Sousloví noční hlídka má většina z nás spojeno s pionýrským či skautským táborem. Ale noční hlídka v zoo?
Ano, i v zoo bývá držena noční hlídka a není to nic tak neobvyklého, jak by se mohlo na první pohled zdát. Většinou jsou drženy hlídky u samic před blížícím se porodem u druhů vzácně se rozmnožujících či u druhů, které se v dané zoo nerozmnožují pravidelně nebo jejich porod proběhne vůbec poprvé. Sloní samice splňují všechny atributy takového živočišného druhu, a to nejen u nás v zoo, ale i v drtivém množství zoo, které jsme požádali před porody slonic o radu, neboť jejich zkušenosti jsou podstatně bohatší oproti těm našim – žádným.
Nakonec jsme se rozhodli držet hlídky celou noc od 18:00 hodin večer do 6:00 hodin ráno a to od 550. dne březosti Johti – samice, která byla Calvinem napářena jako první. Nočního hlídkování se zúčastňuje pět ošetřovatelů a tři pracovníci managementu zoo. Čtyři z ošetřovatelů jsou stálí ošetřovatelé slonů. Ti ostatní museli zvládnout několik základních slonařských dovedností – přivázat a odvázat řetězy u samice Johti, její napájení a úklid v její těsné blízkosti proto, aby nebyla nucena při omezeném pohybu lehat ve vlastním trusu. Museli se také naučit které světla se kde v pavilonu rozsvěcují a která vrata ovládat kterým tlačítkem tak, aby byli schopni v případě nutnosti toto vybavení použít.
Protože noční hlídka trvá celých 12 hodin, máme své stanoviště přímo v pavilonu v návštěvnické části. Je to provizorní lůžko, kde lze více či méně pohodlně těchto 12 hodin strávit. I při krátkém zdřímnutí jsme tak okamžitě ve střehu kdykoliv dochází k rozruchu mezi samicemi – komunikují spolu, plácají ušima, uléhají, vstávají. Naše bezprostřední přítomnost je důležitá také pro samice, aby byly na náš pohyb zvyklé a braly ho jako normální. Věříme, že i tato součást přípravy na porody je velmi důležitá a může nám pomoci v tom, oč se všichni společně snažíme – aby březost našich slonic byla korunována úspěšnými porody zdravých slůňat.