Biodiverzita v zoo: Čistá voda – základ života v krajině
V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se nachází množství vodních ploch, bez nichž by zdejší biodiverzita byla daleko chudší. Desítky druhů obratlovců vodu využívají k pití a ke koupání a dalším desítkám druhů slouží jako místo k rozmnožování i úkrytu. Mezi druhy ptáků vyskytujících se v Zoo Ostrava, vázaných na vodní prostředí patří i potápka malá (Tachybaptus ruficollis), ledňáček říční (Alcedo atthis), slípka zelenonohá (Gallinula chloropus), volavka popelavá (Ardea cinerea) či kachna divoká (Anas platyrhynchos).
Biodiverzita v zoo: čížek lesní
„Čížečku, čížečku, ptáčku maličký, pověz mi čížečku…“. Tuto písničku si asi většina z nás pamatuje od dob, kdy navštěvoval mateřskou školu. Uměli bychom si však představit, jak vypadá jeho nositel? Dříve byl u nás tento drobný pěvec hojný, v současnosti není jeho situace v přírodě úplně příznivá. V areálu Zoo Ostrava je možné čížky lesní (Spinus spinus) díky dostatku vhodné potravy zahlédnout po celý rok. Roste zde spousta starých olší i bříz, kterých semena s oblibou vyhledávají. Ozývají se také svými zvukomalebnými hlasy. Ve druhé polovině zimy pak můžeme čížky v hejnech zahlédnout také na krmítkách. Jedná se většinou o migrující jedince ze severní a východní Evropy. Čížka na krmítku potěší různá semínka, jako je například slunečnice.
Pestřenec podobný – ryba šnekáč, co vrší písečné duny
Prázdné ulity vodních plžů často slouží jako úkryt nejrůznějším živočichům. Asi nejznámější je skupina raků/krabů poustevníčků. V zadní části pavilonu Tanganika v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava plave drobná rybka jménem pestřenec podobný (Neolamprologus similis), která se v ulitě nejen ráda skrývá, ale také vytírá. V současné době jsou v akváriu k vidění kromě dospělců i ulity plné mláďat. I proto si tento pestřenec vysloužil označení ryba „šnekáč“.
Zvonek zelený – pták roku 2022
Zvonek zelený (Chloris chloris) je druh, který dobře znají zejména ti, co v zimě přikrmují ptáky slunečnicí. Na jaře pak skoro odevšad bylo slyšet zpěv samečků, který (jak napovídá jeho jméno) skutečně připomíná zvonkohru. V posledních zhruba 15 letech nejen ČR, ale i jinde v Evropě, poklesly stavy zvonků o dvě třetiny. Příčinou je nemoc trichomonóza způsobená prvokem bičenkou drůbeží, která se projevuje záněty ústní dutiny. Ptáci pro neschopnost polykat potravu v podstatě uhynou hladem. Šíření prvoka bylo zjištěno zejména v místech, kde jsou ptáci přikrmováni celoročně. Přikrmování má svůj význam v období krutých mrazů a vysoké sněhové pokrývky. Z důvodu šíření nemocí se však v období mimo zimu nedoporučuje! Prosíme o sledování zdravotního stavu ptáků na krmítkách. Nemocně vypadající jedince a nálezy uhynulých ptáků je důležité hlásit České společnosti ornitologické (ČSO). I z těchto důvodů je zvonkům věnována zvýšená pozornost, a proto byl vyhlášen Ptákem roku 2022.
Podzimní zoo Ostrava
Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava hýří zářivými podzimními barvami. Lidé si i v tomto období stále mohou zpestřit prohlídku nejrůznějšími aktivitami probíhajícími převážně v letních měsících – projížďkou safari expresem přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků, prohlídkou pěstebních skleníků s tropickými a subtropickými rostlinami nebo komentovaným setkáním u řady druhů zvířat. Na video si slunečného počasí užívají panda červená, antilopy v expozici Indie z blízka, makaci lví, páv, hulmani posvátní, medvěd ušatý, zebry Grévyho i antilopy losí.