Unikátní odchov vzácné želvy Hamiltonovy
Želvy Hamiltonovy jsou sladkovodní želvy, které jsou v zoologických zahradách poměrně vzácně k vidění. Z českých zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad je chová jen ostravská zoo. Ještě vzácněji se v lidské péči rozmnožují. O to více si v Ostravě cení prvních vylíhnutých mláďat. Ostravská zoo chová tyto vzácné želvy od roku 2010 v chovatelsko-expozičním celku Čitván. Čtyři mladí jedinci (dva samci a dvě samice) se spolu s několika rybími obyvateli zabydleli v centrální vyhlídce v jedné ze dvou velkých nádrží – v akváriu o objemu 8000 litrů s názvem Kali Gandaki – dravá řeka. Celkem se povedlo s 13 nakladěných vajec odchovat čtyři mláďata, jedna samička a tři samečci.
Zimní přikrmování ptáků
Lidé si mohou kromě zvířat chovaných v zoo užít také pozorování volně žijících ptáků, kteří na zimu neodlétají do teplých krajů. Řada z nich přilétá za potravou na krmítka, zvláště leží-li na zemi sněhová pokrývka a klesá-li teplota hluboko pod bod mrazu. Mezi takové strávníky patří různé druhy sýkor (koňadra, modřinka, babka), kos černý, brhlík lesní, strakapoud prostřední, hýl obecný a další. Zájemci mají možnost při své návštěvě zoo volně žijícím ptačím obyvatelům sami přilepšit. Vhodné ptačí krmení si mohou zdarma vyzvednout u vstupu do zoo. Všechna krmítka jsou podél hlavní návštěvnické trasy, dobře viditelná a dostupná.
Mláďata vzácné madagaskarské kachny
V ostravské zoo se rozmnožila vzácná madagaskarská kachna. Tři mláďata čírky černoskvrnné se vylíhla 23. ledna. Návštěvníci mohou celou kachní rodinu pozorovat v expozici Madagaskar v pavilonu primátů. Čírka černoskvrnná je kachna vázaná na stromy, na kterých často hřaduje. Při pohybu po větvích jí pomáhají ostré drápky. Také v ostravské zoo mohou návštěvníci pár čírek často pozorovat, jak posedává na větvích. A na stromech také hnízdí, resp. ve stromových dutinách umístěných několik metrů vysoko. Samice v Zoo Ostrava snesla vejce do náhradní dutiny v podobě kmenové budky umístěné ve výšce 3,5 m. Celkem bylo ve snůšce pět vajec, dvě z nich však byla neoplozená. Po vylíhnutí mláďat se však rodina zdržuje ponejvíce na jezírku, případně na souši, kde malé kachničky prozkoumávají prostor voliéry.
Nová expozice pro krajty zelené
Nová expozice pro krajty zelené vznikla v pavilonu Papua – největším akvaterarijním komplexu ostravské zoo. Krajty se staly prvními zástupci hadů v tomto pavilonu. Ve vodním prostředí budou k vidění i dva zástupci paprskoploutvých ryb. Jedná se o hejno stříkounů pětitrnných – ryb se zajímavou strategií lovu potravy – a murénu sundskou, což je jediný druh murény, která v dospělosti obývá sladké vody. Vybudováním nového akvaterária došlo k rozšíření a zpestření prostoru prezentujícího návštěvníkům vzácné zástupce papuánské přírody. Společně s otevřením nového akvaterária bude zároveň znovu zprovozněna expozice Písčiny řeky Fly, jejíž součástí je akvárium o objemu 8000 litrů, které prošlo v minulých měsících rozsáhlou opravou. Akvárium obývají dva druhy želv – karetky novoguinejské a dlouhokrčky Siebenrockovy – a starobylé ryby baramundi severní.
Několik nej ostravské skupiny kočkodanů Dianiných
V ostravské zoologické zahradě je chován největší počet kočkodanů Dianiných v lidské péči na světě. Za posledních dvanáct měsíců se zde narodilo nejvíce mláďat. Díky respektování přirozeného způsobu života a minimálnímu zasahování do sociálního složení skupin se zoo v Ostravě řadí k úspěšným chovatelům nejen kočkodanů, ale i jiných druhů primátů. Kočkodany Dianiny chová Zoo Ostrava od roku 1975. Za tuto dobu se zde narodilo 54 mláďat, z nichž 45 bylo úspěšně odchováno – všechna přirozeně svými matkami. V roce 2012 se ostravská skupina kočkodanů Dianiných rozdělila na dvě. V každé byla matka s dvěma dcerami, které postupně pohlavně dospěly a začaly se rozmnožovat. Jednu ze skupin jsme v roce 2015 přemístili do nového Pavilonu evoluce, kde se od té doby narodilo již jedenáct mláďat, z nichž osm přežilo. Druhá skupina kočkodanů zůstala v původním pavilonu primátů a i zde se pravidelně rodí mláďata. Aktuálně zoo chová 24 těchto pestrých západoafrických opic, což v rámci zoologických zahrad představuje nejvíce na světě. V Pavilonu evoluce žije 13členná skupina, v pavilonu primátů 8členná, v zázemí pak ještě pár s mládětem, které je jedním z mláďat narozených v letošním roce. Předpokládáme, že v pavilonu primátů se v blízké době dočkáme dalšího mláděte.