Na výzkum sloních nemocí míří další čtvrtmilion
Včera schválilo zastupitelstvo města Ostravy převedení další části sbírky, kterou vyhlásila ostravská zoologická zahrada v dubnu 2014, na konto berlínského institutu zabývajícího se výzkumem nemocí slonů. Je to další čtvrtmilion korun! Stejná částka odešla do Německa loni na podzim.
Celkem půl milionem korun byly doposud podpořeny výzkumné aktivity týmu profesora Hildebrandta z berlínského Leibnizova institutu pro výzkum zvířat (IZW). Sbírku vyhlásila Zoologická zahrada Ostrava 11. dubna 2014 a od té doby se podařilo nashromáždit neuvěřitelných 675.426,72 Kč. Převedení prvních 250 tisíc schválilo zastupitelstvo města Ostravy 9. září 2015, na včerejším zasedání byl odhlasován převod dalšího čtvrtmilionu.
Ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas hodnotí tuto událost jako jeden z nejvýznamnějších milníků v celé téměř 70leté historii ostravské zoo. „Je to poprvé, kdy můžeme poskytnout tak velké finanční prostředky na výzkum nemocí vyhubením ohrožených zvířat, které pomohou nejen jedincům chovaným v lidské péči, ale i zvířatům ve volné přírodě. Napomáháme tak jejich přežití a zachování pro další generace, čímž naplňujeme jedno z nejdůležitějších poslání moderních zoologických zahrad,“ doplňuje Petr Čolas.
Tým prof. Thomase Hildebrandta se zabývá studiem působení kyseliny laurové na organismus slonů, zejména pak možnou souvislost mezi touto kyselinou a sloním herpes virem, tj. nemocí, která je pro slony indické smrtelná a na kterou doposud neexistuje účinná vakcína ani lék. Herpes virus ohrožuje všechna mláďata i mladé slony indické, a to nejen chované v lidské péči, ale v posledních letech i čím dál více ve volné přírodě. Nejvíce jsou však ohrožena mláďata krmená umělou výživou. Tento virus zabil na začátku tohoto roku v Zoo Ostrava i téměř dvouletou samičku Sumitru, která se nikdy nenapila mateřského mléka.
Kyselina laurová je přirozenou součástí sloní potravy v přírodě a představuje 30-40 % všech volných mastných kyselin obsažených ve sloním mléce. Tato látka má prokazatelné antivirové a antibakteriální účinky a je používána také jako antivirový lék pro lidské pacienty, např. HIV pozitivní. Právě kyselina laurová možná chrání volně žijící slony před herpes virem. Kdyby totiž v přírodě docházelo k takové úmrtnosti mláďat na herpes virus jako je tomu v posledních letech v lidské péči, kdy virus pravděpodobně zmutoval, sloni by již dávno vyhynuli, jak popisuje v rozhovoru prof. Hildebrandt (z 25. února 2016).
„Zoo Ostrava s týmem profesora Hildebrandta úspěšně spolupracuje již několik let, a to nejen u slonů, ale i u lvů, žiraf, šimpanzů. Dosavadní výsledky spolupráce jsou pro náš chov těchto vzácných a ohrožených druhů i pro jejich přežití do budoucna velkým přínosem,“ říká Petr Čolas.
Lidé mohou na sbírku stále přispívat, a to několika způsoby:
- prostřednictvím mincotočů v pavilonu slonů a v pavilonu afrických zvířat,
- na speciální bankovní účet,
- v hotovosti na pokladně zoo,
- odesláním dárcovských SMS,
- koupí speciálních upomínkových předmětů.
Děkujeme všem za podporu!
Více informací o sbírce a o možnostech pomoci, najdete zde.
20.6.2016Mláďata u koček divokých a rysů karpatských
18.6.2016Medobraní v zoo
15.6.2016Mladý sameček pandy červené opouští ostravskou zoo
15.6.2016Noc snů - AKCE ZRUŠENA!
13.6.2016Upozornění pro návštěvníky zoo - dočasné uzavření Pavilonu slonů