Přikrmovat ptáky v zimě, nebo nepřikrmovat?
Vzhledem k negativním změnám, k nimž dochází v přírodě u nás i po celém světě, je tato pomoc pro ptačí populace opravdu žádoucí, avšak jen v období strádání - za mrazů či sněhové pokrývky. V přívětivějším počasí by se ptáci měli umět o sebe postarat sami.
Po zhlédnutí videa zachycujícího ptáky v přírodním areálu ostravské zoo si můžeme uvědomit, že např. dlasci mají v zimě zobák zbarvený jinak než v létě, že i ptáci, kteří se po většinu roku živí hmyzem (sýkory či brhlíci), nepohrdnou v zimě lojovými koulemi či olejnatou slunečnicí, že i zdatní lovci mravenců žluny zelené i šedé si rovněž pochutnají na tuku, že v zimě pozorované pěnkavy jsou většinou samečci a spoustu dalších zajímavostí. Také zde můžeme pozorovat lovící krahujce, a to jak místní, tak i návštěvníky ze severní Evropy, pro které jsme v tomto období „teplou krajinou".
Z Karlsruhe do Ostravy, z Ostravy do Berlína – výměna hrochů
V Zoo Ostrava proběhla výměna hroších (Hippopotamus amphibius) samců. Do Ostravy byl dovezen hroch z německé zoo v Karlsruhe, z Ostravy byl odvezen samec do zoo v Berlíně. Důvodem výměny byla „obnova krve“ a zachování životaschopné a geneticky variabilní populace hrochů v lidské péči. Transport proběhl bez komplikací, oba hroši jsou již na místě a v pořádku.
Rodina makaků lvích se úspěšně rozrůstá
Před dvěma lety se skupina makaků lvích (Macaca silenus) v ostravské zoo přestěhovala ze starých a nevyhovujících prostor do moderního expozičně chovatelského zařízení Wanderu. V květnu 2023 došlo k výměně chovného samce, který se velmi dobře sžil se samicemi. Od té doby se zde narodilo už sedm mláďat. Poslední přišlo na svět 5. listopadu 2024. Aktuálně čítá ostravská skupina tohoto vzácného indického primáta 17 členů. Návštěvníci je mají možnost pozorovat v expozici včetně mláďat.
Noviny z vydří rodiny
Ve výběhu vyder malých (Aonyx cinereus) mohou návštěvníci pozorovat celkem pět dospělých jedinců. Ti obzvláště trpěliví by dokonce mohli zahlédnout i tři letošní mláďata. Narodila se na konci srpna, ale teprve teď je rodiče nebo starší sourozenci občas vynesou z vnitřních prostor do venkovního výběhu.
Mláďata kriticky ohrožených prasat z Filipín v Zoo Ostrava
Ve výběhu prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) naproti expozice Na Farmě mohou trpěliví návštěvníci zahlédnout kromě čtyř dospělých jedinců i dvě mláďata. Selata tohoto vzácného filipínského druhu přišla na svět 13. října. Jejich pohlaví zatím není známo, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje.