Z botanických novinek...
V těchto chladných dnech začínají dozrávat v areálu naší zoo některé plody užitkových rostlin jižních zemí. Naše zoologická zahrada se již několik let specializuje na pěstování těchto druhů , které mohou návštěvníci obdivovat v průběhu sezóny, jako rostliny rostoucí v nádobách, rozmístěných v bezprostřední blízkosti návštěvnických cest. V zimním období jsou některé druhy přemístěny na pavilón slonů.
Kávovník dostal své jméno z arabského „qahwa“, což byl výraz pro víno, kávu a nápoje z rostlin vůbec. Tento název se pak dostal přes Turecko do jihovýchodní Evropy. Všechny druhy kávovníku pocházejí z tropických oblastí Afriky včetně Madagaskaru. Začátkem 17. století se rozšířilo pití kávy do Evropy. První kávovníky se začaly pěstovat v botanické zahradě v Amsterodamu. První kavárny v Evropě byly založeny v roce 1683 ve Vídni a v Benátkách. V roce 1714 otevřel první kavárnu v Praze na Malé Straně arménský arab Georgius Damascenus. Zralý plod obsahuje sladkou dužninu se dvěma semeny, která po usušení můžeme za stálého míchání upražit na pánvi nebo v remosce.
Dalším druhem, jehož plody právě v těchto dnech dozrávají, je mišpule japonská ( Eriobotrya japonova ), jinak zvaná také lokva. Jméno je složeno z řeckých slov „erion“ – vlna a „botrys“ – svazek, což má vystihnout vzhled malých plstnatých plodů rostoucích ve shlucích. Původně pochází z Číny, přídomek japonská dostala, jelikož se v Japonsku značně rozšířila a výrazně prošlechtila. Japonsko je téměř jedinou zemí, kde se její plody běžně prodávají na trzích. Pěstuje se zde přes 1000 let. Mišpule pěstovaná v prostorných nádobách je keřovitého vzrůstu a může dorůst až do výšky 2 - 5 metrů. Plody jsou chutné, dužnina je sladká nebo sladkokyselá. Hodí se výborně na džemy, želé nebo na sirupy. Nedoporučuje se jíst nezralé plody.
4.1.2007V těchto dnech probíhá páření lvů
2.1.2007Když morčáci tokají aneb zimní námluvy v zoo
28.12.2006V zoo proběhla unikátní operace slona
27.12.2006Poslední přírůstky roku 2006
22.12.2006Zoo Ostrava – jedno velké staveniště