„Vytrhnout zuby, aby mazlíček nekousal...“
Zoo Ostrava je zapojena do projektu Kukang na ochranu outloňů váhavých
Tropický deštný prales na Sumatře, místo s téměř 100% vlhkostí vzduchu a mnoha druhy úchvatných rostlin a zvířat. Tady žije i outloň váhavý – tajuplný noční tvor s výrazně velkýma očima. Jsou právě tyto velké oči a roztomilý vzhled největším prokletím outloňů? Jaký osud na ně čeká?
Mládě mělo jen několik měsíců, když jej lidé chytili a zabili jeho matku. Dlouhá cesta ve stísněných podmínkách přepravní bedny s dalšími odchycenými mláďaty si vybrala svou daň, část z nich cestu nepřežila. Malá samička však zůstala naživu, v kleci na rozpálené ulici hlučného města v podmínkách tak vzdálených jejímu domovu. Tím to však nekončí, má poznat horší stránku lidí. Obchodník se zvířaty na černém trhu ji kleštěmi vytrhá všechny zuby. Mládě se má stát domácím „mazlíčkem“ lidí, nesmí tedy kousat. Část outloňů tuto nesmírně bolestivou proceduru, která probíhá bez jakéhokoliv umrtvení, nepřežije. Vykrvácí nebo podlehne infekcím, které snadno proniknou do otevřených ran po zubech.
Samička již nemá zuby. Žije v kleci v obývacím pokoji. Lidé ji často vytahují na světlo, které ji oslepuje a dokonce ji „lechtají“. Samička stále zvedá paže, což lidem přijde legrační. Legrační jim to ale přijde jen proto, že nerozumí chování a fyziologii outloňů. Samička se tímto způsobem brání a předvádí klasické outloní obranné postavení. Lidé dokonce samičku při tomto „lechtání“ natočili a video nahráli na internet, kde jej vidělo již několik miliónů lidí po celém světě. Lidem po celém světě to ale nepřijde kruté, ale naopak roztomilé a chtějí si domů také pořídit svého mazlíčka, kterého by mohli lechtat. Kolik outloňů ještě musí za svou roztomilost zaplatit životem?
Kukang je indonéský název pro chráněný druh poloopice outloně váhavého Nycticebus coucang. Cílem projektu je ochrana tohoto druhu v Indonésii, se zaměřením na oblast severní Sumatry, kde se tento druh přirozeně vyskytuje. Tyto chráněné a ohrožené poloopice jsou v Indonésii nejvíce ohrožovány nelegálním obchodem, kdy jsou prodávány převážně jako domácí „mazlíčci“. Projekt Kukang řídí v Indonésii skupina Čechů společně s Indonésany. Zoo Ostrava je hlavním partnerem projektu a jeho koordinátorem je terénní pracovník Zoo Ostrava František Příbrský.
Česko-indonéský tým na Sumatře minulý rok dokončil první část záchranného a rehabilitačního centra, které je připraveno na přijetí prvních zabavených outloňů z černého obchodu se zvířaty. Vybudování takového místa bylo prvním a nezbytným cílem projektu, jelikož do této doby takové místo na celé Sumatře neexistovalo. Samotné outloně budou obchodníkům, pašerákům, ale i soukromým chovatelům zabavovat indonéské úřady a policie. V současné době se pracuje na uzavření spolupráce s těmito úřady. Další náplní práce česko-indonéského týmu je průzkum nelegálního obchodu s outloni a osvěta místního obyvatelstva, které si outloně pořizuje. Počítá se tedy se vznikem vzdělávací části na pozemku rehabilitačního centra, kde budou probíhat semináře a ukázky zvířat, která prošla „péčí“ lovců a už nejsou schopna návratu do volné přírody. Cílem osvěty je ukázat, že divoká zvířata nejsou domácí mazlíčci, v zajetí trpí a patří do přírody.
Záměrem projektu je oslabení nelegálního obchodu s outloni váhavými. Češi se v Indonésii snaží minimalizovat fyzické i psychické utrpení jedinců v absolutně neodpovídajících podmínkách zvířecích trhů. Stresovaná zvířata zde často podléhají infekcím, které outloně často postihují po tom, co jim obchodníci vytrhávají zuby, aby nemohli pokousat své nové majitele a stali se tak „vhodnějšími mazlíčky“. Projekt by měl ztížit možnost lovců a pašeráků volně prodávat outloně a zároveň zajistit odchyceným zvířatům odpovídající péči s cílem dostat je zpátky do volné přírody.
Více informací o projektu naleznete na webových stránkách http://www.kukang.org/ nebo na facebooku www.facebook.com/project.kukang . Pokud se chcete dozvědět více o podobných případech jako je ten v úvodu sledujte web projektu Kukang, kde bude v následujícím měsíci spuštěna kampaň „I am not your toy“ (v překladu „Nejsem tvoje hračka“).
Ve čtvrtek 3. září od 16 hod. proběhne ve výukovém centru zoo přednáška Františka Příbrského, terénního pracovníka Zoo Ostrava, který v současné době pobývá v České republice, a který přijede do Ostravy projekt představit. Vstup na přednášku je zdarma, platí se pouze vstupné do zoo. Těšíme se na vás!
1.9.2015Provoz safari
31.8.2015Noční život v Zoo Ostrava
30.8.2015V zoo vznikne expozice pro želvy
28.8.2015Konec prázdnin v zoo
27.8.2015Vyšetření sloního samce Calvina