V zoo poprvé zahnízdili ledňáčci říční
Ostravská zoo věnuje pozornost nejen chovaným zvířatům, ale v podstatě všem živočichům a rostlinám, které se na stohektarové ploše zoo vyskytují. Pro mnohé druhy připravuje nejrůznější opatření s cílem zvýšit biodiverzitu areálu. V letošním roce byly na území zoo vytvořeny dvě zcela nové tůně napájené z přítoku stávajících rybníků a dále byly prohloubeny čtyři stávající tůně. Objem zadržené vody se v nich pohybuje od 3 tisíc do 50 tisíc litrů, přičemž celkový objem zadržené vody činí 90 tisíc litrů vody. Kdo takové tůně obývá? V těchto tůních můžeme najít snůšky vajíček našich obojživelníků, nejčastěji skokanů hnědých, ropuch obecných, skokanů zelených i skokanů skřehotavých. Také zde žijí některé druhy čolků. Z bezobratlých jsou nejnápadnější vážky, které zde také snášejí svá vajíčka. Nejčastěji můžeme pozorovat šídlo modré, vážku ploskou, šidélko páskované a mnoho dalších druhů. Tůňky jsou také oblíbeným lovištěm užovek obojkových, ale třeba i ledňáčků obecných. Ti v zoo letos i poprvé zahnízdili. V údržbě i hloubení nových tůní chceme určitě pokračovat. Zvláště v suchých letech, které nás poslední dobou tak sužují, jsou tyto vodní plochy nesmírně důležité jak pro udržení biodiverzity, tak pro zadržení vody ve volné krajině.
Rekordní počet hrbů v zoo
Letošní sezóna u velbloudů dvouhrbých v ostravské zoologické zahradě je velmi úspěšná. Narodil se zde rekordní počet mláďat a rekordní je i velikost stáda, a to nejen v historii ostravského chovu, ale i v rámci všech zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Ostravské stádo velbloudů dvouhrbých čítá aktuálně 13 členů. Tvoří jej jeden chovný samec, sedm samic a pět letošních mláďat (tři samečci a dvě samičky). To je od začátku chovu těchto zvířat (od roku 1971) největší počet – narozených mláďat v jednom roce i celkový počet jedinců ve skupině. Celé stádo je k vidění ve výběhu společně s ovcemi mongolskými v dolní části zoo u pavilonu afrických zvířat.
Provoz safari zahájen
Po zimním období se v ostravské zoologické zahradě opět otevřelo safari. Zájemci se mohou safari expresem projet třemi rozlehlými výběhy s téměř stovkou afrických a asijských zvířat. Je mezi nimi i deset letošních mláďat a každým dnem přibydou další. Za pár týdnů se vrátí i vzácná gazela perská. Safari v ostravské zoologické zahradě otevřené v roce 2014 zahrnuje tři výběhy – Afriku, Persii a Indii. Celková rozloha expozice zaujímá téměř šest hektarů a žije zde aktuálně asi stovka zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Návštěvníci se mohou projet safari expresem každý den v době od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf.
Pandí sameček má novou partnerku
Po úhynu samičky pandy červené před více než rokem se sameček v ostravské zoologické zahradě dočkal nové partnerky. Koordinátor Evropského záchovného programu pro tuto asijskou šelmu nám doporučil mladou samičku ze Zoo de la Bourbansais ve Francii. Nová samička pandy červené se narodila 22. června 2018. Po příjezdu do Ostravy pobývala ve výběhu nejprve sama, aby se seznámila s prostorem a zvykla si na svůj nový domov. Ke spojení obou zvířat došlo minulý čtvrtek. Zatímco samec okamžitě přeznačkoval celý výběh, včetně budek a větví, samička seděla v klidu opodál. Vše se událo bez komplikací. Věříme, že se v budoucnu dočkáme mláďat. Vzhledem k tomu, že pandy červené dospívají nejdříve v roce a půl, první mláďata se tak mohou narodit až za dva roky.
Mláďata u siků vietnamských
V zoo jsou ve stádu siků vietnamských k vidění čtyři letošní mláďata – dva samečci a dvě samičky. A rovněž zde bylo připraveno i aktuální vydání Světové plemenné knihy tohoto v přírodě vyhubeného jelena. Siky můžete vidět v expozici Pevninské ostrovy. Je to skvělá příležitost přijít se podívat na tento v přírodě již vyhubený poddruh jelena. Celkem čítá ostravské stádo 13 zvířat, přičemž tři samice z loňského roku pocestují v nejbližší době do Německa, do Zoo Hamburk. O jejich přesunu stejně jako i o přesunu dalších siků se rozhodlo právě v Ostravě. Zoo Ostrava totiž vede (kromě jiných) také Světovou plemennou knihu siků vietnamských a řídí Evropský záchovný program. Když do ní nahlédneme, je zřejmé, že zatímco v Evropě populace siků vietnamských roste, v Severní Americe pomalu zaniká.