Ostravský orlosup bude vypuštěn na Korsice
V pořadí již třinácté mládě orlosupa bradatého vylíhnuté v ostravské zoologické zahradě bude bezplatně poskytnuto pro vypuštění do volné přírody. Tentokrát se mladému orlosupovi stane novým domovem Korsika. Na cestu se vydá tento čtvrtek 1. června.
Mládě se vylíhlo zkušenějšímu páru orlosupů bradatých 1. března. Jeho odchov začal poněkud komplikovaně, ale nakonec vše dobře dopadlo a rodičovský pár své mládě úspěšně odchoval (viz video). Dnes už víme, že se jedná o samičku. Na doporučení koordinátora Evropského záchovného programu pro orlosupy bradaté bude mladá samička vypuštěna na Korsice. Zde byl v loňském roce zahájen repatriační projekt na záchranu tamní ostrovní populace, která čítá pouhých pět párů. Během posledních deset let populace orlosupů bradatých na Korsice rapidně poklesla z původních deseti párů na současných pět. Počet vylétnutých mláďat je také velice nízký, pouze šest od roku 2007 z celkového počtu 37 snůšek. Tato situace je způsobena nízkou genetickou variabilitou a inbreedingem, mortalitou (zástřely, otravy) a nedostatkem potravních zdrojů. V letech 2014-2015 byl proto expertní skupinou složenou ze zástupců místních, národních i mezinárodních institucí vypracován pohotovostní akční plán, jehož cílem je zastavit dramatický úbytek a zajistit přežití tohoto majestátního dravce.
Vypuštění ostravského orlosupa proběhne v sobotu 3. června. Tým ze Zoo Ostrava se na cestu vydá ve čtvrtek 1. června ráno (okolo 7. hodiny) se zastávkou v záchranné stanici v Haringsee (Rakousko), kde bude samice pro následný monitoring označena odbarvením letek. Do připraveného hnízda na vypouštěcí lokalitě bude položena ještě s jedním přibližně stejně starým mládětem (ze španělské specializované chovné stanice CC Guadalentín). Důvodem, proč se do hnízda vkládají mláďata dvě, přestože orlosupi odchovávají pouze jedno, je to, že se mláďata bez rodičů navzájem se motivují a po vylétnutí z hnízda se po určitou dobu zdržují pospolu. Ještě na hnízdě si mláďata místo jako svůj nový domov. Několik měsíců jsou přikrmována člověkem, pak už jsou ale schopna najít si dostatek potravy sama.
Zoologická zahrada Ostrava tak k obnově evropské metapopulace orlosupa bradatého přispívá (zcela nezištně) v pořadí již třináctým zde vylíhnutým mládětem, přičemž osm z nich bylo v Ostravě i úspěšně odchováno a zbývajících pět bylo adoptováno náhradními rodiči v partnerských institucích. Jedno mládě ze španělské stanice pak bylo naopak úspěšně adoptováno párem v Zoo Ostrava.
Tento úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Záchranu orlosupů podporují od roku i 2016 všichni návštěvníci ostravské zoo v rámci projektu Koruna ze vstupu. Zájemci mohou chov orlosupů v naší zoo podpořit i koupí plyšového orlosupa. Děkujeme!
Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus) obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti Afriky, střední Asie, jižní Evropy a znovu také Alpy. V minulosti byl tento impozantní dravec právě zde člověkem vyhuben. Poslední zástřel je datován z roku 1913. Od 80. let minulého století probíhá mezinárodní projekt návratu orlosupů bradatých do Evropy, do kterého je zapojeno přes 35 evropských zoologických zahrad, včetně ostravské, dále správy národních parků, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a také speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. Do roku 2016 bylo od zahájení tohoto úspěšného projektu v roce 1978 úspěšně v lidské péči odchováno už 491 mláďat a z toho bylo 270 vypuštěno do volné přírody v rámci čtyř souběžně probíhajících repatriačních projektů v Alpách, ve španělské Andalusii, v jižní Francii a na Korsice. Jen díky mimořádnému úsilí všech jednotlivců i zúčastněných institucí se orlosup bradatý na mnoha místech Evropy opět zabydlel a pravidelně se rozmnožuje.
29.5.2017Den dětí v zoo
26.5.2017Mládě supa hnědého bylo převezeno k adoptivním rodičům do Liberce
24.5.2017Další chovatelský úspěch Zoo Ostrava – narodilo se první mládě lemura mongoze
23.5.2017Mezinárodní den želv
19.5.2017Lemuři v zoo se stěhují do letních expozic