Návštěvní kniha
Milí návštěvníci našich stránek, budeme velmi rádi, když nám zde napíšte vaše názory a připomínky. Na základě Vašich nejčastějších dotazů jsme vytvořili sekci Časté dotazy - FAQ.
Jakub2.5.2007Dobrý den, jmenuji se Kuba a 30.4.2007 jsem byl v ZOO s kamarády. Moc se mi vaše ZOO líbí. Tentokrát mi však náladu zkazila má neopatrnost. Při procházce jsem ztratil peněženku s 180 Kč. Jaké bylo moje překvapení, když mamka ve středu volala na vrátnici, jestli se peněženka nenašla. Našla i s penězi. Moc děkuji nálezci i paní na vrátnici. Byly to moje penízky z pokladničky. Ještě jednou děkuji. Jakub I.třída

Ahoj Kubo, jsme rádi, že všechno dobře dopadlo a paní vrátné tvé poděkování rádi vyřídíme! Monika Ondrušová
27.4.2007Musím vám napsat o svém zklamání z vaší zoologické zahrady.
V poslední době jste se často prezentovali ve sdělovacích prostředcích, tak jsme byli zvědavi na \"zlepšováky\" v ZOO a vydali se na návštěvu.
V tisku se často psalo o novém sloním pavilonu, ale to, co u vás vyrostlo, je příšerné!!! Asi má celou Ostravu na práci jeden architekt, který jedním vrzem projektuje Dubinu i sloní pavilon! Hora betonu propojená ocelovými lany. STRAŠNÉ!!! Proč si nevezmete příklad ze ZOO Lešná? Nádherně tam začlenili výběh do okolí a návštěvník vůbec nemá ten sklíčený pocit klece!
V tisku se taky zdůrazní jen klady, ale že jste zrušili restauraci, tím se nechlubíte. Měli byste na to upozornit!!! Rodina s malými dětmi jde na celý den do ZOO a k jídlu je k dispozici pouze hamburger, párek v rohlíku a tučné hranolky. FUJ!
A koutek pro matky s dětmi ve sloním pavilonu? Děláte si legraci? Na těch špinavých dvou metrech mám být s dítětem. A kočárek mám dát kam? Nechám ho půl hodiny venku? Hned ve dveřích jsem vycouvala a dítě přebalila a nakojila na lavičce.
Jsem z vaší ZOO strašně znechucená a budu všem doporučovat Lešnou nebo Sv.Kopeček!!!
Ráda bych znala vaši reakci na můj mail. Děkuji

