Rok 2014 v Zoo Ostrava
Minulý rok uplynul jako voda a my opět stojíme na začátku nového. Na tomto místě bychom rádi připomněli alespoň některé z nejdůležitějších událostí, které se v naší zoo loni udály.
Rekordní návštěvnost
V roce 2014 zavítal do ostravské zoologické zahrady rekordní počet návštěvníků. Celkem to bylo 540 518 lidí. Poprvé tak byla v novodobé historii zoo překročena hranice půl milionu návštěvníků. Bezesporu to bylo ovlivněno hlavně příznivým počasím v průběhu roku. Věříme ale, že důvodem velkého zájmu návštěvníků je i skutečnost, že se za posledních 10 let podařilo díky významným investicím našeho zřizovatele a majitele statutárního města Ostravy i dotací z Evropské unie a dalších zdrojů v zoo postavit a otevřít řadu nových expozic, případně výrazně zásadně zrekonstruovat ty starší. Spoustě zvířat, která v zoo chováme, jsme tak mohli poskytnout výrazně lepší podmínky.
Uveďme proto ještě jedno zajímavé číslo – od založení zoologické zahrady v Ostravě již jejími branami prošlo asi 19,5 mil. návštěvníků, což je téměř dvojnásobný počet obyvatel celé České republiky! Podle žebříčku, který zveřejňuje agentura CzechTourism již tradičně patří naše zoo do první desítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v republice.
Nová expozice
O prázdninách jsme otevřeli novou expozici – safari. Na ploše asi šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy se stády různých druhů kopytníků, mezi kterými během teplé části roku projíždí safari expres. Návštěvníkům se tak nabízí pozorování zvířat zcela novým způsobem a často z bezprostřední blízkosti. Přes veškeré úsilí se nám bohužel zatím nepodařilo pro návštěvníky otevřít Pavilon evoluce – historicky nejdražší a nejsložitější stavbu v zoo. Některá zvířata však do něj byla již během léta přestěhována a návštěvníci je mohli vidět alespoň ve venkovních expozicích. Jednalo se o několik druhů ptáků a unikátní skupinu vyhubením ohrožených kočkodanů Dianiných.
Mláďata a nové druhy
V loňském roce se podařilo odchovat 650 mláďat u 101 druhů chovaných zvířat. Patří k nim např. mláďata nejmenší kočky světa – kočky cejlonské, mláďata jednoho z nejohroženějších prasat světa – prasete visajánského nebo v pořadí již třetí slůně. Hejno plameňáků kubánských je díky rekordnímu počtu odchovaných mláďat dnes již více než padesátihlavé. Dalším zajímavým a ojedinělým odchovem je i prvoodchov žralůčka okatého. Do konce roku to bylo deset mláďat. Mezi další velmi vzácné odchovy světového významu patří např. mládě komby Garnettovy, mláďata guaroub zlatých, šest mláďat hrdliček sokorských – druhu v přírodě vyhubeného, mládě supa hnědého či dvě mláďata orlosupa bradatého.
V kolekci chovaných zvířat přibylo několik nových druhů. Do nově otevřeného safari asijských kopytníků přibyli např. vzácní asijští osli onageři (onager je nejohroženějším poddruhem asijského osla) nebo statná antilopa nilgau pestrý. U posledně jmenovaného druhu se dokonce ještě do konce prázdnin narodilo mládě. Na svět přišlo 30. srpna a stalo se tak prvním mládětem asijské části safari.
Záchranné projekty
I v roce 2014 jsme se zapojili do několika repatriačních projektů na podporu populace divoce žijících zvířat bezplatným poskytnutím odchovaných mláďat pro vypuštění do volné přírody. Konkrétně se jednalo o 12 mláďat sýčka obecného (celkem poskytnuto 79 ptáků), 30 mláďat sovy pálené (celkem 382) a 2 mláďata orlosupa bradatého (celkem 10). Nově jsme se zapojili do záchranného projektu návratu puštíka bělavého do Rakouska. Jedno mládě bylo vypuštěno v oblasti Vídeňského lesa. O repatriačních projektech se nově mohli návštěvníci dozvědět i formou hledačky, která je při vyplňování zavedla právě k těm zvířatům, která jsou do těchto projektů zahrnuta.
Unikátní sbírka – I slůňata stůňou
Na počátku února se narodilo třetí ostravské slůně. I když se zpočátku zdálo, že mládě je vitální, komplikace na sebe nenechaly dlouho čekat. Malá samička se totiž nenapila mateřského mléka a tím do sebe nedostala potřebné látky pro správný vývoj imunitního systému. Je tak náchylnější na jakoukoliv infekci a prognózy jejího dalšího života jsou nejisté.
V této souvislosti jsme proto, se souhlasem statutárního města Ostrava, vyhlásili veřejnou sbírku na podporu výzkumu sloních nemocí. Její čistý finanční výtěžek poskytneme Leibnizově institutu pro výzkum zvířat v Berlíně, oddělení reprodukčního managementu. Toto renomované vědecko-výzkumné pracoviště vedené Prof. Dr. Thomasem Hildebrandtem má mnohaleté zkušenosti s výzkumem nemocí slonů a s naší zoo také dlouhodobě spolupracuje. Na konci roku 2014 bylo na kontě již přes 250 tisíc korun. Děkujeme všem, kteří se zapojili a přispěli!
Spolupráce se školami
Zoo Ostrava dlouhodobě spolupracuje se školami v celém Moravskoslezském kraji – pro žáky pořádáme nejen výukové programy, ale také tradiční vědomostní soutěže a pro pedagogy odbornou konferenci "Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě". Loni se uskutečnil již osmý ročník. I zde jsme zaznamenali rekordní čísla – výukových programů se zúčastnilo 8761 dětí, konference 96 pedagogů.
Další významné události roku 2014
Mnohé projekty, které jsme zahájili v předchozích letech, úspěšně pokračovaly i v roce 2014 – jedná se např. o spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR zaměřenou na výcvik hasičů z celé České republiky při manipulaci se zvířaty. Komentované prohlídky skleníků, které ještě v roce 2012 probíhaly pouze v zimním období, se oproti předcházejícímu roku konaly od června do září každou první sobotu i neděli v měsíci. V březnu se v Zoo Ostrava uskutečnila konference "Umíme žít s orly? Aneb jak se daří orlům v Česku a na Slovensku", které se účastnilo téměř 90 odborníků z celé České republiky, Slovenska i Polska. V dubnu hostila ostravská zoo jednání skupiny specialistů pro chov vzácných druhů jelenů v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Zúčastnilo se ho 12 předních specialistů z několika evropských zemí a z Izraele.
Rok 2014 se určitě zapíše jako jeden z nejúspěšnějších a nejlepších roků v 63leté historii Zoo Ostrava. Děkujeme všem našim návštěvníkům, kteří svou přízní k tomuto úspěchu také přispěli, a budeme se opět těšit na viděnou!
9.1.2015Šimpanzi se přestěhovali do Pavilonu evoluce
5.1.2015Zoo Ostrava vydala časopis o slonech
4.1.2015Vyjádření mezinárodních organizací k euthanasii žirafy v Zoo Kodaň
30.12.2014Pozvánka na přednášku v zoo
23.12.2014Vánoční přání