Ochranářská evoluce Zoo Ostrava
Mnoho lidí si bezesporu všimlo, že zoologická zahrada v Ostravě již dávno není pouze o zvířatech chovaných v jejím areálu. Za poslední roky se ostravská zoo zapojila do několika desítek ochranářských projektů a aktivit probíhajících po celém světě. Právě ochrana zvířat v jejich přirozeném prostředí (tzv. in situ) je významným cílem moderních zoologických zahrad. Zoo Ostrava se tak stala jednou z předních ochranářských institucí.
V minulém století se do zoologických zahrad chodilo téměř výhradně za poznáním exotických zvířat celého světa známých z knih, televize či vyprávění. Princip tohoto vzdělávacího cíle se nezměnil, ale prezentace a podmínky chovu zvířat v moderních zoologických zahradách se významně posunuly kupředu. Už se nedává přednost nashromáždění co největšího množství zvířat, pro která ale často nebyly k dispozici potřebné prostory ani znalosti jejich chovu. Zoo Ostrava prošla, podobně jako mnohé další zoologické zahrady, za poslední roky obrovským a stále se zrychlujícím vývojem, systematicky se rozšířily všechny aktivity směřující ke zvýšení biodiverzity celého areálu zoologické zahrady, stále více se zdokonaluje management chovu zvířat a také podmínky pro zvířata.
„Velký důraz je kladen na to, aby se zvířata chovala v podmínkách, které co možná nejvíce napodobují jejich přirozené prostředí. Není to jen podoba a velikost ubikací, ale rovněž respektování jejich přirozeného chování, např. chovatelé jen minimálně zasahují do odchovů mláďat, ve většině případů to samice, příp. oba rodiče zvládají bez nutné asistence člověka, u primátů se snaží minimálně zasahovat do života sociální skupiny, kde panuje přísná hierarchie apod.,“ vysvětluje koordinátor in situ projektů Zoo Ostrava František Příbrský. I díky tomu se zvířatům daří úspěšně odchovávat mláďata, z nichž mnohá patří k velmi vzácným a raritním. Některá odchovaná mláďata se dokonce vypouštějí do volné přírody, aby posílila oslabené nebo vyhubené divoké populace. Zoo Ostrava bezplatně poskytla již více něž 500 jedinců pro vypuštění do přírody – například orlosupy bradaté, sýčky obecné, sovy pálené, rysy karpatské a další. Zvířata chovaná v zoologických zahradách tvoří záložní populace pro případ, že by konkrétní živočišné druhy byly v přírodě vyhubeny. „Moderní zoologické zahrady dnešní doby již mají dostatek znalostí a hlavně i prostředků k tomu, aby mohly efektivně chránit mnohé druhy živočichů po celém světě. Stávají se tak opravdu výraznými hráči na poli ochrany přírody,“ dodává František Příbrský.
Rehabilitace outloňů zabavených z černého trhu se zvířaty a podpora vzdělávání dětí na Sumatře, proti-pytlácké hlídky a ochrana domovského pralesa téměř vyhubeného langura indočínského ve Vietnamu, podpora udržitelného zemědělství v oblastech výskytu ohrožených gibonů stříbrných na Jávě, vypouštění mláďat jednoho z nejohroženějších ptáků světa ibise skalního v Andalusii ve Španělsku nebo například vypouštění mláďat v minulosti vyhubeného orla skalního do Moravskoslezských Beskyd. To je pouze malá část ochranářských aktivit, které Zoo Ostrava podporuje po celém světě. Záchranných projektů, které Zoo Ostrava podporuje, na kterých se sama aktivně podílí či na kterých spolupracuje, je již tolik, že si to zasloužilo vznik samostatné facebookové stránky „Ochrana přírody v Zoo Ostrava“.
Ochranářské projekty byly podpořeny díky veřejným sbírkám – sbírka na podporu výzkumu nemocí slonů, charitativním akcím – „Běh Zoo Ostrava pro Kukang“ či „Běh Zoo Ostrava pro langury“, a v posledních dvou letech také díky systému podpory ochrany přírody v rámci tzv. projektu „Koruna ze vstupu“, kdy každý návštěvník Zoo Ostrava svým vstupem přispívá 1 Kč na ochranu zvířat. Je potřeba zdůraznit, že ostravskou zoo v posledních letech pravidelně navštíví kolem půl milionu návštěvníků ročně. „Zvířata chovaná v lidské péči nám umožňují poukázat na problémy, které v jejich přirozeném prostředí způsobují jejich postupné vymírání. Snažíme se na tyto problémy reagovat a podporovat snahy o zamezení tohoto vymírání, kterému v současné době čelí tisíce druhů celého světa,“ dodává ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.
Zoo Ostrava se tímto snaží přispět k jednotné chovatelské a ochranářské strategii moderních zoologických zahrad, jejichž filozofie je ochrana druhů nejen mimo areál výskytu daného druhu, tzn. ex situ, ale zejména in situ, tedy v místě přirozeného výskytu chráněných druhů. „Podle výzkumu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) hrají záchovné programy v zoo důležitou roli při obnově 28 % druhů, které jsou v přírodě ohroženy,“ doplňuje František Příbrský. Zoo Ostrava se tak snaží poukázat na to, že všichni můžeme být na naše moderní zoologické zahrady právem hrdí, protože se stávají stále významnějšími institucemi ochrany přírody a pomáhají přežít ohroženým druhům zvířat po celém světě.
Více o ochraně přírody a jednotlivých projektech zde
30.7.2018Ostrava vyráží na handy cyklo maraton
26.7.2018Podaří se zachránit asijského jednorožce před vyhubením?
25.7.2018Stanovisko UCSZOO k chovu velkých kočkovitých šelem v ČR
24.7.2018Druhé mládě damana pralesního v Zoo Ostrava
23.7.2018Mládě supa hnědého bude vypuštěno do volné přírody