Mláďata u vodušek abok
Zimní měsíce jsou časem, kdy se v naší zoo rodí vodušky abok. Letos se zde narodil rekordní počet mláďat – osm. Porodily všechny samice, které jsou aktuálně v ostravském stádu chovány. První mládě přišlo na svět už v polovině ledna, to poslední pak 3. dubna – dohromady pět samiček a dva samečci. Všechna jsou v pořádku v péči svých matek. Celkem má stádo 17 členů – osm chovných samic, osm mláďat a jednoho chovného samce. To je zatím nejvyšší počet vodušek v ostravské chovné skupině. A to i přesto, že loni v prosinci byly čtyři mladé samice převezeny do zoo v ruské Kazani, aby zde pomohly založit novou chovnou skupinu.
Přednáška v zoo: Kukang Coffee - příběh kávy, která pomáhá chránit přírodu
Dubnová přednáška z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie Vám představí nový počin záchranného programu Kukang (The Kukang Rescue Program), který na ostrově Sumatra v Indonésii usiluje o ochranu ohrožených primátů outloňů a bojuje proti nelegálnímu obchodu se zvířaty. Tím počinem je projekt „Kukang Coffee“. František Příbrský Vám představí, jak projekt funguje, dozvíte se o komunitě pěstitelů kávy, tzv. „Kukang Coffee Community“, o metodice pěstování a zpracovávání vysoce kvalitní kávy, o spolupráci s farmáři a jejich motivaci k tomu, aby kávu pěstovali co nejšetrněji k životnímu prostředí. Během přednášky se dozvíte i to, kde je možné tuto kávu zakoupit, a osobně přispět k ochraně přírody v daleké Indonésii.
Volně žijící ptáci v zoo
Den ptactva, který připadá na 1. dubna, patřil v zoo mezi oblíbené jarní akce. Nejvíce si jej oblíbili zejména nositelé ptačích příjmení, kteří mohli v tento den využít slevy na vstupném. Přestože se v přírodním areálu ostravské zoo vyskytuje velké množství volně žijících ptáků, v den konání akce se výrazně jejich počet zvýšil o několik stovek. Přišli Kosi, Hrdličky, Pěnkavy, Holubi a řada dalších Ptáčků… Pro zájemce (nejen s ptačím příjmením) jsme letos připravili několik aktivit, které budou v průběhu nadcházejícího velikonočního víkendu k dispozici na facebookovém profilu Zoo Ostrava. K ptačímu programu patřila také komentovaná procházka po areálu s ornitologem spojená s pozorováním ptáků a kontrolou hnízdních budek. Vstup do zoo nabídnout protentokrát nabídnout nemůžeme, ale na krátkou procházku areálem se s námi můžete vydat prostřednictvím videozáznamu. Je na něm zachyceno období, kdy už většina ptáků pečuje o potomstvo.
Zahájení hnízdní sezony u supů hnědých – v zoo i ve volné přírodě
Pár supů hnědých v naší zoo inkubuje na hnízdě vejce. Mládě by se mělo líhnout v následujících týdnech. Velmi dobrá zpráva přišla i z Bulharska, v rámci tamního projektu pro obnovu hnízdní populace supů hnědých: po téměř 30 letech byla opět zaznamenána hnízdní aktivita u tří párů supů hnědých v Bulharsku v pohoří Stara Planina. Dva páry si budují a dále vylepšují hnízdo na uměle vytvořených „hnízdech“ umístěných na stromech, které supi využívají ke hřadování a které bylo možné lokalizovat díky vysílačkám každého jednotlivého supa hnědého. U jednoho páru bylo navíc zaznamenáno páření. Bulharští kolegové děkují všem, kteří jim po mnoho let s obrovským úsilím pomáhají obnovit hnízdící populaci supů hnědých v Bulharsku, ať už poskytováním supů k vypuštění, sdílením zkušeností, záchranou vypuštěných supů, kteří se dostanou do problémů, a mnoha a mnoha dalšími činnostmi.
Pozn. Zoo Ostrava do projektu také zapojila poskytnutím 2 přirozeně odchovaných supů hnědých v letech 2018 a 2019, oba ptáci ale bohužel zahynuli při své migraci (jeden kvůli otrávené návnadě, druhý se pravděpodobně utopil při přeletu nad mořem). Videou zachycuje vypouštění samice symbolicky pojmenované Ostrava v roce 2018 (odchov mláděte rodiči, převoz na vypouštěcí lokalitu, upevnění vysílačky, první lety mladých ptáků).
Ibisi se přestěhovali za zázemí zpět do voliéry
Ibis skalní je jedním z nejohroženějších ptačích druhů. Ve volné přírodě se vyskytuje méně než 1000 jedinců. Ostravská zoo chová tyto vzácné ptáky od roku 2008 a od té doby je také zapojena do Evropského ex situ programu (EEP) pro ibisy skalní. V roce 2017 se přidala i k repatriačnímu projektu Proyecto eremita, jehož cílem je obnova volně žijící populace ohrožených ibisů skalních v oblasti Andalusie. Je do něj zapojena i Zoo Ostrava spolu s dalšími dvaceti zoologickými zahradami sdruženými v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Vypouštěním mladých ptáků odchovaných v zoologických zahradách je možné posílit divokou populaci a pomoci zachránit daný druh před úplným vymizením z planety. Zoo Ostrava poskytla pro posílení divoké populace kriticky ohrožených ptáků už jedenáct přirozeně odchovaných mláďat ibisů. Také loňská tři mláďata (samci), která jejich rodiče přirozeně odchovali, byla koordinátorem EEP určena pro vypuštění do přírody. Odvoz mladých ibisů byl však kvůli pandemii odložen. Pro tuto sezonu tak zůstanou v Ostravě spolu se svými rodiči a do Španělska budou odvezeni s letošními mláďaty. Hnízdní sezóna je ale na samém začátku, takže zatím nevíme, kolik ptáků na jih Evropy nakonec zamíří.