Vážená paní,
vzal jsem si jakožto pracovník oddělení pro kontakt s veřejností Vaše výtky na bedra a dovoluji si reagovat na Váš Email, protože i negativní pro nás výtka je podnět. S podobnými reakcemi se setkáváme, určitě však nehodláme před problémy „strkat hlavu do písku“. Samozřejmě, že každá organizace ať už zoo nebo jiné kulturní zařízení, je hrdá hlavně na své úspěchy, protože zdárně vyřešit všechna negativa není otázkou mávnutí kouzelného proutku. Nebudu obhajovat nedostatky, spíše se budu snažit je pro Vás uvézt více na pravou míru, protože jsem přesvědčen, že afekt Vašeho zklamání tak trochu zaslepil i kladné stránky naší zoo a pevně věřím, že jej poněkud umírní. Hlavní stránkou chodu zoologické zahrady, jejího provozu, údržby a výstavby jsou pochopitelně finance. Ano, je to písnička stále dokola, kterou slýcháváme všichni odevšad. Jde však o to, že ne vždy a hned je možné udělat vše najednou. Tedy k věci:
Ad.1 Jiné zoo v ČR
Každá zahrada se potýká se specifickými problémy a co nenajdete v jedné, naleznete v jiné. Každopádně práci svou, ani kolegů jak v naší zoo, tak v ostatních zahradách, nehodlám v žádném případě nijak vyzdvihovat ani hanit. Možná při dostatku informací jinak skrytých, by jste byla v případě třeba Vámi jmenované zoo poněkud zklamaná a na mnohdy „estetické pozlátko“ pohlížela osvíceněji. Je to otázkou názoru a především pak záležitostí každé zahrady a mně nepřísluší to veřejně posuzovat. Mimo jiné jde také o poměr proudu financí od jednotlivých zřizovatelů zahrad a ani ta naše v tomto není výjimkou. Jde ale ve Vašem případě o to, že co je hezké pro oko návštěvníka nemusí jít vždy ruku v ruce s ideálem chovu a rozmnožování zvířat. Konkrétně sloninec je stavbou natolik specifickou, že se bez určitých prvků neobejde. Ano, ten ve jmenované zoo je sice hezký pro návštěvníka, ale co už běžná veřejnost není schopna posoudit je skutečnost, že svým charakterem bohužel nemůže plně sloužit chovu dospělých zvířat a odchovu mláďat a v porovnáním s naší stavbou je prostorově podstatně menší. Zvířatům tedy nabízí podstatně menší prostorové podmínky než zařízení v Ostravě a co je taky nesmírně důležité - nebyl od samého počátku koncipován jako zařízení pro chov sloního samce, což naše zařízení naopak zcela splňuje. Pro výstavbu zařízení, které by splnilo všechna náročná kritéria a hlavně odolalo neuvěřitelné síle sloního samce jsou zkrátka úplně jiné požadavky. A věřím, že se mnou budete souhlasit, že rozmnožování zvířat je jednou z hlavních náplní činností každé zoologické zahrady. Navíc – prohlédněte si pořádně tamní vnější výběh slonů, který je obehnán právě ocelovými lany, ježto Vám u našeho slonince tak překážejí.
Ad.2 Sloninec v Zoo Ostrava
Sloni jsou zvířata velká, silná, inteligentní, vynalézavá a nebezpečná. Pokud byste projela více zahrad, v případě slonince vždy narazíte na betony a lana. Bez nich se zkrátka vzhledem k bezpečnosti personálu a chovným potřebám neobejdete. Sám jsem již navštívil řadu zahrad (i v zahraničí) a mohu Vás ujistit, že i na „západě“ můžete narazit na stavby, které by Vás rozezlily ještě více (nebudu komentovat excelentní expozice jak slonů, tak i dalších zvířat zoologických zahrad v Austrálii nebo USA – to je naprosto jiný svět lze říci až astronomických prostředků k dispozici). Přiznávám, že i já jsem byl z našeho slonince zpočátku zklamán, ovšem s pronikáním do „tajů“ co chov a rozmnožování těchto majestátných zvířat obnáší se pohled na věc změnil. Navíc tato stavba byla projektována před více než deseti lety a než se podařilo získat finance na výstavbu, stihla dobově pochopitelně zestárnout. Nejen realizace, ale i samotná projektová příprava a stavební povolení atd. spolknou dost peněz takže dětské prasátko by na to rozhodně nestačilo. Na svou dobu ale jde o stavbu moderní a poskytující v současnosti zvířatům podmínky odpovídající dnes podstatně přísnějším standardům na jejich chov. Jinak by jsme slony ani získat nemohli. Samozřejmě za dobu jeho provozu se vychytávaly drobné mouchy, ale nedělejte si naděje, že jinde tomu tak není.
Ad.3 Mimikout v pavilonu
Je k posouzení nakolik zařízení pro matky s miminky odpovídá potřebám a chápu, že nechcete riskovat krádež kočárku, který dnes stojí i několik tisíc. Ale jak říkám, nevím jakou změnou prošly dnešní normy na takovou místnost od doby výstavby pavilonu. Určitě si však nemyslím, že by se tam miminka přebalovala ve špíně jak popisujete, protože údržba tohoto prostoru a toalet v areálu probíhá pravidelně každý den a v případě potřeby i několikrát denně (přes hlavní návštěvnickou sezonu a při zvláště vysoké návštěvnosti i 7000 lidí během jednoho dne víkendu). V tom případě nesmíte zapomínat, že nepořádek si v podstatě „vyrábějí“ návštěvníci sami (resp. ti, kterým je slušnost cizí a narazíte na ně i mimo zoo). Bohužel jste blíže