Sobota 1. dubna v Zoo Ostrava: Den ptactva a zahájení komentovaných prohlídek skleníků
Následující sobotu zveme všechny Pěnkavy, Kosy, Sýkory, Holoubky, Ptáčky a další nositele ptačího příjmení do ostravské zoologické zahrady, kde proběhne oslava svátku všech opeřenců. Kromě speciálního ptačího programu se lidé s ptačím příjmením mohou těšit na zvýhodněné vstupné. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Ptačí program v sobotu 1. dubna začne speciální ornitologickou procházkou vedenou zkušeným ornitologem Otakarem Závalským částí areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Díky přírodnímu charakteru a umístění v lokalitě Velkého ostravského lesa je areál zoo útočištěm pro řadu druhů volně žijících ptáků. V době, kdy ještě nejsou stromy olistěné, lze ptáky pozorovat relativně snadno. V posledních letech bylo v areálu zoo pro podporu a zvýšení biodiverzity vyvěšeno více než tři stovky nejrůznějších budek pro rozšíření hnízdních možností a realizována řada dalších opatření na ochranu ptactva. Některá z nich účastníci během procházky také uvidí. Sraz zájemců je v 10 hodin u výukového centra zoo. Procházka potrvá asi hodinu. Pro snadnější pozorování ptáků doporučujeme přinést si s sebou dalekohled, příp. určovací klíče a atlasy. Vhodná je také obuv do terénu.
Mezi 12. a 16. hodinou pak budou připraveny ve výukovém centru zoo aktivity na ptačí téma: poslouchání ptačích hlasů, poznávání ptačího peří a ptačích vajec, výstava budek a další ptačí aktivity. Lidé zde také najdou náměty a inspirace, jak se zapojit do pomoci ptákům třeba na své zahradě. Jedná se o relativně jednoduché, ale velmi účinné kroky, jako je vyvěšení vhodné budky, výsadba plodonosných keřů či vybudování pítka pro ptáky. Představen bude i Pták roku 2023 – polák velký. Informační kampaň nazvanou „Pták roku“ vyhlašuje od roku 1992 Česká společnost ornitologická (ČSO). Jejím cílem je zvýšit povědomí široké veřejnosti o ptactvu žijícím zejména v blízkosti lidských sídel, a tím i zájem o tuto skupinu zvířat.
Nositelé ptačího příjmení budou mít tento den již tradičně zvýhodněné vstupné do ostravské zoo. Pokud se prokáží občanským či jiným průkazem s fotografií, zaplatí zlevněné mimosezónní vstupné.
V sobotu 1. dubna se po zimní pauze mohou návštěvníci také těšit na komentované prohlídky dvou hektarových pěstebních skleníků v botanickém zázemí. V tomto období v nich právě dozrávají plody citrusů, jako jsou tahitské lajmy, citróny, cedráty či pomela, ale také banány. Lákavé je rovněž exotické koření jako například kardamom nebo citrónová tráva. Ozdobou těchto tropických a subtropických prostor jsou bezesporu i krásné květy nejrůznějších druhů orchidejí v pastelových barvách. Možné bude prohlédnout si také sbírku bonsají. V exteriéru skleníků právě nádherně kvete sbírka vřesovců pleťových a začínají nakvétat první pěnišníky.
Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend (vyjma velikonočních svátků) v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Sraz zájemců je vždy u výběhu plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem, NOVĚ prostřednictvím rezervačního systému. Srdečně zveme všechny zájemce!
24.3.2023Zoo začala zaznamenávat významné události do pamětní knihy
23.3.2023Zahájení komentovaných setkání
20.3.2023V zoo soutěží více než tisícovka žáků z celého kraje
14.3.2023Získají obří včely v Zoo Ostrava titul Dřevěná stavba roku 2023? V roce 2017 ocenění obdrželi obří brouci.
13.3.2023Druhé mládě orlosupa bradatého bylo převezeno náhradním pěstounům do Zoo Liberec