Botanické zajímavosti zoo: Tlilxochitl – černý lusk
V pěstebních sklenících v Zoo Ostrava právě kvete pradávná kulturní rostlina Tlilxochitl neboli černý lusk. Jedná se o velmi vzácný a kdysi dávno domorodým mexickým kmenem Totonac dobře střežený rostlinný poklad. Rostlina je hlavně známá jako vanilka – královna všech koření.
Botanický název rostliny je vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia), říká se jí také vanilka plocholistá nebo vanilka pravá. Je to liánovitá orchidej z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) pocházející z Mexika. Roste epifyticky jako stromová nebo pozemní orchidej s dužnatou válcovitou lodyhou dělenou kolénky, s obvejčitě kopinatými lesklými plochými listy. Z paždí listů vyrůstají bělavé vzdušné kořeny sloužící jak k zachycování vzdušné vlhkosti, tak k uchycení rostliny k opoře. V přírodě dorůstá až několika desítek metrů. Živiny získává z humusu a jiných rozložených zbytků usazených v kůře stromu či ve spleti vlastních kořenů. Žlutobílé až zelenkavé květy bez výrazné vůně tvořené šesti korunními plátky jsou dlouhé až 8 cm.
Do Evropy se vanilka dostala nejspíš už v roce 1521, kdy ji na královský dvůr dovezl spolu s kakaem španělský dobyvatel Cortéz. Kakao dohromady s vanilkou používali už Aztékové. Tropickou vanilku se ale dlouho dařilo pěstovat jen v její domovině – kromě teplého podnebí se nevědělo, že květy opylují včely rodu Melipona žijící pouze v oblastech původního výskytu vanilovníku. K opylení musí navíc dojít během jediného dne, pak květy opadnou. Následné uzrávání plodů, kterými jsou tobolky (nesprávně se označují jako lusky, což jsou plody bobovitých rostlin), trvá 8 až 9 měsíců. Pěstitelé na ostrově Réunion přišli v polovině 19. století na to, že přenos pylu na bliznu lze provést i ručně, resp. štětečkem. Díky tomu se mohlo pěstování vanilky rozšířit i do dalších oblastí. Nejvíce se pěstuje na Madagaskaru (až 50 % celosvětové produkce). Pro představu – jeden pracovník plantáže musí za den opylovat 1500 až 2000 květů. Vanilka z Madagaskaru a dále z ostrovů Réunion, Mauricius, Comoro a Mayotte je považována za nejkvalitnější a nejcennější. Označuje se jako Bourbon.
Vanilka se používá zejména v potravinářském průmyslu a v kuchyni jako přísada hlavně do sladkých jídel, ale je známá i jako léčivo. Velmi příjemně ovlivňuje psychiku, dokáže vyladit smysly, uvolnit napětí nervů. Využívala se i proti horečce, na uklidnění mysli a má také pověst afrodisiaka. Více se o voňavém koření můžete dozvědět při komentovaných prohlídkách pěstebních skleníků v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava, kde vanilku také pěstují. Prohlídky probíhají každou sobotu a neděli, vždy v 11 nebo ve 14 hodin. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo. Těšíme se na Vás!
14.7.2022Biodiverzita v zoo: Bohatý život v jezírkách a tůních
12.7.2022Největší stádo onagerů na světě
8.7.2022Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v zoo
7.7.2022Mláďata plameňáků
5.7.2022Do zoo i ve svátky