nespecifikovala stav mimikoutu, takže nevíme přesně na co se zaměřit a lze jen předpokládat. Takže pokud např. zůstala po nějaké nezodpovědné osobě před Vámi v místnosti použitá plena a momentálně naše toaletářka uklízela jinde (což je při podobném množství návštěvníků pochopitelné), odstranila závadu o něco později. Opravdu těžko soudit. Tuto místnost znám (sice ne jako matka) a určitě nemá rozlohu pouhých 2 metrů. Vaši stížnost každopádně obdržely i odpovědné osoby z technického oddělení, takže situaci prověří. Musím však určitě oponovat v jedné věci – v době realizace pavilonu, jsme byli jedni z mála, kdo při stavbě mysleli i na matky s dětmi a handicapované. Ostatně bezbariérové WC je také součástí pavilonu. Ve výčtu jste poněkud opomněla i pozitiva, tak si dovolím zmínit alespoň jedno ze zásadních - v současnosti například díky podpoře sponzorů jsme zpřístupnili pro vozíčkáře řadu dalších expozic (úpravy vchodu do pavilonu šelem a opic nebo již bezmála rok v provozu bezbariérový přístup do kontaktní dětské zoo). Pro slabozraké máme v areálu popisky v braillově slepeckém písmu. Co se týká vyjití vstříc návštěvníkům s malými dětmi, zakrátko nabídneme možnost zapůjčování dřevěných vozítek.
Ad.4 Restaurace
Bohužel, toto je opravdu bolavé místo, jehož řešení je pouze v podobě plánovaného projektu komplexního návštěvnického centra, jehož bude nová restaurace součástí. Dnes již bývalá zoorestaurace je ( a v podstatě i musí být před demolicí ) . Již dávno a naprosto totiž přestala vyhovovat dnešním přísným hygienickým normám, na které se v době jejího vystavění, před bezmála 30 lety tolik nemyslelo, přesněji řečeno byla zbudována jako provizorní. Vzhledem k daleko závažnějším prioritám, nám nezbývá než aby návštěvníci využívali restauraci U jelena v blízkosti parkoviště zoo, kde je jim k dispozici výběr hned z několika teplých jídel. Lépe řečeno, aby ji mohli návštěvníci využít i bez opuštění areálu zoo, hodláme v brzké době ji v tomto směru zpřístupnit. Podotýkám, že ji neprovozuje přímo zoo, ale má ji provozovatel v pronájmu. Co se týče občerstvení, nemyslím si, že by stánků s ním bylo v areálu málo, tak jako odpočinkových míst. Navíc, byť máme otevřeno pro veřejnost celoročně, provoz zimní a letní je pochopitelně poněkud odlišnější. I v zimním období a při nízké návštěvnosti však dbáme, aby byl v areálu otevřen minimálně jeden stánek s občerstvením a teplé nápoje k zahřátí jsou k dispozici v areálu hned na několika místech prostřednictvím automatů.
Ad.5 Zlepšováky
vstřícnost handicapovaným jsem již zmínil, o akcích pro veřejnost v průběhu roku, se můžete dočíst na našem webu (viz hlavička níže), tak jen něco málo z novinek expozičních: vyjma slonince jsou to např. nové voliéry sov a zakrátko k nim přibudou i voliéry ptáků Tibetu a Číny (celkem 5, z nichž 2 budou průchozí), dále je to průchozí expozice zahrady indočíny, umístění poníků do nově zbudované expozice, kde si je mohou návštěvníci také pohladit. Úpravou prochází vnitřní voliéra v pavilonu primátů, jsou již zbudovány přírodní ostrůvky pro lemury. V poněkud menším provedení, než návštěvníci obvykle očekávají, je možné se v naší zoo pokochat i rozmanitostí korálového útesu (nutno uvézt, že velikost akvária limitoval rozpočet) Postupně pak probíhá odstraňování starých ocelových zábradlí a jejich nahrazování přírodními materiály. Ve fázi dokončovací jsou i nově budované botanické stezky, které rozšíří expoziční areál i nabídku pro návštěvníky.
Přiznávám, že by se toho dalo dít více, ale jak jsem již psal v úvodu – není to snadné a vždy hned možné. Zoologická zahrada, to nejsou jen zvířata, ale také technické, botanické, a chovatelské zázemí, které rovněž nelze opomíjet. Co se však týče expozic, do budoucna bychom rádi postavili novou expozici pro medvědy ušaté společnou s hulmany posvátnými (druh primáta), dále nový pavilon pro šimpanzy a výběhy pro tygry ussurijské. Co před námi stojí je také nutná úprava pavilonu pro hrochy (alespoň částečná filtrace vody, prosvětlení pavilonu,...). V podstatě by zde mohly pokračovat samé tečky ve smyslu atd, atd. A tak volím termín „postupně“ a dle momentálních možností. Vzhledem k podobným dotazům z řad veřejnosti navštěvující náš web se Vás chci zeptat, zda svolíte, aby tento příspěvek byl zařazen do návštěvní knihy internetových stránek zoo. Samozřejmě pokud si nepřejete zveřejnit Vaše jméno, zařadíme jako příspěvek pouze text Vaší připomínky s odpovědí na ni.
Děkuji za pochopení a doufám, že naši zoo s novým pohledem na problematiku zase někdy ráda(rádi) navštívíte. Zdeněk Berger, oddělení pro kontakt s veřejností
Karel Vostal19.4.2007Dobrý den,
chci se zeptat, jestli u nás obyčejný člověk může chovat mořské koníky. Pokud ano, můžete mě odkázat na někoho, kdo se tím zabývá a/nebo mi doporučit nějakou literaturu? Předem díky za odpověď.

