Čajovník čínský
Pomalu se vybarvující se listy stromů a keřů vytvářejí překrásné parkové kompozice, které mohou návštěvníci areálu zoo a botanického parku obdivovat jen v tomto ročním období. I v okolí tropických a subtropických skleníků vytvářejí stromy zajímavě zabarvené skupiny. Tato pestrá symfonie listů se však netýká rostlin rostoucích ve sklenících, kde naopak v tuto dobu dozrávají různé druhy tropických plodů, jako jsou banány či citrusy, a také rozkvétá druh, jehož listy a poupata nám v tomto chladném období pomáhají překlenout nevlídné venkovní klima. Tato rostlina se v kantonské čínštině nazývá čcha a v českých zemích je známá jako čajovník čínský (Camellia sinensis).
Je to stálezelená kulturní rostlina z rodu čajovník (Camellia) pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Rostlina se pěstuje již od starověku jako keř nebo strom na plantážích v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Sušená a v různém stupni fermentovaná poupata (tzv. tipsy) a listy této rostliny se využívají hlavně k přípravě horkého nápoje – čaje. Z větviček se v Japonsku připravuje speciální druh hořkého čaje nazývaný kukiča.
Čajovník je poměrně nenáročná rostlina, která dobře snáší různé klimatické podmínky a vyžaduje velké množství srážek po celou dobu roku. Lze jej pěstovat i u nás pokud se na zimu pořádně přikryje, nejlépe slámou. Vhodná je hlinito-písčitá půda, v tuzemských podmínkách se doporučuje pěstovat ho v rašelině a ve stále vlhké půdě. Nemá rád přemokření a nejlépe roste v polostínu. Dorůstá přirozeně velikosti 5–15 m, ale na plantážích se nenechává dorůst do větší výšky než 1 m kvůli sběru lístků. Látky obsažené v poupatech a listech stimulují centrální nervovou soustavu, zlepšují krevní oběh a stav cév a působí antibioticky. Reguluje také hospodaření organismu s vodou, v zimě zahřívá, v létě osvěžuje a dokáže chránit před UV zářením. Čaj samotný obsahuje více kofeinu než káva, ale třísloviny obsažené v čaji účinky kofeinu zmírňují. Dlouhodobé užívání velkých dávek čaje však má negativní dopad na organismus, zvláště pak na zažívací soustavu.
Prohlídky pěstebních skleníků probíhají ještě do konce října o víkendech vždy od 11 a od 14 hod. a jsou ve ceně vstupného do zoo. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269, nebo osobně na vrátnici zoo.
18.10.2017Jelení troubení v zoo
16.10.2017Dýně pro zoo
13.10.2017Zoo Ostrava vydala 11. vydání Evropské plemenné knihy hrocha obojživelného
12.10.2017Podzim v Zoo Ostrava
9.10.2017Jeřábi se vydávají na dalekou cestu k zimovištím