Enrichment ve svém doslovném překladu znamená „obohacení“. V zoo se pak pod tímto pojmem skrývají veškeré aktivity, které vedou k obohacení života zvířat. V přírodě je zvíře zaměstnáváno neustále nějakou aktivitou při své nejpřirozenější činnosti – obranou před predátory, hledáním partnera či potravy. Moderní zoologické zahrady se snaží tyto přírodní podmínky zvířatům co nejvíce přiblížit, a proto jim ošetřovatelé přístup k potravě různě „ztěžují“. Nedílnou součástí enrichmentu je také budování vyhovujících výběhů s dostatkem prvků, které zvíře podněcují k samostatné činnosti.
Vymýšlení neustále nových a nových aktivit a obměn klade nemalé nároky na ošetřovatele. Zoo Ostrava začala s programem jako jedna z prvních zoologických zahrad v České republice už v roce 2002 u šimpanzů. Později se enrichment zavedl i u dalších zvířat jako jsou medvědi, kočkovité šelmy a sloni.
Enrichment u slonů
Již při stavění nového slonince bylo pamatováno na to, jak v budoucnu slony zabavit. Ve venkovních výbězích je proto umístěna tzv. krmná stěna. Jedná se o zeď složenou z velkých kamenů. Ty jsou důmyslně uspořádány tak, aby se do škvír mezi nimi daly schovávat různé pamlsky (staré pečivo, brambory apod.).
Denní krmná dávka je slonům podávána v průběhu celého dne, tedy postupně a nikoli najednou. Problém samozřejmě vyvstává, pokud se jedná o pozdně odpolední a noční hodiny. I tady ale existuje řešení. Do obslužné chodby je přistaven krmný vozík naplněný senem či trávou, ze kterého si sloni vybírají potravu postupně v průběhu celé noci.
V přírodě také často ulamují větve stromů, což je nutí zaklánět hlavu a nedochází tak k trnutí šíje. Proto jim v pavilonu zavěšujeme větve na hák ke stropu, které je možno nahradit sítí se senem, kterou jsme v červnu vyměnili za odolnější plastový barel s vyříznutým dnem, do kterého je vpleteno lano.
Možností existuje celá řada – plovoucí ovoce v napáječkách, vůně rozmístěné po výběhu, vpletení kukuřice do lan oddělujících jednotlivé boxy, papírové krabice a roury nebo třeba hromada písku. Ve venkovních výbězích mají sloni také k dispozici drbadla (kmeny stromů, kartáče na venkovní zdi pavilonu).
Zatím nejnovějším interaktivním prvkem uvnitř pavilonu je dubový kmen. V polovině září jej tam instalovali pracovníci našeho technického oddělení. V budoucnu by se do něj měly navrtat otvory, do kterých budou ošetřovatelé schovávat zeleninu a ovoce. Novinkou ve venkovním výběhu je od 4. listopadu velká betonová roura s otvory, přes které mohou sloni vytahovat seno (slouží jako krmiště).
Sloni jsou zvířata velmi inteligentní a zvědavá, a proto je potřeba přicházet stále s něčím novým.