Dobrý den, nevím, co myslíte obyčejným člověkem. Chovat mořské koníky je v dnešní době možné i v domácích podmínkách (jestli jste měl na mysli toto). K tomu je nezbytné mít zařízené fungující mořské akvárium, které je finančně náročnější, než jsou akvária sladkovodní. Myslím si ale, že mořští koníci nejsou nejvhodnějším druhem pro člověka, který nemá žádné zkušenosti s mořským akváriem. V naší zoo zatím mořské koníky nechováme, i když bychom se v blízké budoucnosti jejich chovu rádi věnovali. Praktické zkušenosti z jejich chovem mají kolegové ze Zoo Olomouc. Ivo Firla, zoolog
Jitka17.4.2007Dobrý den, chystáme se s rodinou do Vaší zoo. Je zde uveřejněno že je otevřeno každý den. Chtěla jsem se zeptat jestli to platí i pro státní svátky 1. nebo 8.5. Děkuji

Dobrý den, naše zoo je opravdu otevřena každý den, tedy i ve svátky, na Štědrý den nebo třeba na Silvestra. Monika Ondrušová
Radek16.4.2007Dobrý den!O tomto nádherném víkendu jsme se rozhodli navštívit ZOO.Byli jsme nadšeni z komentovaného krmení slonů,nové voliéry pro supy atd. Moc se nám v ZOO líbilo a těšíme se na novou botanickou stezku.I když naš děti nejvíce ocenily přebudovaný výběh pro kozy a americké koblížky.Přejeme hodně úspěchů a přírůstků. Zdraví Radek

Dobrý den, děkujeme za pochvalu a těšíme se na Vás v květnu, kdy otevřeme tři nové botanické stezky! Monika Ondrušová
Barbora14.4.2007Dobrý den, jakým způsobem si mohu adoptovat jelena siku?

Dobrý den, děkujeme za Váš zájem o adopci! Stačí vyplnit přihlášku k adopci na internetu a zaplatit finanční příspěvek (minimální částka je 200,-Kč na rok). Peníze můžete poslat bankovním převodem, složenkou nebo zaplatit tady v zoo na místě každý pracovní den od 8 - 15 hod. Monika Ondrušová
Sára5.4.2007Dobrý den.Vaši zoo navštěvuji už od malička.Moc se mi tam líbí.Všechny zvířata co tam máte jsem si prostě zamilovala.Sama jsem chtěla pracovat v zoo nebo být přírodovědec,ale nakonec jsem šla na jinou školu.Tímto dopisem chci vyjádřit obdiv vaší zoo.Chtěla bych se na něco zeptat.Budete někdy v blízkých měsících renovovat medvědí výběhy ?Moc děkuji a naschledanou:)

Dobrý den Sáro, kdyby to bylo jen trochu možné, začali bychom se stavbou nových medvědích výběhů již zítra. V návštěvní knize je již několik příspěvků na toto téma. Zatím se nám bohužel stále nepodařilo získat stavební povolení, které souvisí se změnou územního plánu. Věříme, že se nám letos podaří překonat všechny administrativní překážky a k vydaní stavebního povolení dojde. Ani tak však nebudeme mít vyhráno, zbývá jedna podstatná „maličkost“, a to získat na výstavbu nového výběhu finanční prostředky. Monika Ondrušová
Jirka3.4.2007Dobrý den. Každý měsíc posílám DMS pro tygry, a tak jsem se chtěl zeptat jestli nějak pokročila realizace tygřího výběhu. Děkuji a nashledanou

Dobrý den, moc děkujeme, že nam posíláte DMS! Bohužel, s realizací tygřího výběhu není v tuto chvíli nic nového. V příštím roce bychom chtěli podat žádost o pokusit se tak získat finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské Unie. Aby však naše žádost uspěla, musíme mít již vypracován projekt. Proto v tuto chvíli sháníme finanční prostředky alespoň na objemovou a zastavovací studii. A protože se píše rok 2007 a víme, jak obtížně se finanční prostředky shánějí, nechceme tygrům klec jen tak trochu zvětšit, ale poskytnout jim opravdu moderní a prostorný přírodní výběh.Cena takového výběhu je mnoho milionů korun a jen za studii a projekt nepochybně zaplatíme mnoho set tisíc korun. A ty se právě nyní pokoušíme sehnat.Optimální by samozřejmě bylo, kdyby se nam opravdu podařilo sehnat dostatek prostředků a do studie najednou zahrnout nejen nové tygří výběhy, ale i demolici starých výběhů pro medvědy a výstavbu nové expozice pro tučňáky. Snad se to podaří. Monika Ondrušová
Katka1.4.2007Dobrý večer, dnes jsem navšívila Vaši ZOO, protože jsem tam dlouho nebyla, tak jsem to musela napravit. Moc se mi v ZOO líbí, nejvíce času ovšem strávím u výbehu tygrů. Chtěla bych se zeptat na narozené samečky tygra ussuryjského, zůstanou v ostravské ZOO nebo půjdou někde pryč?? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, mláďata tygrů odejdou zhruba v roce a půl či dvou svého života do některé z jiných zoo. Které zoo to budou rozhodne koordinátor chovu. Ten má na starosti sestavování chovných párů, takže pro naše mladé samečky vybere ty nejvhodnější partnerky. Naše tygří výběhy jsou opravdu malé i pro dva tygry, natož pro čtyři. Mláďata s matkou jsme nyní přestěhovali do výběhu samce Xerona, kde mají více prostoru. Xerona můžete vidět ve výběhu samice Maji. Monika Ondrušová
Maki28.3.2007Dobrý den. Chtěla bych se zeptat proč již nechováte kapybary a také jestli neuvažujete, zda kapybary přikoupíte! Ještě jedna otázka: Proč je ve vaší zoo tak málo hlodavců?! Uvítali bychom třeba nějakou expozici hlodavců, kde by byli např. morčata, ale i tarbíky, potkany atd. Neuvažujete o něčem takovém? Děkuji za odpověď

