Botanické zajímavosti zoo: Kvetoucí kmen Ameriky
Květen je ve své půlce a díky výraznému oteplení rozkvetlo mnoho jarních druhů rostlin. Jednou z nádherně kvetoucích dřevin je například zmarlika kanadská, kterou můžete vidět na botanické Cestě lesa.
Zmarlika kanadská (Cercis canadensis) z čeledi bobovité (Fabaceae) u nás není tak obvyklá, ale její pěstování je snadné a odolnost vůči našim zimám spolehlivá. Zmarlika patří mezi tzv. kauliflorní dřeviny, tedy takové, jejichž květy vyrůstají přímo ze dřeva větví, často i kmene. Přestože je řazena mezi stromy, koruna se rozvětvuje nízko nad zemí. V květnu jsou nejen větve, ale i kmínek doslova obaleny květy. Tento druh v zahradě nejlépe vynikne jako solitérní dřevina. Půvab květů vystřídá v létě dekorativní olistění. Také díky němu se zmarlice říká „stromy lásky“, nápadně velké listy mají totiž dokonalý tvar srdce.
Šlechtěním bylo dosaženo řady odrůd různě tvarovaných celých dřevin a zbarvení listů. Aby dřeviny bohatě kvetly, potřebují dostatek slunce a tepla zejména v létě, kdy zakládají pupeny s poupaty pro příští rok. Květy a poupata mají využití v gastronomii – přidávají se do salátů, chleba či palačinek. Mají mírně kyselou chuť a vysoký obsah vitamínu C. Mladé lusky lze také konzumovat syrové, vařené nebo restované. Kanadské zmarliky nepotřebují žádnou zvláštní ochranu. Jsou nenáročné, vyhovuje jim dobře propustná půda, spíše písčitá neutrální až vápenatá. Keře i stromy budou vděčné za slunnou polohu, tehdy jejich květy a probarvování listů budou nejvýraznější. Mladé keře je ale třeba chránit před spálením ostrým jarním sluncem.
V českých zemích je první zmínka o pěstování z roku 1808, a to na zámku Hluboš. Tato dřevina je oficiálním symbolem severoamerického státu Oklahoma.
14.5.2021Mláďata u antilop losích
12.5.2021Pavilon evoluce byl přihlášen do soutěže Náš evropský projekt 2021.
11.5.2021UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY
8.5.2021Den oslů
7.5.2021Botanické zajímavosti zoo: Blatouchy a orseje