Na jaře roku 2008 byly do naší zoo umístěny koordinátorem chovu indických slonů dvě samice ze Zoo Belfast – Johti a Vishesh. Hlavním důvodem jejich přesunu bylo vytvoření chovné skupiny. Tu měly vytvořit společně se slonicemi Susselou a Jumbo, které u nás žily od roku 2004, a samcem Calvinem, který měl být v Ostravě od podzimu 2008. Z technických důvodů bylo nutné jeho transport odsunout až na jaro 2009. Tím pro nás vznikl časový prostor pro spojení samic do fungující skupiny a také pro zjištění pravidelnosti říjového cyklu našich slonic.
Říjový cyklus u slonic probíhá přibližně každé tři měsíce a trvá 16 dní. Období které je pro zabřeznutí nejvhodnější je přibližně pouhých 28 hodin. Proto je v případě, kdy je samec se samicemi pouze určitou část dne a ne stále, vhodné znát přesný graf říjového cyklu, aby mohlo být spojování úspěšné.
Tento cyklus lze analyzovat ze vzorků moči. Moč je slonicím odebírána jednou týdně, vždy ve stejný den a nejlépe i stejnou hodinu. Hodnoty hormonů, které jsou sledovány, totiž během dne kolísají, a tak by vytvořený graf mohl být zkreslený.
Moč odebíráme u všech našich slonic. U nejstarší slonice Sussely (rok narození 1961) pro potvrzení existence říjového cyklu i v jejím vysokém věku. Případné zabřeznutí by totiž mohlo samici ohrozit na životě. Ačkoliv je v jejím případě možnost úspěšného páření velmi nepravděpodobná, v kritických dnech ji pro jistotu se samcem nespojujeme.
U Johti a Vishesh sloužily vzorky nejdřív ke zjištění pravidelnosti říje, po páření se samcem k potvrzení březosti a nyní ke sledování hladiny progesteronu v jejím průběhu. Pokles tohoto hormonu nám totiž napoví, že se porod blíží. Ačkoliv pro přesnější určení termínu je nutná analýza progesteronu ze vzorku krve.
Zpočátku odběr moči u všech slonic trval i několik hodin, nyní trvá jen několik desítek minut. Tento čas se nám podařilo zkrátit hlavně díky různým spouštěcím mechanismům močení u jednotlivých slonic. Johti umí močit na povel, Vishesh již dokáže rozeznat situaci, která odběru předchází – uzavření vrat v boxu, ošetřovatel v příkopu, připravená tyč s kelímkem na moč, Sussela reaguje na spuštění vody z hadice na mytí.
Po doběru jsou vzorky zamrazeny a jedenkrát měsíčně odeslány do laboratoře v německém Göttingenu, která se mimo jiné specializuje na analýzu hormonů v moči sloních samic.
Po zkušenostech, kdy byly vzorky po zaslání zničeny, máme vždy připraven náhradní vzorek. Likvidujeme jej až po obdržení grafu z Göttingenu.