Dobrý den, nejprve bych uvedla na pravou míru termín přikoupíte - v moderních zoologických zahradách není naprostá většina zvířat žádným předmětem obchodu a prostě se nekupuje. Máte-li vytvořeny opravdu odpovídající chovatelské podmínky a jste-li členem záchranných programů, zvířata jsou vám prostě přidělena koordinátorem chovu. Neplatí to samozřejmě na 100 %, např. taková domací zvířátka jako jsou kozy či ovce se opravdu kupují. O chovu kapybar v současné době neuvažujeme. Nemůžeme jim nabídnout důstojné podmínky k životu. Pavilon hrochů, kde byly kabybary chovány dříve, je totiž značně zastaralý a už do něj nová zvířata pořizovat nechceme. Z hlodavců můžete v naší zoo vidět myši páskované, aguti nebo dikobraze. Nově také morčata v expozici jihoamerických zvířat vedle lam alpak a nandu pampových. Monika Ondrušová
Marie Horáková24.3.2007Dobrý den, chtěla jsem vám vzkázat, že vaše Terri je nejkrásnější jaguár jakého jsem kdy viděla mám velké množtví videí a fotografií jaguárů ale Terri je nej. Jsem sochařka a pořád se k ní vracím pro inspiraci a doufám že ještě chvilku vydrží babička. Zaregistrovala jsem taky výměnu lvů, před rokem tam tuším byly dvě jiné lvice.

Dobrý den, Terry je opravdu nádherné zvíře a věk (letos bude mít 20 let!) by ji tipoval málokdo. Její vitalita je málem neuvěřitelná vzhledem k tomu, co všechno má za sebou. Problémy s trávením způsobují, že pokud sežere kost, roztrhne ji střeva. Proto dnes dostává pouze svalovinu bez kosti. V minulosti však několikrát skončila na operačním stole, vše přečkala s příznačnou kočičí houževnatostí. Snad vás bude inspirovat ještě dlouho! Pokud jde o lvy, od podzimu máme v zoo nový lví pár, samice Asha je ze Švédska, samec Sohan z Anglie. Monika Ondrušová
Hana Rakusová22.3.2007Dobrý den všem pracovníkům ostravské ZOO,máte moc pěkné, poučné a zajímavé stránky,radost pohledět.Chodím k Vám od nejútlejšího dětství a každá návštěva je mi velmi milá a těším se na ni.Nejvíc jsou mi sympatičtí plameńáci,sovy,zvláště ty sněžné,pak zlatí a diamantoví bažanti,pávi,želvy,klokani,moji synové se těší na výběh s kozami,obdivují prase vietnamské,hrochy a volně se procházející přítulné kočky.Když byli malí,ocenili jsme skvělé hrací koutky s houpačkami,prolézačkami,dokonce i kolotoč.Jste rok od roku skvělejší,všude je znát tvůrčí fantazie.Zdejší ZOO patří mezi nejhezčí místa Ostravy,kam rozhodně stojí za to jít se podívat v kteroukoli roční dobu. Lidé všech generací zde najdou poučení,inspiraci,oddech.Právě jsme se s dětmi rozhodli adoptovat páva korunkatého,kterého obdivujeme.Přejeme Vám hodně pracovního elánu a nadšení,máte být nač hrdi.Zdraví Rakusová Hana

Vážená paní Rakusová, děkujeme Vám za hezký email i za rozhodnutí adoptovat jedno z našich zvířat! Přejeme Vám mnoho dalších inspirativních návštěv naší zoo! Monika Ondrušová
Shakita22.3.2007Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co bude potom místo původního medvědince, jestli ho zbouráte? děkuji

Dobrý den, na místě starého medvědince by měla vyrůst nová interaktivní expozice pro tučňáky. Vše ale závisí na dostatku finančních prostředků. Více informací k tomuto tématu najdete tady v návštěvní knize. Monika Ondrušová
Jakub2.3.2007Dobrý den!
Chtěl bych se zeptat,jestli budete tento rok rozšiřovat vaši kolekci lemurů o nové druhy ( lemur šedý, širokonosý, maki žlutohnědý )? Děkuji

