Mládě kondora královského - krmení
Mládě kondora královského (Sarcoramphus papa) se vylíhlo 23. února a první dny trávilo v líhni. Po dobu dvou dnů je chovatelé pravidelně krmili natráveným masem. Na snímku je znázorněný průběh krmení, kdy chovatelka při podávaní potravy simulovala ptáčeti způsob krmení rodiči, kdy si mládě bere potravu hluboko z jejich zobáku. 26. února, tedy po třech dnech, tj. dříve než u malého kondora mohla proběhnout fixace na člověka, byl podložen rodičům, kteří je přijali a pečují o ně. Jelikož jsou kondoři královští extrémně citliví na vyrušení, je rodičovský pár trvale umístěn v zázemí zoo, aby měl klid na hnízdění i následnou péči o potomka. Chovatelská základna v evropských zoologických zahradách čítá okolo jednoho sta ptáků a přirozeně odchovaní jedinci jsou pro evropský chov nesmírně důležití.
Biodiverzita Zoo Ostrava: Mlynařík dlouhoocasý
Mlynaříci dlouhoocasí (Aegithalos caudatus), jedni naších nejmenších ptáků se vyznačují společenským způsobem života. Dokonce i vyvedená mláďata spí spolu na jedné větvičce v řadě těsně vedle sebe a po vylétnutí je krmí nejen vlastní rodiče, ale i „pěstouni“, tzn. cizí příslušníci tohoto druhu. Mlynaříci pravidelně hnízdí v areálu Zoo Ostrava. Rodičovský pár těchto drobných pěvců spolu staví kulovitá, shora uzavřená hnízda. Do rozsochy kmene a větviček zaplétají chomáčky mechu, které spojují pavučinami a rostlinnými vlákny. Po dokončení základní „koule“ zamaskují hnízdo z vnějšku kousky lišejníků a stromové kůry. Nakonec hnízdo vystelou ptačím peřím.
Mládě orlosupa na hnízdě pěstounů v Zoo Liberec
Snímek zachycuje mládě orlosupa na hnízdě pěstounů v Zoo Liberec. Pár ostravské mládě hned přijal a vzorně se o něj stará.
Druhé mládě orlosupa bradatého: příprava na cestu do Zoo Liberec
V únoru se v Zoo Ostrava vylíhla mláďata u 2 párů orlosupů bradatých (Gypaetus barbatus). Mládě méně zkušeného páru přijal za své zkušenější pár. Jeho vlastní mládě bylo po rozkrmení převezeno do Liberce, kde ho adoptoval velmi zkušený pár, který však pro svůj vysoký věk už nevyvádí svá vlastní mláďata. Pár ostravské mládě hned přijal a vzorně se o něj stará. Úspěšný přirozený odchov je podmínkou pro zařazení mláděte do mezinárodního repatriačního projektu a následovného vysazení do volné přírody. Zoo Ostrava je od roku 2009 zapojena do projektu návratu orlosupa bradatého do Alp. Z 17 od té doby vylíhnutých mláďat, většina ptáků už volně létá v evropské přírodě.
Snímek zachycuje poslední krmení mláděte před cestou, přípravy pro transport a převoz do Zoo Liberec.
Pár orlosupů bradatých odchovává adoptivní mládě
Hnízdní sezóna orlosupů bradatých (Gypaetus barbatus) začíná už na podzim, kdy probíhají námluvy, stavba hnízda a páření. Vejce pak samice snáší na začátku zimy, takže inkubace probíhá v nejstudenější část roku. Ale právě chlad je pro správný vývoj orlosupích vajec zásadní. Tuto podmínku je třeba dodržet i v případě, že inkubace musí probíhat v líhni. V Zoo Ostrava tak letos inkubovali dvě vejce, navíc mládě jednoho páru odchovává druhý pár. Přirozený odchov rodiči případně pěstouny je podmínkou pro následné vypuštění mladých jedinců do přírody. Video zachycuje krmení mláděte adoptivními rodiči.