V zoo se opět rozmnožili vzácní lemuři
Je to rok, co se v ostravské zoologické zahradě po osmileté pauze narodilo mládě velmi vzácného lemura Sclaterova, který patří k nejohroženějším primátům světa. A je to týden, co se chovatelé těší z dalšího mláděte tohoto velevzácného druhu. Je vzácný nejen ve volné přírodě, ale i v zoologických zahradách. Každé narozené mládě je tak velkou nadějí na záchranu modrookého primáta před úplným vyhubením. I proto se ochránci přírody ze Zoo Ostrava rozhodli, že letošní již třetí charitativní běh bude věnován právě těmto lemurům.
V pořadí třetí životaschopné mládě lemura Sclaterova se v ostravské zoologické zahradě narodilo 3. dubna. Porodila je zkušená 22letá samice, která ostravský chov lemurů Sclaterových v roce 2004 začínala a jej matkou všech tří mláďat. Chovatelé byli napjati, jak bude odchov novorozeného mláděte probíhat, jelikož ve skupině bylo ještě loňské mládě – roční samička. Netušili jsme, jaké budou interakce mezi matkou a starší dcerou. U samce jsme si byli jistí, že to bude bez problému, protože je rovněž zkušený a respektuje, že samice je dominantní, jak je tomu u většiny druhů lemurů.
Po porodu samice loňskou samičku odháněla. Nejprve jsme skupině zvětšili prostor, ale to nepomohlo, proto jsme nakonec mladou samičku oddělili. Je to o něco dříve, než jsme předpokládali, nicméně samička už bude za pár měsíců pohlavně dospělá, proto jednáme s koordinátorem chovu lemurů Sclaterových o dovozu vhodného samce.
Chov lemurů Sclaterových v lidské péči je hodně složitý. Přestože se loni po dlouhé době narodilo více mláďat a čtyři z toho přežila (jeden samec a tři samice), nelze říci, že je úspěšný. Celá evropská populace čítá pouhých 29 zvířat. Ještě mnohem méně je jich v USA a několik jedinců žije i v zoologických zahradách na Madagaskaru. V České republice je tento druh lemura chován pouze v Zoo Ostrava a je zde jedním z nejvzácnějších zvířat. V Ostravě jsou chovány dva páry lemurů Sclaterových. V pavilonu primátů mohou návštěvníci vidět rodinu s mládětem, druhý pár je chován v zázemí. U něj zatím nevíme, jestli samice zabřezla a zda porodí. Měla již několik mláďat, ale doposud se vždy narodila mrtvá.
V roce 2005 se ostravská zoo stala členem nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů), která zaštiťuje mezinárodní záchranný projekt Sahamalaza. Je do něj zapojeno přes 30 zoologických zahrad. Podílí se tak na ochraně křehké biodiverzity přímo v domovině lemurů – na Madagaskaru. Projekt zahrnuje nejen výzkum a záchranu lemurů Sclaterových, ale i a dalších tam žijících endemických zvířat a rostlin i na ochranu celého ekosystému, dále výstavbu škol, inovace a šetrnější zemědělství, výuku dětí, instalaci studní, zalesňování.
Společně s námi je do záchrany modrookého lemura zapojen i každý návštěvník Zoo Ostrava, a to prostřednictvím programu Koruna ze vstupu, z něhož je projekt Sahamalaza také podporován. V letošním roce jsme se rozhodli, že tento záchranný projekt podpoříme i v dalším ročníku charitativního běhu. Jeho třetí ročník se uskuteční 30. srpna 2018 a zájemci se mohou registrovat už nyní. Podrobné informace najdou na www.behzooostrava.cz.
10.4.2018Den pro slony v zoo
9.4.2018Vítězové Velké ceny zoo 2018 jsou z Orlové-Lutyně a Brušperku
5.4.2018Vzácný akvaristický odchov: první mládě jehly africké
4.4.2018Den ptactva v Zoo Ostrava
2.4.2018Pozvánka na přednášku v zoo: Zemský ráj to na pohled