Návštěvní kniha
Milí návštěvníci našich stránek, budeme velmi rádi, když nám zde napíšte vaše názory a připomínky. Na základě Vašich nejčastějších dotazů jsme vytvořili sekci Časté dotazy - FAQ.
Liduka26.3.2011Dobrý den ,denně sleduji ,jak pokračuje situace se slůnětem a děkuji moc za nové zprávy .Přejí ošetřovatelům a všem ,pevné nervy v jejich obětavé práci.Dík. Už se moc těším na návštěvu ZOO a taky na nový hroší pavilón.Lída z Ostravy
Eva Kostiuková26.3.2011Dobrý den,celou dobu, kdy byla potvrzena březost Vašich slonic, se zájmem sleduji nové zprávy o aktuální situaci ve Vaší sloní rodině. Právě jsem si přečetla odpovědi na otázky kolem slůněte a musím říct, že starostlivost ošetřovatelů a zodpovědný přístup k dalšímu chovu slonů je až dojemný a moc Vám přeji, ať všechno dobře dopadne. Eva Kostiuková
radka.dvorakova24.3.2011S napětím, z druhého kouta republiky, sleduji Vaši snahu o přežití sloního kluka. Nehleďte na laické odsudky, je mi jasný, že každý krok zvažujete a že jste se velice pečlivě připravili.
Teď to s Punťou vypadá dobře a moc držím palce dál. (Možná jste málo zdůrazňovali, že mimo jiné se narodil trochu podměrečný.)
Držím palce a napjatě čekám na porod Johti, no - je to nervák. Kéž by i jejímu mláděti zasvítila šťastná hvězda. :-)
Anna Maňasová24.3.2011ZOO je moc pěkná. Krásná procházka
spojená s prohlídkou jednotlivých
částí ZOO. Rádi se vracíme. Fandíme
Vám a sloníkovi držíme palce.
Veronika24.3.2011Dobrý den,
chtěla bych vám velice poblahopřát k narození slůňátka! Je to úžasné! Přeji vám mnoho štěstí, aby vše dobře dopadlo a také pevné nervy s rádoby odborníky na chov slonů, se kterými se poslední dobou opravdu roztrhl pytel ;)
Šárka24.3.2011Dobrý den, také se připojuji s gratulací a se zájmem sleduji všechny novinky.Musím se přiznat, že jsem Vás nejprve odsuzovala, že se nepřikloníte k umělému odchovu slůněte, ale postupem času a s Vaším rozumným vysvětlením jsem pochopila, že by to byla opravdu chyba. A jak by řekla moje maminka zootechnička - \"takhle to v přírodě chodí\" A já pevně věřím tomu, že již zmiňovaná příroda je mocná čarodějka a s přispěním času se vše vrátí do normálních kolejí. A každá maminka mi dá za pravdu, že porod je celkem vyčerpávající,fyzicky a psychicky náročný a v prvních chvílích se každá maminka musí seznámit s novou životní rolí. Tak to je i u těch sloních maminek :-) Někomu to trvá chvilku a někomu déle a někdo se to nenaučí nikdy. Tak Vám držím pěsti, za nic Vás neodsuzuji a jak to bude možné, rádi Vás i s rodinou navštívíme.
S pozdravem Šárka
Alena Kuldová23.3.2011Také přeji malému slůněti co nejhezčí život v zajetí a Tereze,aby si zopakovala vyjmenovaná slova po b!Zároveň posílám malý finanční dárek!

Dobrý den, děkujeme za Vaši finanční podporu! Monika Ondrušová
Aneta Ježková22.3.2011Dobrý den, ráda bych se zeptala na důvod vysoké úmrtnosti hroších mláďat v ZOO(samozřejmě chápu, že v přírodě je procento ještě vyšší). Jedná se pouze o geneticky daná procenta úmrtí nebo je důvod jiný? Proč v ZOO umírá v prvních dnech tolik hrochů? Nelze tomu zabránit?
