V Zoo Ostrava je k vidění jedinečný savčí druh!
V ostravské zoologické zahradě se zabydluje nový druh savce – blízký příbuzný slonů. Na rozdíl od sociálně žijících slonů je nový obyvatel zoo samotář s převážně noční aktivitou a poněkud menších rozměrů. Velikostí je srovnatelný s králíkem. Jedná se o unikátního damana pralesního. Daman pralesní (Dendrohyrax dorsalis) není novým druhem jen pro ostravskou zoo. Tento tajemný noční savec totiž není chován ani v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo (mimo Afriku). Zoo Ostrava se v říjnu podařilo získat dva páry těchto zvířat. Jeden je k vidění v noční expozici v Pavilonu evoluce, druhý pobývá v chovatelském zázemí. Damani pralesní jsou málo známá zvířata – jsou aktivní převážně v noci, navíc se zdržují v korunách stromů. Víme, že se vyskytují v lesích západní Afriky a že ve větvích obratně běhají a skáčou. V jejich jídelníčku převládají hlavně listy.
Halloween a lampionový průvod v zoo
Tradiční oslavy svátku Halloween a lampionový průvod se v ostravské zoologické zahradě uskuteční v sobotu 5. listopadu. V době od 11 hod. si budou moci děti u výukového centra vydlabat dýni (upozorňujeme, že pouze do vydlabání zásob). Lampiónový průvod vyjde od hlavního vstupu do zoo v 16:30 hod. Areál zoo zůstane tento den výjimečně otevřen až do 18:30 hod. (pokladny do 17:30), vybrané pavilony do 18:00 hod., např. pavilon indických zvířat, pavilon slonů, pavilon Papua nebo centrální vyhlídka v expozici Čitván.
Podzimní troubení v Zoo Ostrava
Kdo se v těchto dnech vydá na prohlídku ostravské zoologické zahrady, již nedaleko vstupu do zoo jistě nepřeslechne hlasité troubivé zvuky. Vydává je samec největšího jelena světa wapiti.
Dýně pro pro zoo a pro zvířata
Obracíme se na pěstitele a zahrádkáře, kterým urodilo nebývalé množství dýní. Pokud nevíte co s nimi, rádi přijmeme Vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při tradičním listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
V sobotu 5. listopadu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween spojené s dlabáním dýní. Dýně se budou dlabat během dne a navečer jimi bude vyzdoben areál zoo, kudy se po setmění bude ubírat lampionový průvod. Obracíme se proto na zahrádkáře a pěstitele zeleniny, zdali by nám své přebytky neposkytli. Po akci budou dýně využity jako doplněk krmení zvířatům, pro které jsou tyto plody zajímavým zpestřením jídelníčku i velkou pochoutkou. Děkujeme!
Video zachycuje, jak si na dýních pochutnávají štětkouni.
Lemur Sclaterův
Lemur Sclaterův je jediný primát mimo člověka, který má modré oči. Ve volné přírodě žije téměř výhradně na poloostrově Sahamalaza na Madagaskaru. Je to kriticky ohrožený druh. Byl vybrán jako symbol veškeré ochrany pro záchranný projekt Sahamalaza, který podporuje také Zoo Ostrava.
Situace lemurů Sclaterových je nejen v přírodě, ale i v lidské péči velice vážná. V zoologických zahradách na celém světě žije pouze několik desítek zvířat. Ročně se narodí jen jedno až tři mláďata, z toho většinou přežívá pouze jedno nebo žádné. Navíc se rozmnožují téměř stále stejní jedinci, proto je genetická základna lemurů Sclaterových stále užší a jejich populace stárne.
V Zoo Ostrava se podařil unikátní odchov mláděte lemura Sclaterova v roce 2009. Jedná se o vůbec první odchov tohoto nesmírně vzácného druhu nejen v České republice, ale i v rámci celosvětové populace mimo Madagaskar, USA a západní Evropu.