Nová expozice Tsavo
Na zahájení prázdnin otevřela ostravská zoologická zahrada návštěvníkům novou expozici s názvem TSAVO, kterou obývají drobné promykovité šelmy mangusty trpasličí a zástupci hlodavců dikobrazi jihoafričtí. Nachází se pod výběhem afrických kopytníků v blízkosti zastávky safari expresu. Nové chovatelsko-expoziční zařízení v Zoo Ostrava bylo nazváno po Národním parku Tsavo v Keni, kde se oba druhy vyskytují a který byl rovněž předlohou pro jeho vybudování. V této oblasti je písek zbarven dočervena oxidy železe, proto i písek v ostravské expozici je červený. Návštěvníci zde mohou aktuálně vidět čtyři dospělé mangusty s jedním mládětem a dvě samice dikobrazů.
Mláďata u wapiti sibiřského
V podvečer 6. června se v zoo narodila dvojčata wapiti sibiřského, největšího jelena světa. U jelenů se rodí dvojčata poměrně vzácně, každopádně obě ostravská mláďata (samečci) jsou v pořádku a v péči zkušené samice. Porodu mohli přihlížet i kolemjdoucí návštěvníci. Pohled na čerstvě narozené kolouchy pak rozradostnil účastníky Noci snů – speciální akce pro handicapované děti, která se ten večer konala. U porodů většiny zvířat chovaných v ostravské zoo člověk přímo neasistuje. Pokud u nich neočekáváme nějaké komplikace, samička to zvládne sama, tak jako ve volné přírodě. Většina porodů se navíc odehrává večer nebo v noci. Pouhý zlomek pak během dne, i zde ovšem bez naší asistence. Za normálních okolností by přítomnost člověka mohla naopak působit rušivě. I samice řady skupinových zvířat se těsně před porodem od skupiny oddělí a rodí v ústraní. V zoo ale samozřejmě nejsou zvířata zcela bez dozoru. Chovatelé je pravidelně kontrolují, a pokud by nastaly nenadálé potíže, jsou připraveni pomoci. V tomto případě to ale nebylo potřeba, zkušená laň porodila obě mláďata bez problémů.
Mláďata u antilop losích
Stádo antilop losích v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se v posledních čtrnácti dnech o poznání rozrostlo. Od konce května se v něm narodilo šest mláďat. První narozené bylo slabé a po dvou dnech uhynulo, ale ostatní jsou vitální a v pořádku a návštěvníci je všechna mohou vidět ve výběhu Afrika. Ve výběhu jsou k vidění i další africká zvířata – stádo vzácných vodušek abok s šesti letošními mláďaty, žirafy Rothschildovy a skupinka pštrosů dvouprstých (viz video). Výběh Afrika je součástí ostravského safari, takže návštěvníci mají možnost zvířata pozorovat buď z vyhlídek podél výběhu, nebo více zblízka při projížďce safari expresem, jehož trasa tímto výběhem začíná. Zastávku najdou zájemci právě pod výběhem v blízkosti naučné stezky Mokřady.
Ráj lemurů již otevřen
Expozice Ráj lemurů byla otevřena tento týden a zájemci se do ní mohou podívat každý den mezi 14. a 15. hodinou. Pouze v případě deště a bouřky zůstává uzavřená. Během této doby probíhá i komentované krmení lemurů, a to ve 14 a 14:30 hod. Ráj lemurů obývají čtyři druhy madagaskarských poloopic: 13 jedinců lemurů kata (Lemur catta), dva lemuři červenobřiší (Eulemur rubriventer) a po jednom lemur běločelý (Eulemur albifrons) a lemur tmavý (Eulemur macaco). Všechno jsou to samečci. Chovatelé chtěli v letošním roce skupinu samců doplnit o další dva druhy – samce lemura mongoze a lemura šedohlavého, ale tito noví obyvatelé nebyli těmi původními přijati přátelsky. Proto byli nakonec spojeni se samčí skupinou lemurů kata na ostrovní expozici pod výběhem zeber.
Mláďata u kriticky ohrožených poláků východních
Poláci východní obývají v ostravské zoo Voliéry ptáků Tibetu a Číny, konkrétně průchozí voliéru „Nížiny východní Číny“. V celém komplexu pěti voliér představují nejvzácnější ptačí druh, který je v přírodě ohrožen vyhubením. Početnost divoké populace této potápivé kachny se odhaduje na méně než 1000 jedinců. Jejím domovem je oblast východní Asie. Období hnízdění probíhá v jihovýchodním Rusku a severovýchodní Číně, na zimoviště přelétá do jižní Číny, severního Vietnamu a východní Indie. Příčinou ohrožení a prudkého poklesu početnosti je degradace přirozených stanovišť především ničení mokřadů, dále lov a také turismus. Pár v dubnu zasedl na dvanáct vajec, z nichž šest bylo oplozených. 23. května se vylíhla dvě mláďata, která můžete vidět v jedné z Voliér Ptáků Tibetu a Číny v blízkosti hlavní brány do zoo. Kromě vzácných kachen zde žijí i další druhy ptáků, jako například tenkozobci opační, ústřičníci velcí, straky modré nebo špačci čínští.