Dobrý den, myslím, že jsme naši kolekci lemurů v posledních letech rozšířili velmi významným způsobem. Všechny 3 druhy - lemur červenobřichý, Sclaterův a loňský podzim i lemur korunkatý jsou v historii českých a slovenských zahrad chovány poprvé a všechny právě u nás v Ostravě. Všechna tato vzácná zvířata jsme získali jen a jen proto, že jsme aktivním členem (jako jediná Zoo v rámci UCSZ - Unie českých a slovenských zoo) organizace AEECL (Association Européene pour I´Etude et la Conservation des Lémuriens = Asociace pro výzkum a ochranu lemurů).
Dělo se tak zejména s ohledem na postupně nově budované přírodní expozice na ostrůvcích (prozatím na 2 rybnících), osázené mladou vegetací, kterou by jiní primáti než právě lemuři nenávratně poškodili či přímo zničili.
Pokud jde o lemura širokonosého (Prolemur simus) či o celou skupinu druhů z rodu Hapalemur (původně a mnohdy dodnes zahrnovaných pod jeden druh česky nazývaný lemur šedý), pak musím uvést, že se jednak jedná o velmi významné potravní specialisty (a dokud nebudeme mít v Zoo k dispozici odpovídající skleníkové zázemí pro pěstování dostatečného množství různých druhů bambusů, tak bychom jim ani nebyli schopni nabídnout adekvátní krmivovou základnu) a také jejich získání je velmi obtížné. Maki /mirza žlutohnědý je zase noční živočich a pro jeho chov ani vystavování nemáme odpovídající kapacity...Takže tento rok z níže uvedených druhů rozhodně žádný nepořídíme.
O něco nadějnější by mohla být naše budoucí účast na fungujícím záchranném programu pro kriticky ohrožené lemury alaotranské (Hapalemur alaotrensis). V programu je přebytek samců (respektive nedostatek samic) a hledají se renomované instituce, které by se (zpočátku jen samců) dokázaly ujmout. I toto má však háček, nejprve je třeba sehnat finance na vybudování odpovídajícího chovatelského zařízení pro tato zvířata..Takže v tuto chvíli je předčasné spekulovat, kdy a jak se nám to podaří. Petr Čolas, ředitel
oliver rotik28.2.2007V neděli 25.února jsem s manželkou a dcerou navštívil v odpoledních hodinách vaši zoo. Jak je možné, že po 16. hodině se již zhasínalo v pavilonech(např. nosorožci a mořské akvarium, a v 16,15 byl oblíbený pavilon žiraf zcela uzavřený, i když sem chodilo mnoho návštěvníků? Při stávající výši vstupného je to, slušně řečeno, velký nepořádek ze strany Vašeho personálu. Měli jste vidět ty zklamené tváře dětí a měli jste slyšet jejich pláč!

Vážený pane, doporučuji Vám věnovat více pozornosti otevírací době. Ta je mimochodem uvedena na všech pavilonech, pokladně zoo a také na těchto webových stránkách. Pokladny a pavilony se uzavírají hodinu před zavírací dobou zoo, v únoru tedy v 16:00 hod. Ze strany personálu zoo tudíž nedošlo k žádnému „nepořádku“. Na rozdíl od mnoha jiných institucí a úřadů, kde máte úderem zavírací doby prostě smůlu, mají zaměstnanci zoo jasný pokyn v případě pěkného počasí a přítomnosti většího počtu návštěvníků z pavilonu nikoho nevyhánět. I když by měl být podle návštěvního řádu již uzavřen. A stávající výše vstupného je ve srovnání s ostatními kulturními institucemi v ČR i třeba s návštěvou kina spíše symbolická. Bez výrazného příspěvku z rozpočtu Statutárního města Ostrava byste za vstupenku do zoo zaplatil o téměř 100 Kč více. Petr Čolas, ředitel
Kamil - Karviná26.2.2007Dobrý den. Dne 25.2. 2007 jsme byli s dětmi ve Vaší ZOO. Všechno bylo v pořádku, děti byli nadšené ale při příchodu k areálu kde se mají nacházet medvědi, nás přepadl smutek, lední medvědice nikde - zemřela, bylo nám z toho smutno. Dožila se krásných 35 let, měli bychom si říct. Ale je to těžší, byla naše favoritka ve Vaší ZOO, strávili jsme vždycky největší čas právě u ni. Je mi 35 let a manželce 33 let, tato medvědice nás provázela celým životem. Chodili jsme k Vám s rodiči dost často jako děti. Teď chodíme jako rodiče k Vám s vlastními dětmi. Chtěli bychom se zeptat, jestli uvažujete o nákupu nové lední medvědici. Děkuji za odpověď. KP . KKKL-P .

