Zelená včelí pagoda
Léto je plném proudu a horko těchto dní bývá snesitelné jen u vody nebo ve stínu vzrostlých stromů, kterých v areálu ostravské zoologické zahrady a botanického parku naštěstí není málo. Návštěvníci tak mají možnost při prohlídce odpočívat ve stínu desítek let starých dubů i více než stoletých buků, a to jak na botanických stezkách, tak i na trase kolem výběhů zvířat.
Některé stromy však teprve rostou do své majestátnosti a krásy. Jedním z nich je například japonský pagodový strom u expozice Čitván, jehož habitus a květy velmi připomínají trnovník akát. Jerlín japonský (Styphnolobium japonicum) není navzdory svému jménu z Japonska, kam byl zavlečen, ale původně pochází z oblasti Dálného východu, především Číny a Koreje. Kulovitá koruna dorůstá výšky 15, výjimečně až 25 metrů, květenství vytváří koncové laty dlouhé 30 cm a je tvořeno velkým množstvím (až 80) drobných květů. Na stanoviště je nenáročný a odolný vůči suchu.
Jerlín je významnou nektodárnou rostlinou, která ovlivňuje vznik dlouhověkých generací včel. Stovky včel často sbírají nektar i na opadaných květech na zemi. Také v něm rádi hnízdí různé druhy ptáků. Rostlina je významným zdrojem rutinu, který je obsažen v listech a zejména v nezralých semenících (až 40 %). Obsahuje také jedovatý cytisin, který může způsobit nevolnosti. Semena obsahují škrob. Proto v čínském lékařství patří jerlín k padesáti nejvýznamnějším léčivým rostlinám.
Pěstováním jako okrasný strom se jerlín rozšířil do mírného pásu celého světa. V Evropě je znám a pěstován od 18. století, v českých zemích od roku 1835. Jeden z nejstarších exemplářů nejen v České republice, ale ve střední Evropě vůbec roste od roku 1910 v zámeckém parku poblíž zámku ve Valticích.
1.8.2018Biodiverzita v zoo: Trocha ptačí statistiky
30.7.2018Ochranářská evoluce Zoo Ostrava
30.7.2018Ostrava vyráží na handy cyklo maraton
26.7.2018Podaří se zachránit asijského jednorožce před vyhubením?
25.7.2018Stanovisko UCSZOO k chovu velkých kočkovitých šelem v ČR