Návrat puštíka bělavého do Rakouska
Zoo Ostrava se v roce 2014 zapojila do dalšího repatriačního projektu. Novým druhem, jehož mláďata budou také poskytována pro vypuštění do volné přírody, je puštík bělavý (středoevropský poddruh). Chovný pár puštíků bělavých odchoval celkem dvě mláďata, která přišla na svět na konci března. Výsledky DNA analýzy ukázaly, že se jedná o samce a samici. Pro repatriaci byla určena samička, která byla převezena do Rakouska do oblasti Vídeňského lesa (Wienerwald) západně od Vídně. Sameček posílí populaci chovanou v lidské péči, aby dál předával geny po rodičích.
V minulosti byla tato sova na mnohých místech Evropy přičiněním člověka vyhubena. Jednou takovou lokalitou byla i Šumava, kde patřil puštík bělavý k původním druhům. Ještě na přelomu 19. a 20. století se na české straně Šumavy pravidelně vyskytoval. Příčinou vymizení šumavské populace byla zřejmě kombinace intenzivního odstřelu s nepříznivými okolnostmi vývoje životního prostředí (ubývání smíšených a listnatých lesů pralesovitého charakteru, vliv klimatických výkyvů a nedostatku potravy, genetická izolovanost). Dnes se v této oblasti opět vyskytuje díky vypouštění puštíků v Bavorském národním parku (od 70. let minulého století). Na Moravě se v 80. letech utvořila malá hnízdní populace v oblasti Moravskoslezských Beskyd díky pozvolnému šíření puštíka bělavého západním směrem ze Slovenské republiky, kde se v současné době vyskytuje početná stabilizovaná populace.
O projektu návratu puštíka bělavého se začalo uvažovat v letech 2006-2007. Pro vypouštění puštíků byly vytipovány dvě lokality – „Biosphärenpark Wienerwald“ a „Wildnisgebiet Dürrenstein“. První vypouštění se uskutečnilo v roce 2009 a první hnízdění bylo zaznamenáno o dva roky později. Od začátku projektu bylo vypuštěno už více než 150 ptáků a v oblasti Vídeňského lesa populace vzrůstá. Projekt by měl pokračovat i nadále, takže věříme, že samička nebude posledním mládětem puštíka, které bude létat ve volné přírodě.
Podívejte se také na video.