Biodiverzita zoo: Vzácný ptačí host kvakoš noční
Vypadá jako volavka popelavá bez krku. Podobnost není čistě náhodná, oba druhy patří do stejné čeledi volavkovití (Ardeidae). Zatímco volavka se v přírodním areálu Zoo Ostrava vyskytuje poměrně běžně, kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) se zde objevil poprvé. Šlo o mladého jedince, který se zbarvením liší od dospělých ptáků. Ti jsou stříbřitě šedí s černou hlavou a hřbetem a mají výraznou bílou chocholku.
Dvě desítky mláďat husiček ve výběhu plameňáků
První expozici, kterou uvidí návštěvníci po vstupu do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, je výběh plameňáků kubánských (Phoenicopterus ruber), aktuálně se sedmi mláďaty. Nejsou tu ale pouze tito výrazně zbarvení dlouhonozí ptáci, výběh obývají další dva ptačí druhy – husice orinocké (Oressochen jubatus) a husičky vdovky (Dendrocygna viduata). A právě u husiček mohou lidé pozorovat několik párů s celkem 20 mláďaty.
V La Pampě to žije!
Voliéra La Pampa – největší průchozí expozice v ostravské zoologické zahradě – je domovem několika jihoamerických druhů. Můžete do ní vstoupit a užít si přítomnost jejích obyvatel z bezprostřední blízkosti. Nad hlavami Vám zakrouží černí kondoři havranovití (Coragyps atratus), růžoví kolpíci (Platalea ajaja) nebo pestrobarevní ibisi maskoví (Theristicus melanopis). Na vodě si klidně plavou ostralky žlutozobé (Anas georgica spinicauda). Po zemi se tu a tam mihne morče divoké (Cavia aperea) a z křoví zatrylkuje drobný pěvec kardinálovec zelený (Gubernatrix cristata). Na břehu jezírka se hlasitě ozývají hned tři páry dlouhonohých černobíle zbarvených pisil amerických(Himantopus mexicanus), které si v těchto dnech úzkostlivě chrání svých 7 hnědo-šedě kropenatých mláďat. V La Pampě to zkrátka žije!
V zoo proběhlo vážení největších želv Afriky
Kolik váží třetí největší suchozemské želvy světa a zároveň největší želvy Afriky? Na začátku prázdnin jsme vážili čtveřici želv ostruhatých (Centrochelys sulcata). Váha nejtěžšího jedince se blíží 70 kg. Pro zajímavost, čerstvě vylíhlé mládě váží 40–50 gramů a měří okolo 5 cm. S těmito obry se můžete setkat v expozici u Pavilonu afrických zvířat. Během sezóny každé úterý dopoledne lze vyslechnout povídání chovatelů při komentovaném setkání. Letos v srpnu se v zoo uskutečnil charitativní běh na jejich podporu.
Biodiverzita zoo: Rehek domácí a rehek zahradní
V České republice se vyskytují dva druhy rehků – domácí a zahradní. Rehek domácí (Phoenicurus ochruros) původně obýval skalnaté oblasti a rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus) světlé lesy. Oba obydleli i lidská sídla a oba se vyskytují i v přírodním areálu Zoo Ostrava. Zatímco samičky obou rehků jsou zbarveny podobně, samečci se od sebe odlišují.
Zoo Ostrava hnízdí rehci domácí ve výklencích staveb, popř. v chráněných polobudkách. Pár rehků zachycený na videu si postavil hnízdo na neobývaném hnízdě vlaštovek, ve stáji pro velbloudy. Vlaštovky obecné, které přiletěly o měsíc později, si postavily nové hnízdo hned vedle rehka domácího. Na videu je pár rehků zahradních, který krmí mláďata v budce původně určené pro rorýsy.