Dobrý den, ano lední medvědice Vega byla oblíbenkyní mnoha našich návštěvníků. Přesto o pořízení nového ledního medvěda neuvažujeme, stačí si prolistovat tuto návštěvní knihu a bude vám jasné proč. V současnosti je vypracován projekt na nový přírodní výběh pro jiný druh medvědů – medvědy ušaté. Ten bude v přirozeném lesním prostředí poblíž nových voliér sov a medvědi zde budou společně s hulmany posvátnými. Takové společné expozice již úspěšně fungují i v jiných zoo. Pokud jde o náš starý medvědinec, ten bude po přestěhování medvědů a dožití syrské medvědice zbourán. Sám jistě víte, v jak špatném stavu se stavba nachází, navíc životní podmínky zvířat neodpovídají žádnému z dnešních standartů chovu a stávají se terčem kritiky nejen samotných návštěvníků ale i nejrůznějších ochranářských organizací. Nové medvědy do této stavby z šedesátých let proto již pořizovat nebudeme. Na těchto stránkách se můžete podívat, jak vypadá opravdu moderní výběh pro lední medvědy: http://www.zoolex.org/zoolexcgi/view.py?id=779 v jedné americké zoo, cena 15.900.000,- dolarů hovoří za vše. Monika Ondrušová
Roman19.2.2007Rad bych se zeptal, jaka je budoucnost chovu nosorozcu v ostravske Zoo. Pokladam je za nejlepsi symbol zoologickych zahrad vubec. Slysel jsem nejake \"zpravy\", ktere nezneli moc optimisticky ohledne Vasi Zoo. Prosim, muzete mi napsat, zda se pocita s chovem i nadale? Dekuji a preji co nejlepsi rok 2007

Dobrý den, bohužel s chovem nosorožců ve stávajících podmínkách už dále nepočítáme. Po dožití našeho páru nosorožců tuponosých Natala a Dinah již jejich chov obnovovat nebudeme. Věřte, že i nás samotné to velmi mrzí, protože nosorožci jsou opravdu úžasná zvířata. Jenže, když si projdete náš pavilon nosorožců – starou, studenou a tmavou stavbu ze sedmdesátých let s malým venkovním výběhem, který ještě zmenšuje příkop, jistě nám dáte za pravdu. A to ještě určitě nevíte, že i z energetického hlediska je celý objekt zdaleka největším "žralokem" pokud jde o spotřebu a cena energií stále roste...A drahé zateplování něčeho, co už mělo být dávno, dávno zbourané, taky jaksi nemá ekonomické opodstatnění...A zoologická zahrada je a musí být taky dost hodně o ekonomice. Takže pořizovat nová zvířata do takových podmínek není dobré rozhodnutí. Navíc už bychom ani nové nosorožce nezískali – na vyhovující chovatelské podmínky pro nová zvířata (zejména pro takové klenoty, jakými nosorožci nesporně jsou) je velmi přísně nahlíženo nejen námi samotnými, ale i ze strany Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) i samotného koordinátora chovu. V pavilonu tak v budoucnu zůstanou pouze hroši, kterým bychom rádi postavili moderní expozici. Prozatím se pokoušíme získat finanční prostředky alespoň na částečnou rekonstrukci pavilonu – zateplení, opravu střechy, prosvětlení a vybudování filtračního zařízení, které omezí zápach a zlepší čistotu a taky teplotu vody v hroším bazénu. Monika Ondrušová a Petr Čolas, ředitel
Honza a Eva19.2.2007Dobrý den,zajímalo by nás proč se do Ostravské zoo nesmí s pejsky. Náš Darwischek a Falco jsou naprosto rovnocení členové rodiny a nedá nám to srdce nechávat je v neděli odpoledne doma a jít bez nich do Zoo. Nechápeme, proč Pražská Zoo nebo v Zoo ve Dvoře Králové toto nesmyslné nařízení nemají a u vás na toto ještě upozorňujete na vašich stránkách zákazem. Stejná praxe je bohužel nejen ze Zoo ale například i s restauracemi, čím více na východ republiky- tím menší ochota pouštět upravené a poslušné dovnitř. Několik let jem žil v německu kde jít do restaurace je naprosto standartní praxe a o zákazu jsem nikde neslyšel. Zákaz vstupu zrovna do Zoo je ke škodě všech. Ať se daří!