Předem děkuji za odpověď
Ježková Aneta

Dobrý den, bohužel máte pravdu v tom, že mortalita mláďat hrochů chovaných v evropských (ale i neevropských) zoologických zahradách je poměrně vysoká. Za posledních 5 let uhynulo v Evropě 25 mláďat z celkem 61 narozených (tj. 40 %). Faktorů, které mají toto číslo na svědomí je bezpochyby celá řada, ale žádný není u daného druhu prokázán. Nejprve bude tedy třeba stanovit správné důvody a teprve po té bude možné je případně eliminovat. Genetika v tom však s největší pravděpodobností hrát roli nebude, protože evropská populace hrochů obojživelných je poměrně značně hetereogenní a ačkoliv to dosud nebylo prověřeno, zdá se být velmi nepravděpodobné, že by např. příbuzenská plemenitba byla silným faktorem. Jan Pluháček, vědecký pracovník a držitel ESB hrocha obojživelného
hrot22.3.2011Dobrý den, fandím vám, slonicím i slůněti, každý den sleduji, co je nového a myslím, že vaše postupy jsou správné. Děkuji za podrobné informace a odůvodnění, co se jak u slonů děje, máte určitě spoustu jiné práce než sedět u monitoru a psát na web :-)
Jana Svobodová22.3.2011Gratulujeme k narození slůněte. Celá rodina každodenně sledujeme vývoj situace. Obdivujeme vytrvalost a oddanost ošetřovatelů,lékařů a všech ,kteří se o malého slona starají. Držíme palce a věříme ,že vše šťastně dopadne a společně s druhým slůnětem budete mít v Ostravě úžasnou sloní rodinu.
MiroslavaTomášková22.3.2011Hezký večer!Přejeme hodně štěstí při odchovu sloníka!Nedejte se otrávit věčnými chytráky,snažícími se zpochybnit vaši práci.Vaše informace jsou naprosto logické.Doma jsme vychovali s manželem štěňátko,kterému zemřela matka při štěnění.S ostatními pejsky nikdy nevycházela dobře,agresivně reagovala i na štěňata.Připustit se ji nepodařilo.Pro nás to nebyl nijak zásadní problém.Ale u slona by být mohl.Hlavně,když by bylo nutné žít ve skupině.Riskovat ušlapání zvířete po porodu by také nebyla šťastná volba.Opět by spousta lidí vyčítala,proč jste nezasáhli.Na obrázcích slonice Johti je vidět její vztah ke svým ošetřovatelům.Je naprosto zřetelné,že dělají pro své svěřence to nejlepší.S pozdravem rodina Tomáškova z Plzně
Jarka Šulcová22.3.2011Chci Vám vyslovit velké poděkování nejen za skutečně obdivohodnou péči o mládě i matku, ale také za trpělivost, s jakou nám vše vysvětlujete. I naše mnohdy laické otázky pramení z toho, že jsme se nikdy s něčím takovým nesetkali a proto možná nejsou naše reakce vždy racionální. Tím větší dík Vám všem patří.
abraxas22.3.2011Od narození slůněte sleduji vývoj a před ošetřovateli smekám. Perfektně se připravili, snad to za pomoci odborníků Vishesh už zvládne.
Držím palce k druhému porodu (a osobně si moc přeji sloní holčičku... :-) ).
Těch poštěkávačů si až tak nevšímejte, tady každej furt kecá do všeho, ale skutek "utek." Dobře to děláte, pečlivě jste se připravili na všechny možnosti, je to znát, díky, že jste tak zodpovědní.
