Vyšetření sloního samce Calvina
Týden po náročném vyšetření krokodýlího samce proběhla v ostravské zoologické zahradě další neméně náročná akce – vyšetření samce slona indického Calvina.
Vyšetření bylo naplánováno na úterý 25. srpna. 29letý samec měl již delší dobu problémy s předními končetinami, které si odmítal nechat od chovatelů ošetřit. Proto jsme byli nuceni přistoupit k celkové anestézii. Na pomoc byli přizvání odborníci z Leibnizova institutu v Berlíně v čele s prof. Thomasem Hildebrandtem a i další kolegové ze Zoo Ústí nad Labem, Zoo Liberec a Zoo Praha. Během zhruba hodinu a půl dlouhého zákroku byly Calvinovi ošetřeny všechny nehty a abscesy, které se na nohou díky nerovnoměrnému zatěžování vytvořily a byl zkontrolován jeho celkový zdravotní stav a reprodukční schopnosti. Ačkoli celá akce proběhla velmi dobře a bez větších komplikací, Calvinova situace zůstává i nadále velmi vážná. V průběhu příštích týdnu uvidíme, jak se bude Calvinův zdravotní stav vyvíjet.
Sloni v evropských zoo
V evropských zoologických zahradách sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrada a akvárií je aktuálně chováno 296 slonů indických v 72 institucích, z toho je 82 samců a 214 samic. Slonů afrických je 192 v 44 institucích, přičemž samců je 52 a samic 140.
Sloni v přírodě
Slon indický původně obýval oblasti o rozloze 9 miliónů km2 (od Iráku k Číně a na jih po Cejlon). Přeměnou jejich přirozeného prostředí hlavně na zemědělskou půdu došlo k prudkému poklesu počtu zvířat i rostlin. Dnes žijí indičtí sloni na velice fragmentovaném území o celkové rozloze méně než 0,5 miliónů km2 – obývají tedy pouze 5 % původní plochy! Velikost volně žijící populace je odhadována na 40 000 jedinců. V Červeném seznamu jsou vedeni jako „ohrožení“ (Endangered).
Slon africký obýval původně téměř celou Afriku (dokonce se vyskytoval i na Sahaře v době, kdy byla ještě zelená). Jejich stavy snižují zejména ilegální zabíjení a obchod se slonovinou, dále zábor půdy. Velikost volně žijící populace je odhadována na 600 000 jedinců. Každoročně je kvůli slonovině v Africe zabito 30 až 40 000 slonů! V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii „zranitelní“ (Vulnerable).
Zoo Ostrava se na začátku roku stala hlavním partnerem České koalice pro ochranu biodiverzity, která již řadu let působí na poli ochrany biodiverzity a rozvojové pomoci. Jedním z realizovaných projektů je pomoc divokým slonům v Africe.
25.8.2015Samec krokodýla musel být vyšetřen
24.8.2015Další orli byli vypuštěni do české přírody
19.8.2015Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: touleň srdčitá
17.8.2015Aktuální informace ke sbírce na výzkum sloních nemocí
13.8.2015Pomoc pro Zoo Tbilisi