Třídění odpadu v Kuta Male
Projekt třídění odpadu v Kuta Male je pilotní projekt pro řešení znečištění v oblasti Kuta Buluh na severu indonéského ostrova Sumatra, který v roce 2018 spustil záchranný program Kukang pod záštitou nadace PASAL Foundation. Organizace v této oblasti již několik let aktivně bojuje proti ilegálnímu obchodu se zvířaty a chrání zde outloně a další ohrožená divoká zvířata. Hlavním cílem projektu bylo zavést systém nakládání s odpady v této oblasti a seznámit tamní obyvatele se základním principem třídění odpadu a jeho dalším zpracováním, a snížit tak znečištění ve vesnici Kuta Male nacházející se na hranici s chráněným pralesním ekosystémem Leuser.
Příčiny znečištění životního prostředí v Indonésii
Spolu s globalizací trhu se v Indonésii objevilo velké množství odpadu předtím, než v zemi byly vytvořeny systematické mechanizmy jeho dalšího zpracování. V Indonésii je však i v současnosti odpadové hospodářství obecně na nízké úrovni a dochází zde ke značnému znečišťování životního prostředí, které ohrožuje živočichy nejen v oceánech, ale i na souši. Sběrná místa i možnost třídění a dalšího zpracování odpadu chybí na většině území Indonésie.
Aktivity projektu
Projekt byl zaměřen na hledání komplexního a efektivního řešení problému (nejen) plastového znečištění, protože samotný sběr odpadu má sám o sobě jen velmi krátkodobý účinek. Byla tedy vybudována sběrná místa na tříděný odpad a jednoduché kompostoviště, ale důležitou součástí projektu bylo i seznámení tamních obyvatel všech věkových kategorií se základním principem třídění odpadu, jeho redukcí a dalším zpracováním. Kromě přednášek pro obyvatele vesnice se během víkendu, kdy byl projekt oficiálně spuštěn, zábavnou formou zapojily i místní děti. Aby se zvýšil jejich zájem o třídění odpadu, mohly si děti pomocí štětců a barev vyzdobit nové odpadkové koše podle vlastních představ. Na pravidelný svoz a další zpracování vytříděného odpadu byla nasmlouvána partnerská nezisková organizace Arta Jaya sídlící v Medanu, hlavním městě provincie Severní Sumatra.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava s komunitou ve vesnici Kuta Male již delší dobu úzce spolupracuje prostřednictvím záchranného programu Kukang, který zde postavil environmentální knihovnu pro děti a který tuto lokalitu zvažuje jako vhodnou pro vypouštění rehabilitovaných zvířat. Aby oblast ochránil před lovem ohrožených a chráněných druhů zvířat, pomáhá program zlepšit finanční situaci místních farmářů díky projektu pěstování kávy Kukang Coffee a zároveň zaměstnává bývalé pytláky outloňů a luskounů z vesnice jako své terénní asistenty a členy týmu Kukang Coffee. Projekt třídění odpadu byl navíc v roce 2018 podpořen díky projektu Koruna ze vstupu, a Zoo Ostrava se tak stala hlavním partnerem projektu.