A hodně štěstí! Budete ho ještě potřebovat. :-)
Mirka Křížová22.3.2011Dobrý den, chápi, že máte stovky dotazů, ale mě zajímá asi odpověď na otázku, jak dlouho slůně úplně závislé na slonici a jejím mléku, přece po určité době začne zjišťovat, že jsou jiné dobroty než mléko?a pak by teoreticky měla být šance, že přežije a nemusí zemřít hlady.Nikde jsem však tuto informaci nenašla. Díky za odpověď.Mirka

Dobrý den, slůňata začínají přijímat jinou stravu než mateřské mléko zhruba od půl roku věku. Náš sameček je však pravidelně dokrmován ošetřovateli náhražkou sloního mléka, pokud se mu nepodaří napít od mámy. Více najdete ve Sloním deníku. Monika Ondrušová
Stanislava Králová22.3.2011Přeji dobrý den,zasílám pozdrav z Benátek nad Jizerou.Chci Vám popřát hodně úspěchů při odchovu sloního kluka.Můžete prosím napsat více informací o druhé březí slonici?

Dobrý den, děkujeme! Johti se daří dobře, všechny informace najdete ve Sloním deníku na našich stránkách. Monika Ondrušová
Lucie Šimoníková22.3.2011Dobrý den,
každý den sleduji novinky o slůňátku. Držím pěsti, ať to všechno dobře dopadne. Věřím, že je velmi těžké ustát tlak z okolí, ale také věřím, že je hodně těch, kteří Vás podporují.
Ráda bych se ještě dozvěděla, jak sloneček prospívá? Jestli se třeba daří ho zvážit, jestli přibývá.
A taky nám prosím napište, jak se má Johti. Už tu o ní dlouho není žádná zmínka.
Ještě jednou: moc držím pěsti a přeju hodně štěstí slonům i Vám.

Dobrý den, děkujeme! Situace u slonů je již klidnější, ale samozřejmě, nechceme nic zakřiknout a ještě není vyhráno. Samečka jsme od narození nevážili, podle informací, které máme ze zahraničí, by měl být denní váhový přírůstek 1 kg. Abychom mohli mládě zvážit snažíme se získat buď finanční prostředky nebo vhodnou váhu formou sponzorského daru. Děkujeme za starost o Johti, vede se jí dobře. Monika Ondrušová
Radomír Houdek21.3.2011Dobrý den. Já odchoval akorát pár králíků a rybiček, takže nemohu hodnotit Vaši práci. Určitě, ale věřím, že děláte vše pro dobro Vašich svěřenců. Přeji vše néjlepší celému slonímu stádu a gratuluji ke sloníkovi.
Dagmar Krejčí21.3.2011Dobrý den, předem bych chtěla gratulovat k narození sloního mláděte a moc držím palce aby vše dobře dopadlo.
xx21.3.2011Dobrý den,
předem bych chtěla gratulovat k narození sloního mláděte, slůněti, matce i celé zoo.
Mám však velké obavy o osudy sloních mláďat (i toho dosud nenarozeného) ve vaší zoo.
Je zcela evidentní, že raná separace nově narozeného slůněte vedla k následnému neklidu slonic a že nedošlo k dobrému navázání a i nadále je kontakt narušován. Nevidím pro sloní stádo jediný přínos ve zvážení a změření slůněte, jakož i kontrole veterinářem, kromě toho negativního, a to je již zmíněné narušení přímé vazby mezi matkou a slůnětem.
Jsem velmi znepokojena průběhem příprav na druhý porod slonice Johti (každodenní braní krve, poutání do řetězů, preventivní spaní v řetězech, permanentní přítomnost personálu k pavilonu i přes přítomnost kamery).
Adrenalin, který je produkován při stresu, je přímý antagonista hormonu oxytocinu, který je při porodu potřeba. Vzhledem k tomu, co má slonice Johti za sebou, mám opravdu velké obavy o zdárný průběh příchodu jejího potomka a následnou péči za těchto podmínek.
Věřím tomu, že si ošetřující personál vezme ponaučení z problémů, které vznikly po porodu slůněte samice Vishesh a bude dobrým pasivním podpůrným pozorovatelem. Pasivní není vždy špatně. A ano, mláďata někdy umírají, bohužel.
Podívejte se například sem:
http://www.chesterzoo.org/must-sees/zoo-news/baby-elephant-named
Chybí zde jakékoliv údaje o přesné hodině narození, hmotnosti a výšce mláděte.
