Úspěšná adopce mláděte vodušky
Mláďata vzácných vodušek abok (Kobus megaceros) se v ostravské zoo rodí obvykle na přelomu roku. Nejinak tomu bylo i letos. Zatím proběhly porody tři, u dvou se ale objevily komplikace. V jednom případě uhynulo krátce po porodu mládě, ve druhém samice. Chovatelé se pokusili spojit osiřelé jedince a doufali, že samice cizí mládě přijme. Povedlo se…
Mláďata levhartů cejlonských rostou a prospívají
Dva mláďata levhartů cejlonských (Panthera pardus kotiya) narozená v listopadu 2024 prospívají a mají se čile k světu. Jejich matka o ně příkladně pečuje. Otec se do odchovu nijak nezapojuje, což odpovídá přirozenému způsobu života levhartů v přírodě, proto je od samice s mláďaty oddělen. Malé samičky doposud pobývaly v zázemí pavilonu Indických šelem. Brzy jim budou tři měsíce, notně povyrostly, a teď se postupně vydávají na průzkum do expoziční části pavilonu. Zde je, s kapkou štěstí zejména v dopoledních hodinách, mohou zahlédnout návštěvníci. Pokud se mláďata uchýlí do zázemí, lze je pozorovat na obrazovce umístěné v pavilonu a to prostřednictvím kamer, které zázemí snímají.
Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh
V polovině ledna skončila medvědu ušatému (Ursus thibetanus), který byl do ostravské zoo před koncem loňského roku převezen ze státního zámku Konopiště, třicetidenní karanténa. Postupně tak začíná objevovat další prostory svého nového domova. Užívá si již také procházky ve venkovním výběhu. Postupně se také seznamuje se s dalšími obyvateli Čitvánu - skupinou hulmanů posvátných (Semnopithecus entellus) a starším samcem medvěda ušatého.
Přikrmovat ptáky v zimě, nebo nepřikrmovat?
Vzhledem k negativním změnám, k nimž dochází v přírodě u nás i po celém světě, je tato pomoc pro ptačí populace opravdu žádoucí, avšak jen v období strádání - za mrazů či sněhové pokrývky. V přívětivějším počasí by se ptáci měli umět o sebe postarat sami.
Po zhlédnutí videa zachycujícího ptáky v přírodním areálu ostravské zoo si můžeme uvědomit, že např. dlasci mají v zimě zobák zbarvený jinak než v létě, že i ptáci, kteří se po většinu roku živí hmyzem (sýkory či brhlíci), nepohrdnou v zimě lojovými koulemi či olejnatou slunečnicí, že i zdatní lovci mravenců žluny zelené i šedé si rovněž pochutnají na tuku, že v zimě pozorované pěnkavy jsou většinou samečci a spoustu dalších zajímavostí. Také zde můžeme pozorovat lovící krahujce, a to jak místní, tak i návštěvníky ze severní Evropy, pro které jsme v tomto období „teplou krajinou".
Z Karlsruhe do Ostravy, z Ostravy do Berlína – výměna hrochů
V Zoo Ostrava proběhla výměna hroších (Hippopotamus amphibius) samců. Do Ostravy byl dovezen hroch z německé zoo v Karlsruhe, z Ostravy byl odvezen samec do zoo v Berlíně. Důvodem výměny byla „obnova krve“ a zachování životaschopné a geneticky variabilní populace hrochů v lidské péči. Transport proběhl bez komplikací, oba hroši jsou již na místě a v pořádku.