Novinky u mandrilů - další mládě a upravený výběh
Venkovní výběh mandrilů rýholících v ostravské zoologické zahradě doznal za poslední půlrok značných změn. Byla zde mimo jiné vybudována nová konstrukce v podobě několika umělých stromů, která nabízí opicím větší možnosti k pohybu i k odpočinku. Ve skupině se nedávno narodilo další mládě. Mládě se narodilo 27. června a chovatelé už vědí, že je to samička. Její matkou je zkušená samice, která už dříve úspěšně odchovala dvě mláďata – samečky. I svého třetího potomka se pečlivě stará. Mládě saje mateřské mléko, takže tráví většinu času v bezprostřední blízkosti matky. Ta je při pohybu po výběhu nosí na břiše – malá samička se pevně drží její srsti. Už se také odvažuje na chvilku od matky vzdálit a postupně objevovat okolí.
Nový druh v Zoo Ostrava: mara slaništní
Kolekce zvířat v ostravské zoologické zahradě, která aktuálně čítá více než 430 druhů, se rozšířila o nový druh – maru slaništní. Dvě samice tohoto hlodavce z Jižní Ameriky se zabydlují ve společné expozici s jihoamerickými ptáky – kondory havranovitými a karančem jižním. Mara slaništní (nazývaná dříve také mara zakrslá) má tělo dlouhé asi 50 cm a váží okolo 2,5 kg. Ačkoli mary svým vzhledem připomínají zajíce, jedná se o zástupce hlodavců příbuzné morčatům. Mají poměrně hustou, jemnou a přiléhavou srst. Jsou štíhlé a mají dlouhé nohy (zadní nohy jsou výrazně delší než přední). Chodidla na nohou jsou osrstěná a místo drápků mají drobná kopýtka. V případě nebezpečí dokáží velmi rychle utíkat, mohou dokonce skákat do vzdálenosti až dvou metrů. Podobně jako žirafy nebo velbloudi jsou tzv. mimochodníci. Ostravská zoo získala dvě mladé samice mar slaništních ze Zoo Praha. Obě se narodily počátkem letošního roku (jedna 17. ledna, druhá 7. února). Do budoucna plánujeme založení chovné skupiny.
Mládě slona indického
Sloní sameček dostal od svých ošetřovatelů jméno Chandru, což v hindštině znamená "měsíc". Jméno je obdobou původního jména Calvina - otce malého samečka. Podívejte se na video, které zachycuje první dny života našeho slůněte.
Mládě u tamarínů pinčích
Mládě vzácné drápkaté opičky se narodilo 25. května 2017. Samice porodila dvojčata, ale jedno z mláďat uhynulo krátce po narození. Přeživší mládě se má čile k světu a návštěvníci je mohou vidět, jak se vozí na zádech svého otce. Samci tamarínů záhy po narození přejímají hlavní péči o potomky, samice mláďata zpravidla jen kojí. Postupně jak mláďata dorůstají, začínají sama objevovat svět kolem sebe.
Ráj lemurů v Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů madagaskarských lemurů. Hned čtyři druhy najednou mohou návštěvníci vidět v jedné expozici nazvané Ráj lemurů. A nejen to, mohou do jejich ráje přímo vstoupit a setkat se s těmito zvířaty z bezprostřední blízkosti. Čtyřikrát denně ošetřovatelé lemurům rozhazují po ostrově potravu. Dvě krmení probíhají v průběhu hodiny, kdy mají i návštěvníci možnost vstoupit mezi lemury (od 14 do 15 hod.). Expozice je pro návštěvníky otevřená každý den od 15 do 16 hodin, přičemž krmení doprovázená komentářem ošetřovatele probíhají v 14:00 a v 14:30 hod.