Krmení ptáků v zimním období. Cukrovím ani pečivem NE!
Řada ptačích druhů zůstává na území naší republiky i během zimy. V tomto období jsou zdroje jejich přirozené potravy značně omezené. Pro ptáky jsou zvlášť kritické dny s velkými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou, kdy během jediné mrazivé noci mohou ztratit až 20 % tělesné hmotnosti. Správné přikrmování ze strany člověka proto může výrazně zvýšit jejich šanci na přežití. Přikrmování ale má svá pravidla. Při jejich nedodržení ptákům nepomůžeme, naopak jim můžeme i ublížit.
Běžci vyběhali 210 tisíc na záchranu ohrožených luskounů!
Téměř 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro luskouny ostrovní. Díky nim pošle Zoo Ostrava na záchranu těchto kriticky ohrožených savců rekordních 210 tis. Kč! Organizátoři už také začali plánovat další ročník běhu.
70 let Zoo Ostrava: Od hornického parku po uznávanou ochranářskou organizaci
V úterý 26. října uplyne přesně 70 let od založení zoologické zahrady v Ostravě. Původně se zoo nacházela v Ostravě-Kunčičkách, do Slezské Ostravy se přestěhovala v roce 1960. Za 70 let existence ušla obrovský kus cesty – od malého zookoutku až po současnou moderní instituci zaměřenou na aktivní ochranu přírody.
La Pampa se stala Stavbou roku 2021
V pondělí 18. října proběhl v Betlémské kapli v Praze slavnostní galavečer Stavby roku 2021, během něhož bylo rozdáno několik desítek ocenění. Jedno z nich připadlo i voliéře La Pampa v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. Titul Stavba roku 2021 získala ve veřejném hlasování. Zoo Ostrava děkuje všem, kteří nové voliéře dali svůj hlas! Voliéra je z technického hlediska unikátní – je vystavěna resp. spletena z obří nerezové sítě, podobně jako je voliéra pro šimpanze u Pavilonu evoluce. Vybudování celého komplexu včetně chovatelského zázemí přišlo na necelých 45 mil. Kč a ze 100 % ji financovalo město Ostrava, které je zřizovatelem ostravské zoo. Do soutěže Stavba roku 2021 přihlásila voliéru projekční kancelář, která připravovala architektonický návrh.
Biodiverzita v zoo: Obyvatelé budek
V přírodním areálu zoologické zahrady a botanického parku je na stromech a dalších vhodných místech rozmístěno na 300 budek různého typy. Každoročně je obsazeno okolo 250 z nich. Obyvateli budek jsou převážně ptáci, ale i další živočichové – drobní savci i zástupci hmyzu. V letošním roce jsme v zoo zkontrolovali a vyčistili celkem 271 budek – počínaje nejpočetnějšími sýkorníky a konče největšími sovníky. Celkem se v nich usídlilo 17 druhů (skupin) živočichů. Vedle 13 druhů ptáků se jednalo o dva druhy savců a dva řády blanokřídlého hmyzu. Nejčastěji v budkách hnízdily sýkory – celkem 145 párů. Druhým nejčastějším druhem byl lejsek bělokrký – celkem 42 párů. V zoo rovněž přibývá vrabců polních – těch letos v budkách zahnízdilo sedm párů. Po třech budkách shodně obsadili brhlíci lesní, rehci zahradní a šoupálci obou druhů (krátkoprstí i dlouhoprstí). Ve dvou budkách vyhnízdili jak puštíci obecní, tak rehci domácí. Po jedné budce obsadili konipasi bílí, sojka obecná a překvapivě i v budce na ekověži střízlík obecný. Ze savců obsadily jednu budku veverky obecné a celkem 12 budek myšice lesní. Tři budky obsadili také čmeláci sp. Ti si k budce dopomohli i vyhnáním původních obyvatel (ptáků). Překvapivě dvě budky obsadily i samotářské včely (z toho jednu budku na zemi určenou pro ježky) a zde pak stěny oblepily svými náročnými hliněnými hnízdy.