Vzácná prasata z Filipín mají mládě
Ve výběhu prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) v blízkosti expozice Na statku můžete vidět celkem pět jedinců. Je mezi nimi i mládě tohoto vzácného filipínského druhu, které přišlo na svět 28. května. Pohlaví selete zatím neznáme, nicméně se má čile k světu a jeho matka o ně příkladně pečuje. Podobně jako mláďata jiných druhů prasat má i toto ochranné zbarvení v podobě kontrastního pruhování srsti, které časem zmizí.
Tento druh kriticky ohrožený druh žije pouze na Filipinách, a chov v zoo tak sehrává klíčovou roli při jeho záchraně před vyhubením.
Ráj lemurů – blízké setkání s madagaskarskými primáty
Průchozí expozici Ráj lemurů v Zoo Ostrava obývá skupina 16 samců lemurů čtyř druhů – lemurů kata (Lemur catta), lemura běločelého (Eulemur albifrons), lemura tmavého (Eulemur macaco) a dvou lemurů červenobřichých (Eulemur rubriventer).
Do Ráje lemurů mohou zájemci vejít od poloviny května do září denně a v říjnové víkendy a svátky mezi 14. a 15. hodinou. V doprovodu chovatelů si mohou užít pohledu na zvířata z bezprostřední blízkosti. Ve 14:00 a 14:30 zde zaznívá i komentář chovatelů o životě těchto vzácných madagaskarských primátů. Za deště zůstává expozice uzavřená. Ve všední říjnové dny jsou ostrovy oteřeny pouze do 14:30.
Mládě binturonga
Mládě binturonga (Arctictis binturong) se v Zoo Ostrava zahradě narodilo 9. května 2023 chovnému páru v Pavilonu indických šelem. Pohlaví mláděte zatím neznáme, první kontrola proběhne zhruba za měsíc, až mládě povyroste. Zkušená matka 4 mláďat o svého potomka příkladně pečuje. Předchozí potomci (*2016, 2018 a 2019) byli na doporučení koordinátorky chovu této největší cibetkovité šelmy převezeni do jiných zoologických zahrad. Čtvrté mládě (samička narozená v roce 2021) pobývá aktuálně ve společném výběhu s vydrami malými v expozici Čitván, kde čeká transport do některé z partnerských zoo.
Safari expresem mezi stády afrických a asijských kopytníků
Letos byla v Zoo Ostrava zahájena již desátá sezóna provozu safari. Od roku 2014, z ohledem na počasí, od konce jara do podzimu se zájemci mohou vydat na okružní jízdu safari expresem přímo mezi stády volně se pasoucích zvířat. Délka jízdy je asi 20 minut. Trasa vede přes tři výběhy, na nichž žije přes 110 zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Začíná Afrikou (tj. výběhem žiraf Rothschildových a antilop losích) a dále pokračuje přes Persii (výběh s divokými osly onagery a daňky mezopotámskými) až do Indie (výběh s axisy indickými, antilopami jeleními, nilgau, jeleny barasinga a buvoly domácími). Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo.
Krajty zelené se poprvé rozmnožily
Krajty zelené obývají v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. K vidění jsou zde ve své typické poloze na větvích dvě samice a jeden samec. V letošním roce se 23. května vylíhlo deset 20 cm žlutě zbarvených mláďat. Ta po opuštění vaječných obalů hledají vhodnou větvičku, na níž zaujímají typickou polohu dospělých krajt. Samice se vrátila do expozice, ale mláďata zůstávají v chovatelském zázemí. V přírodě krajta zelená (Morelia viridis) zatím nepatří k ohroženým druhům. Přestože se tito zelení hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se jen vzácně. Proto je ostravský prvoodchov velmi důležitý.