SLONÍ FAQ: Proč nepoužijete umělou inseminaci semenem jiného samce?
15.5.2014
Nejpřirozenější početí je přirozené páření samce se samicí. To v naší zoo možné je, máme totiž chovné zařízení, ve kterém je možné kromě slonic chovat i sloního býka. Jsou ale i zoologické zahrady, ve kterých se chovají pouze samice. Odběrem spermatu a jeho následným využitím při inseminaci je zvýšena možnost reprodukce slonů indických v lidské péči a také genetická různorodost jejich potomků. Na druhou stranu je ovšem potřeba zmínit, že pokud zoo v rámci záchovného programu (EEP) využije umělé inseminace svých slonic, zároveň se zavazuje do určité doby postavit i vhodné zařízení, ve kterém by mohl být chován samec. Splnění této podmínky by nám sice „odpadlo“, ale provedení umělého oplodnění u samice v chráněném kontaktu by bylo příliš komplikované.
Samotnou inseminaci lze provádět buď za plného vědomí samice nebo s použitím chirurgických metod, při kterých ovšem musí být samice uspána. Každá narkotizace má svá rizika a pro organismus je další zátěží, proto se u kontaktních zvířat upřednostňuje „nechirurgická“ metoda. Při té je samice plně při vědomí, proto je nutné ji na zákrok natrénovat – musí být po poměrně dlouhou dobu klidná, a to i v době, kdy je kolem ní kromě ošetřovatelů i spousta cizích lidí. Vždyť i na ultrazvuk, který prováděli berlínští specialisté z IZW v září loňského roku, jsme Vishesh začali trénovat několik týdnů před tím. Pokud je totiž slonice netrénovaná a danou situaci nezná, nelze ji k provedení zákroku donutit, i kdyby se jednalo o zvíře chované kontaktním způsobem. Ultrazvukové vyšetření trvalo několik minut a jednalo se pouze o dotyk přístroje s břichem samice, inseminace je mnohem složitější zákrok, při kterém se zavádí zhruba dvoumetrový katetr do pohlavních cest samice. Jak už bylo výše zmíněno – takový zákrok lze provést pouze u natrénované kontaktní samice.
Minule jste si mohli přečíst: SLONÍ FAQ: Je vhodné, aby se Vishesh znovu pářila s Calvinem či aby ještě vůbec znovu zabřezla?