Zahájení hnízdní sezony u supů hnědých – v zoo i ve volné přírodě
Pár supů hnědých v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava inkubuje na hnízdě vejce. Mládě by se mělo líhnout v následujících týdnech. Velmi dobrá zpráva přišla i z Bulharska, kde zaznamenali hnízdní aktivitu u několika párů ve volné přírodě. Jedná se o jedince odchované v zoologických zahradách a vypuštěné v minulých letech v rámci záchranného programu na obnovu populace tohoto největšího supa Evropy. Zapojena je do něj i zoo v Ostravě.
Evropská volně žijící populace supa hnědého je odhadována na cca 2300–2500 párů. Tento majestátní dravec se vyskytuje hlavně na jihu kontinentu, vzácně může zalétnout i do střední Evropy. Na řadě míst byli supi v minulosti vyhubeni člověkem. V Bulharsku se tento sup sice vyskytoval, ale dlouhá léta nehnízdil. Cílem mezinárodního repatriačního projektu, do kterého je zapojena i Zoo Ostrava, je obnova hnízdící populace tohoto majestátního dravce, konkrétně v bulharském pohoří Stara Planina. Pomáhá k tomu mimo jiné i vypouštění přirozeně odchovaných jedinců v zoologických zahradách. A výsledky obrovského mnohaletého úsilí se postupně dostavují: po téměř 30 letech byla v oblasti opět zaznamenána hnízdní aktivita u tří párů supů hnědých! Dva páry si budují a dále vylepšují hnízdo na uměle vytvořených „hnízdech“ umístěných na stromech, které supi využívají ke hřadování. Supy bylo možné lokalizovat díky vysílačkám, kterými byli ptáci před vypuštěním opatřeni. U jednoho páru bylo navíc zaznamenáno i páření. Více informací zde.
Bulharští kolegové děkují všem, kteří jim po řadu let s obrovským úsilím pomáhají obnovit hnízdní populaci supů hnědých v Bulharsku, ať už poskytováním supů k vypuštění, sdílením zkušeností, záchranou vypuštěných supů, kteří se dostanou do problémů, nebo mnoha a mnoha dalšími činnostmi.
Zoo Ostrava poskytla pro vypuštění do Bulharska dva přirozeně odchované supy hnědé v letech 2018 a 2019. Oba ptáci ale bohužel zahynuli při své migraci – jeden po pozření otrávené návnady, druhý se pravděpodobně utopil při přeletu nad mořem. Chovný pár supů hnědých, který v ostravské zoo pobývá od roku 2006, je zkušený a úspěšně odchoval již sedm mláďat. Kromě dvou mladých ptáků vypuštěných v Bulharsku byl vypuštěn již v roce 2009 samec ve Verdonském kaňonu ve Francii. Zbývající čtyři supi zamířili v rámci Evropského ex situ programu pro supy hnědé do evropských zoologických zahrad, kde pobývají v tzv. seznamovacích voliérách.
Sup hnědý (Aegypius monachus) obývá horská pásma až do výšky 4000 metrů nad mořem v oblasti Blízkého východu, střední Asie a Pyrenejského poloostrova. Zalétá ale i do střední Evropy. Rozpětí křídel může dosáhnout až 285 cm a hmotnost až 12 kg. Tak jako u řady jiných dravců, došlo také u supa hnědého k výraznému poklesu divoké populace. Na ostrově Mallorca byla populace v roce 1980 tvořena posledními 20 ptáky, ale díky jejímu posílení jedinci odchovanými v lidské péči vzrostla na současných 70 ptáků. Ve Francii, kde byl sup hnědý vyhuben úplně, byl zahájen repatriační program v roce 1992, v roce 1997 došlo k prvnímu hnízdění vypuštěných ptáků.
Video zachycuje vypouštění samice symbolicky pojmenované Ostrava v roce 2018 (odchov mláděte rodiči, převoz na vypouštěcí lokalitu, upevnění vysílačky, první lety mladých ptáků).
27.3.2021Hodina Země
26.3.2021Mladí ibisi zamířili místo do přírody zpět do rodné voliéry
23.3.2021Novým ředitelem Zoo Ostrava se stane Jiří Novák
23.3.2021Světový den medvědů
22.3.2021Aktuality o puštících bělavých v zoo i ve volné přírodě