Dobrý den, naše zkušenosti se psy nejsou bohužel ani zdaleka tak dobré jako ty vaše. Ne všichni majitelé psů jsou zodpovědní a ukáznění. Je jasné, že psi za nic nemohou a vše je o výchově a zodpovědnosti jejich majitelů, ale máme hořkou zkušenost se dvěmi psy, kteří před léty vběhli do výběhu plameňáků. Přišli jsme o sedm zvířat v době, kdy se ptáci snažili hnízdit. Když opomeneme finanční ztrátu (jeden plameňák měl tehdy hodnotu okolo 70.000,- Kč), přisli jsme na dlouhá léta o chovnou skupinu a plameňáky jsme deset let vůbec nerozmnožovali. Příkladů a špatných zkušeností máme bohužel víc (psi nám např. zdecimovali chovné stádečko axisů a vzácných jelenů lyrorohých). Naše zoo je hodně zaměřená na chov menších druhů ptáků, kteří mohou být psy nejvíce ohroženi a navíc se ubírá směrem k otevřeným výběhům. A pevně věřím, že nám dáte za pravdu alespoň v tom, že uhlídat některého nezodpovědného majitele, který by svého pejska nechal jen tak proběhnout se po lese bez vodítka, jaksi není při naší 100 ha rozloze dost dobře možné...Tolik hlídačů či kamer, kteří by to všechno hlídali, si ze svého omezeného rozpočtu dovolit ani nemůžeme. Proto jsme dospěli k rozhodnutí, psy do zoo nepouštět. Monika Ondrušová a Petr Čolas, ředitel
Miroslav Vičík17.2.2007Dobrý večer,dneska v hlavních večerních zprávach na NOVĚ byla reportáž,že v pražské ZOO se narodila žirafa.Ale přece v ostravské ZOO taky.Apokud si koupím bulvární deník Blesk?Pravidelně čtu informace o novinkách v olomoucké ZOO NA KOPEČKU popřípadě pražské ZOO atd.Minimálně se zde objeví pokud vůbec ostravská ZOO - je chyba na vaši straně a nebo jde o lobby a nedá se s tím nic dělat?Omezujete chov velkých zvířat a přitom v jiném ZOO si dokažou zajistit dotace od města například 300mil.Kč na nový hrošinec v pražské ZOO.Jsem pravidelný návštěvník ostravského ZOO,ale mě nejvíce táhnou velké zvířata.Poslední dobou se mi zdá,že se zoo mění spíše v ARBORETUM.Jinak jsem nadále vašim velkým návštěvníkem.S pozdravem - Vičík

Jen velmi nerad bych se na cokoli, co se týká četnosti informací o naší Zoo v masmédiích, jakkoli vymlouval. Děláme jak umíme a stíháme nejlépe (a na kolik nám stačí finanční prostředky), ale srovnám-li situaci s propagací naší Zoo před 2 lety a dnes, tak srovnávám nesrovnatelné. Z téměř nuly na současný stav, se kterým ale stejně ještě nejsme ani zdaleka spokojeni a dál se ho snažíme zlepšovat. Vždycky se skoro se vším dá něco dělat, ale máte právdu, je to i o lobby. Zejména pokud jde o odvysílané příspěvky do televizí s celostátní působností. Pokud se týká získávání finančních prostředků na investice, pak prosím nesrovnávat Ostravu s hlavním městem...Rozpočet Prahy byl, pokud se nemýlím, v loňském roce nějakých 36 miliard...rozpočet našeho města byl cca. 7 miliard.. A pak je to taky, a to zejména, o politické podpoře a nadstavených prioritách vedení jednotlivých měst či krajů...A Praha ( ale i např.Vídeň a řada jiných měst) je v tomto opravdu jedinečná...V řadě míst světa (nejen naší republiky) již dávno pochopili, že právě zoologické zahrady jsou nejen zdaleka nejnavštěvovanějšími kulturními institucemi, ale zpravidla i nejvýznamnějším turistickým cílem města/regionu. Převážně na západ od našich hranic jsou totiž i zoologické zahrady vnímány jako plně kulturní instituce, narozdíl od hluboce zakořeněného a za vydatné pomoci řady masmédií stále šířené představy Zoo jako lepšího cirkusu vhodného akorát tak na nedělní procházku s malými dětmi...K problematice postupné redukce některých vybraných velkých zvířat najdete desítky podrobných vysvětlení v naší návštěvní knize, stačí si trochu zalistovat. A mohu Vás ujistit, že i já jako ředitel bych se (místo řešení kanalizace, čističek odpadních vod, oplocení,toalet, energetiky či odpadů) hrozně rád věnoval tzv. "velkým zvířatům"... a vůbec nepochybuju o tom, že právě velká zvířata jsou návštěvnicky nejvyhledávanější...Ale vytvoření moderních a vhodných chovatelských podmínek pro velká zvířata stojí mnoho a mnoho milionů Kč...a ty se nám zatím nepodařilo získat.. Takže se zatím musíte/musíme spokojit (pevně věřím, že jen dočasně) alespoň s tím, že se naše Zoo bude postupně doplňovat i o botanickou část, která byla navíc dříve v minulosti úplně opomíjená...a že se i na velká zvířata postupně dostane... Petr Čolas, ředitel
Paweł z Polski16.2.2007Ahoj. Miałem okazje być w Waszym Zoo i jestem pod wrażeniem. Jesteście super!!! Pozdrawiam Paweł