Mláďata nejmenší kočky světa
V ostravské zoologické zahradě se narodila další vzácná mláďata. Jedná se o mláďata nejmenší kočky světa – kočky cejlonské. Koťata přišla na svět na konci března a trpěliví návštěvníci je mohou pozorovat v expozici malých šelem.
Dvě mláďata se narodila 28. března a už víme, že se jedná o samečky. Zoo Ostrava chová kočky cejlonské od roku 2012, kdy byla přivezena čtyři zvířata – dvě mladé samičky z francouzské zoo v Nesles [nel] a dva samečci ze Zoo Rotterdam. V tomto roce jsme se také zapojili do Evropského záchovného programu pro tyto kočky. Po určité době zabydlování, kdy zvířata také dospěla, jsme sestavili dva chovné páry. V obou případech si zvířata padla do oka a vytvořila harmonizující pár. Už roce 2013 porodila jedna ze samiček (matka nejmladších koťat) a úspěšně odchovala jedno mládě. Od té doby se v Ostravě narodilo dalších pět mláďat. Všechna byla odchována přirozeně svými matkami bez jakéhokoli zásahu ze strany chovatelů. Ti prováděli vždy jen nejnutnější veterinární kontroly.
Věříme, že i letošní mláďata se podaří odchovat a že posílí chovatelskou základnu tohoto druhu v lidské péči. Ta totiž není nijak početná. Celková světová populace čítá necelých 60 jedinců, přičemž většinu chovají evropské zoologické zahrady (12 institucí). Z mimoevropských zoo je kočka cejlonská chována pouze v Zoo Colombo na Srí Lance.
Návštěvníci mají možnost vidět ostravskou rodinu koček cejlonských ve výběhu expozice malých šelem. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně plachá zvířata, bude možná zapotřebí trocha trpělivosti…
Kočka cejlonská (Prionailurus rubiginosus phillipsi) patří mezi nejmenší kočkovité šelmy. Obývá suché opadavé lesy na indickém subkontinentu. Poddruh chovaný v ostravské zoo se vyskytuje pouze na Srí Lance (ostrov Cejlon), kde byl zaznamenán výskyt i v tropickém deštném lese. Přestože dává přednost husté vegetaci a kamenitým oblastem, zatoulává se také do zemědělské a osídlené krajiny, kde ji lákají hojní hlodavci. Je to excelentní lezec po stromech, ale kořist loví zejména na zemi. Tu tvoří zejména hlodavci, plazi a ptáci. V Indii byl dokonce pozorován jedinec, který v tlamě nesl netopýra! Je aktivní především za soumraku a v noci. Po 66-70 dnech březosti rodí samice jedno až dvě mláďata, která ukrývá v dutinách stromů a pod skalními převisy.