Mláďata jelenů nejsou opuštěná – ani v zoo, ani v přírodě
Při procházce areálem Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava mohou návštěvníci ve stádech jelenů pozorovat zatím deset letošních mláďat. Na začátku prohlídkové trasy u jelenů milu (Elaphurus davidianus, v přírodě vyhubený druh) jsou to tři kolouši – jeden sameček, jedna samička a jedno mládě zatím neurčeného pohlaví. U axisů indických (Axis axis) ve výběhu Indie zblízka jsou to čtyři kolouši – tři samečci a jedna samička. V dolní části zoo jsou pak ve výběhu siků vietnamských (Cervus nippon pseudaxis, v přírodě vyhubený poddruh) tři kolouši – dva samečci a jedna samička. Dalších devět mláďat axisů indických (Axis axis) je pak k vidění při projížďce po safari – čtyři samečci a pět samiček. O všechna mláďata jejich matky příkladně pečují, žádné není opuštěné.
U některých jedinců na záznamu je patrná výměna zimní srsti za letní.
Biodiverzita v zoo: Vzácné pozorování plachého tvora
V přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava podařilo zachytit na video plachého hryzce vodního (Arvicola amphibius) – našeho největšího hraboše. Tito hlodavci váží až 180 gramů (nepůvodní ondatra je větší) a žijící skrytě, proto pozorování i pořízení videa se podaří málokdy. Hryzci sice nejsou v naší přírodě vzácní, ale většinou můžeme pozorovat pouze výsledky jeho „práce“. Ve vodních biotopech jsou to okousané zelené části rostlin. V mnoha částech Evropy jsou hryzci vysoce ohroženým druhem z důvodu predace nepůvodním norkem americkým. Hryzci se rozmnožují 2–3x do roka a ve vrhu bývá většinou 4–6 mláďat.
Video zachycuje hryzce vodního v jedné z tůní v Zoo Ostrava. Na záběrech je vidět i užovka obojková, která se v zoo také přirozeně vyskytuje, avšak hryzce neloví. Přirozenými predátory hryzců jsou hlavně sovy a draví ptáci, například poštolky, z šelem pak lasice hranostaj, kuna či liška.
Zoo Ostrava poskytla již 16 orlosupa pro vypuštění do přírody
Letošní chovná sezóna orlosupů bradatých (Gypaetus barbatus) v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla velmi úspěšná – dvěma párům těchto majestátních dravců se podařilo odchovat po jednom mláděti a obě budou létat ve volné přírodě. Starší mládě - samec se vylíhl 25. února 2022, a jako v pořadí již 16. mládě vylíhnuté v Zoo Ostrava bylo na doporučení koordinátora chovu bezplatně poskytnuto pro vypuštění do volné přírody. Novým domovem se mladému orlosupovi stane oblast Grands Causses v jižním Centrálním masivu ve Francii, kde byli v minulosti vypuštěni již dva ostravští orlosupi v rámci mezinárodního repatriačního projektu GypConnect.
Zahájení provozu safari
Po zimní přestávce byla zahájena letos 26 května již 9. sezóna provozu safari. Opět se tak můžete projet safari expresem přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků.
Safari v ostravské zoologické zahradě bylo otevřeno v roce 2014 a zahrnuje tři výběhy o celkové rozloze cca 6 hektarů, v nichž žije téměř stovka zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Návštěvníci se mohou projet safari expresem v sezóně každý den v době od 10 do 17:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo.
Biodiverzita zoo: Mláďata puštíků obecných
Video zachycuje hnízdění volně žijících puštíků obecných (Strix aluco) v areálu Zoo Ostrava. Na území zoo pravidelně hnízdí dva páry těchto sov. K hnízdění si vybraly speciální typ budek větších rozměrů – tzv. sovník, který jim souží jako náhrada dutiny ve stromě. Zajímavé je, že oba páry si letos jinak načasovaly hnízdění. Zatímco jeden pár vyvedl 3 mláďata v první dekádě května, druhý pár vvedl mládě už v dubnu. Těžko říct, z jakého důvodu začaly sovy hnízdit v tak rozdílných termínech, přestože jejich loviště mají stejné podmínky. Hlavní kořistí puštíků jsou hlodavci, kterých je letos docela málo, a tak převažující složku v jejich potravě tvoří pěnkavovití a drozdovití ptáci.