Mláďata největších jelenů
Stádo největšího jelena světa se v ostravské zoologické zahradě rozrostlo o tři mláďata. Některá z nich opět přišla na svět během dne, takže porodu mohli přihlížet i návštěvníci.
První mládě wapiti sibiřského se narodilo 31. května, další pak 17. a 18. června. Všechno jsou to samičky a jejich mámy se o ně pečlivě starají. První dny po narození nebyla mláďat ve výběhu dobře vidět (viz níže), nyní ale mají návštěvníci zoo možnost pozorovat všech deset členů jelení rodiny – při pastvě, při odpočinku nebo právě při kojení a příkladné péči o mláďata. K wapiti v Ostravě se tak momentálně vztahuje ještě jedno NEJ: v současné době chováme největší stádo těchto majestátních jelenů v rámci evropských zoologických zahrad.
Samci wapiti dosahují hmotnosti až 450 kg. Obývá lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Momentálně přebývá jen v několika institucích v Evropě. V Zoo Ostrava je dokonce chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964.
Je opuštěný koloušek opravdu opuštěný?
Několik dnů po narození nejsou malí koloušci ve výbězích zpravidla vidět. To proto, že u většiny jelenovitých zůstává mládě přikrčeno v trávě, pravděpodobně aby se ukrylo před predátory. Jeho máma se zdržuje opodál a pravidelně je přichází nakrmit. To platí i pro zástupce jelenovitých z naší přírody, který se hojně vyskytuje často i v blízkosti lidských sídel – srnce obecného. Právě v tomto období mohou lidé při procházce přírodou, kosení louky apod. na schoulená mláďata srnců narazit. V domnění, že jsou opuštěná, je seberou a předají do některé ze záchranných stanic. Ovšem ve většině případů se o opuštěná mláďata nejedná.
V žádném případě bychom se mláďat nalezených ve volné přírodě neměli dotýkat (a to ani v případě nepříznivého počasí)! Divoká zvířata se člověku vyhýbají, a proto i lidský pach na kolouchovi způsobí, že jej samice zpravidla opustí. Navíc odchov mláďat volně žijících zvířat člověkem je velmi obtížný a ne vždy úspěšný! Může tak dojít ke změnám v přirozeném chování zvířete, a to pak už většinou není možné vrátit zpátky do přírody. Užijme si proto setkání se zvířaty zpovzdáli a snažme se do jejich života raději nezasahovat, ona sama nejlépe vědí, co dělat a jak se chovat.
24.6.2014Branou zoo prošel čtvrtmiliontý návštěvník
22.6.2014V zoo proběhla Noc snů
20.6.2014Zoo Ostrava je partnerem projektu Poznej tajemství vědy
20.6.2014Přerušení dodávky elektřiny do Zoo Ostrava
19.6.2014Mláďata nejmenší kočky světa se mají čile k světu