebírá krev? Loketní jamku nemá a propíchnout jeho kůži není vůbec snadné. Odpovědí jsou buď žíly na nohou nebo ušní boltce. Na zadní straně ucha je kůže tenčí a pokud navíc ucho nahřejete teplou vodou a promasírujete, odběr je mnohem snadnější. Problém spočívá v tom, jak vysvětlit slonovi, aby se chvíli nevrtěl a krev si nechal odebrat. A proto naši ošetřovatelé s oběma slonicemi několik týdnů předem trénovali odběry "na sucho".
Nyní jsou už ale Johti i Vishesh na odběry zvyklé a s veterinářem spolupracují - za pamlsek, samozřejmě. Zatím se krev odebírá jednou týdně, s postupující délkou březosti se frekvence odběrů budou zvyšovat až na 1x denně.
Krev je ihned po odběru odvezena do laboratoře, kde je stejně jako u vzorků moči stanovována hladina hormonů. Proč ale testujeme krev i moč najednou?
Důvodem je čas. Délka sloní březosti není u všech samic stejná a stejně jako u lidských maminek, může některá slonice začít rodit dříve nebo naopak později a to odny, týdny nebo i měsíce. Porod slonů je navíc věc velmi komplikovaná. Proto abychom poznali, kdy Johti nebo Vishesh začnou rodit, potřebujeme mít výsledky rychle a to nám umožní pouze pravidelné testování krve. Výsledek totiž můžeme mít během několika málo hodin. Začínající porod se pak pozná podle prudkého, až 50% poklesu hladiny hormonu progesteronu v krvi během jednoho dne. Od této doby se začíná počítat 48 hodin, během nichž by slonice měla porodit.