A zde porod (jiného mláděte, ale v této zoo):
http://www.youtube.com/watch?v=Ay4MUFW78d0
Přeji hodně zdaru při chovu slonů (i jiných zvířat) a těším se na další zprávy z vaší zoo

Děkujeme za Váš email i za Váš názor. Nicméně dovolte, abych Vám danou situaci vysvětlila. V každé knize o slonech a jejich životě byste se dočetla, že sloní samička po porodu trpí velkým stresem a bolestmi, takže pokud by se od mláděte na chvíli neoddělila, mohla by jej v afektu ušlapat. Ve volné přírodě při porodu asistují další sloní samice ze stáda, uklidňují rozrušenou matku a krátce po porodu ji od mláděte odstrčí. Jakmile se matka zklidní, pustí jí samice zpátky k mláděti.
V zoologických zahradách nahrazují asistující samice a vůbec sloní rodinu ošetřovatelé, kteří se o slony každý den starají. Jako asistující samice nemohli 90kg ošetřovatelé odstrčit 4tunovou samici, proto naopak mládě na chvíli odebrali (odebrání nebylo myšleno prvotně proto, aby mládě zvážili a změřili!), a jakmile byla samice jen trochu připravená, ihned jej vrátili k ní. Základní pravidlo je, že matka nikdy během celého procesu neztrácí na déle než několik málo minut možnost s mládětem se kontaktovat, očichat si ho, dotknout se ho chobotem. Vishesh je bohužel prvorodička, která nikdy na vlastní oči neviděla porod jiného sloního mláděte. Neví, co má dělat, má bolesti, je zmatená. Ani my jsme nevěděli, jak bude reagovat. Jistě by nikdo nechtěl, aby samice kvůli několik sekundám poporodního afektu, který je zcela přirozený, ušlapala své čerstvě narozené mládě. Doufali jsme, že starší samice Suseela, zastane funkci asistující samice, ale nestalo se to a museli jsme zasáhnout my. Vlastně jsme neudělali nic jiného, než co by Vishesh zažila v rodném stádě.
Co se týká neustálé přítomnosti ošetřovatelů, fungují, zjednodušeně řečeno, jako náhradní sloní rodina. Sloni jsou sociálně žijící zvířata, např. sloní samice s mláďaty se v přírodě sdružují do stáda, které vede nejstarší a nejzkušenější samice. Mladí jedinci se společným soužitím a pozorováním učí od straších, aby pak v dospělosti správně fungovali.
Vishesh je stresována ze všech těch změn, které se kolem ní dějí - nikdy porod nezažila, nikdy ani mládě neviděla, ani jeho následnou výchovu. Nikdy jí také nikdo nesál mléko ze struků. To všechno může hrát roli, jsou to pro ni obrovské změny. A sloni, byť by se při své velikosti zdáli, že jsou nad věcí, jsou obecně velmi citlivá zvířata reagující na sebemenší změnu. Ošetřovatelé, na které jsou naši sloni zvyklí, zde naopak fungují jako uklidňující členové stáda. Proto se ji snaží neustále uklidňovat a chlácholit, aby nebyla ve stresu a postupně si zvykla na svou novou životní roli.
Jsme také neustále v kontaktu s odborníky ze zahraničních zoo a dalších institucí, které si už v minulosti podobnými situacemi prošli, abychom s nimi konzultovali aktuální dění. Máte-li rovněž osobní zkušenosti s chovem slonů, necháme si od Vás rádi poradit. Šárka Kalousková
Sylva Ludwigová21.3.2011Dobrý den, od prvního dne sledujeme s našimi školními dětmi zprávy o sloníkovi. Samozřejme gratulujeme a hlavně si moc a moc přejeme, aby se slonímu miminu dařilo jen dobře. Také se nemůžeme dočkat druhého sloního miminka. Děkujeme za videa..škoda, že jich není víc.
V dubnu nebo květnu jsme u vás \\\"jak na koni\\\". Tak mnoho dalších úspěchů a hodně peněz na nové stavby!