Rekordní počet hrbů v Zoo Ostrava
Letošní sezóna u velbloudů dvouhrbých v ostravské zoologické zahradě je velmi úspěšná. Narodil se zde rekordní počet mláďat (pět) a rekordní je i velikost stáda, a to nejen v historii ostravského chovu, ale i v rámci všech zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad.
Ostravské stádo velbloudů dvouhrbých čítá aktuálně 13 členů. Tvoří jej jeden chovný samec, sedm samic a pět letošních mláďat (tři samečci a dvě samičky). To je od začátku chovu těchto zvířat (od roku 1971) největší počet – narozených mláďat v jednom roce i celkový počet jedinců ve skupině. Celé stádo, v němž si odrostlá mláďata společně hrají, je k vidění ve výběhu společně s ovcemi mongolskými v dolní části zoo u pavilonu afrických zvířat.
Velbloud dvouhrbý (Camelus ferus f. bactrianus)
Toto houževnaté zvíře obývá nehostinné náhorní stepi a polopouště střední Asie ve výškách nad 1500 m n. m., kde se teploty v létě blíží +50 °C a v zimě klesají pod -40 °C. Snese i teplotní výkyvy během dne. Kvalitní srst působí jako izolátor – ve dne zabraňuje přehřívání a v noci podchlazení. To omezuje energetické ztráty a úbytek vody (např. potit se velbloud začne, když jeho teplota dosáhne 40,7 °C). Díky fyziologickým adaptacím vydrží bez vody i bez potravy několik týdnů (živiny a vodu čerpá přeměnou tukových zásob v hrbech). Když se pak velbloud dostane k vodnímu zdroji, může najednou vypít až 100 litrů. V období říje samec silně slintá, skřípe zuby a pomocí ocasu si na stehna a záda rozstřikuje moč. Divoký velbloud dvouhrbý je na pokraji vyhubení (méně než 1000 zvířat žije v poušti Gobi na pomezí Číny a Mongolska). Zvířata chovaná v zoo jsou zpravidla zdomácnělé formy.
19.5.2019Botanické zajímavosti: Strom císařů
16.5.2019Provoz safari zahájen
13.5.2019Pandí sameček má novou partnerku
10.5.2019May Day: Den pro pěvce v zoo
7.5.2019Sika vietnamský zatím vyhráno nemá. Chybí záložní samčí stádo