Historické hnízdění rybáka bahenního v České republice
Rybák bahenní patří k ptačím druhům, u nichž v posledních letech narůstá počet pozorování. Jedná se však vesměs o protahující jedince.
Hnízdění rybáka bahenního bylo v posledních letech prokázáno pouze dvakrát. Jedno neúspěšné v roce 2002 na jižní Moravě a hnízdění v Přírodní rezervaci Štěpán na okraji Ostravy v roce 2007. Toto historické hnízdění rybáků bylo úspěšné a byla vyvedena všechna 3 mláďata - viz naše video. Od té doby zde rybáci bahenní nehnízdili. Hned za hranicemi v Polsku hnízdí tito rybáci nehojně, ale pravidelně.
Předpokladem pro hnízdění rybáků bahenních jsou vody bohaté na plovoucí vegetaci. Výskyt tohoto rybáka je velice nestálý, neboť závisí na kolísání vody v hnízdních oblastech. Kolonie proto zanikají tak rychle, jak vznikají. Ptáci se tedy často rozptylují po okolí předchozího hnízdiště nebo osídlují zcela nové vhodné oblasti.
Ráj lemurů v zoo
Komentované setkání u lemurů probíhá v průchozí expozici Ráj lemurů nedaleko Pavilonu evoluce. Expozici aktuálně obývá 17členná skupina madagaskarských lemurů ve čtyřech druzích: 13 jedinců lemurů kata (Lemur catta), dva lemuři červenobřiší (Eulemur rubriventer) a po jednom lemur běločelý (Eulemur albifrons) a lemur tmavý (Eulemur macaco). Všechno jsou to samečci. Návštěvníci mohou do expozice vstoupit mezi 14. a 15. hodinou a ve 14 a 14:30 vyslechnout i komentář chovatelů.
Safari je opět v provozu
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava můžete opět využít možnosti projet se přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků. Tento týden zde byl po zimní přestávce a rozvolnění protikoronavirových opatření obnoven provoz safari expresu. Kromě 15 letošních mláďat je v africkém výběhu nově k vidění vysloužilý terénní vůz z roku 1971. Stejné modely jezdily (nebo stále ještě jezdí) po afrických pláních…
Mláďata u dikobrazů jihoafrických
Expozičně-chovatelské zařízení TSAVO, které bylo v ostravské zoo otevřeno před necelým rokem, obývají dikobrazi jihoafričtí a spolu s mangustami trpasličími. Drobné šelmy mangusty už se zde poměrně záhy po otevření rozmnožily, u dikobrazů se mládě narodilo na začátku března tohoto roku. Expozice se nachází pod výběhem afrických kopytníků. Skupinu dikobrazů jihoafrických tvoří jeden samec, dvě samice a jedno mládě zatím neurčeného pohlaví, které se narodilo 8. března 2020. Samice dikobrazů je březí 93-105 dní a rodí 1-3 mláďata. Ta mají hned po narození otevřené oči, vyvinuté zuby a měkké bodliny, které ztvrdnou do 10. dne. Dikobrazi jsou převážně noční zvířata. Naše dikobrazy ale můžete vidět v jejich výběhu i dopoledne při krmení, kdy dostávají zejména zeleninu, granule a větve k okusu. Po zbytek dne pak můžete obdivovat výsledky jejich „důlní činnosti“, protože tito velcí afričtí hlodavci si hrabou nory v hloubce až 2 m, které jsou vzájemně propojené tunely.
Mláďata jelenů v zoo
Ostravská zoo chová celkem osm druhů jelenů. Během jarních měsíců se ve stádech tří z nich narodila mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají kolouši ve výbězích vidět, ale nyní už je máte možnost pozorovat. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje i u volně žijících srnců a jelenů v naší přírodě a lidé ji často mylně vyhodnotí – matka opustila mládě, je třeba ho zachránit. Tímto svým omylem pak často mládě seberou a chtějí mu pomoci. V zásadě ale platí: pozorovat, ale nedotýkat se! O všechny kolouchy v zoo, kterých je celkem šest, příkladně pečují jejich matky.