V zoo vzniklo samostatné Oddělení in situ ochrany přírody
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava je již dlouhá léta chovatelskou špičkou, čímž plní svou roli v ochraně ohrožených druhů tzv. ex situ. V poslední dekádě je však institucí uznávanou i co do ochrany přírody in situ, tedy realizované přímo v místě přirozeného výskytu druhů. Nyní se Zoo Ostrava přidává k dalším pokrokovým moderním zoologickým zahradám a zakládá samostatné Oddělení in situ ochrany přírody.
Zoo Ostrava se v ochraně přírody in situ významně a systematicky posouvá od roku 2015. V tomto roce proběhl první ročník charitativního běhu v zoo – Běh Zoo Ostrava pro Kukang na podporu ochrany outloňů na Sumatře. Na konci roku 2015 bylo také zřizovatelem zoo statutárním městem Ostrava schváleno zapojení Zoo Ostrava do systému podpory vybraných mezinárodních ochranářských projektů díky programu Koruna ze vstupu. Tato podpora v současnosti činí již tři koruny z každého vstupu do zoo, kterými návštěvníci přispívají k ochraně ohrožených druhů po celém světě. Kromě podpory projektů v rámci programu Tři koruny ze vstupu či pořádání charitativních běhů zoo také vyhlašuje veřejné sbírky a pořádá různé osvětové akce. Stále hledáme možnosti, jak co nejlépe naplňovat novodobou roli zoologických zahrad v ochraně zvířat ještě nad rámec záchranného chovu zvířat v naší péči, tzv. ex situ, v němž je naše zoo již dlouhé roky velmi významnou institucí. Pomyslnou třešničkou na dortu v našem ochranářském úsilí je možnost zaměstnávat terénní pracovníky ochrany přírody, kteří vedou in situ projekty přímo v terénu.
Logickým krokem, který ještě zbývalo učinit, je oficiální založení samostatného oddělení, které umožní věnovat se ochraně přírody in situ ještě intenzivněji a efektivněji. To je ostatně i trend poslední doby, který můžeme vidět v některých pokrokových zoologických zahradách. Ve snaze ukotvit a systematizovat ochranářské aktivity Zoo Ostrava a také jít s trendy v moderních evropských zoologických zahradách bylo tedy v minulých dnech založeno nové samostatné oddělení zoo – Oddělení in situ ochrany přírody. Oddělení bude fungovat pod vedením dosavadního koordinátora mezinárodních ochranářských projektů Františka Příbrského. Naše oddělení bude pracovat na systematické podpoře mezinárodních projektů především prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu, charitativních běhů či veřejných sbírek tak, aby naše pomoc byla co nejefektivnější. Chceme ale nadále rozvíjet také repatriační projekty stejně jako aktivity na podporu místní biodiverzity v areálu zoo, kde ochranářské výsledky mohou návštěvníci zoo vidět na vlastní oči během své návštěvy. Rozsah veškeré ochranářské práce naší zoo si však veřejnost nemusí uvědomovat, a proto jsme v posledních letech připravovali ochranářský seriál Na chvíli na Zemi, který v roce 2024 dokončíme a od kterého si slibujeme, že veřejnosti nevšední formou ukáže, jak naše zoo přistupuje k ochraně zvířat a přírody po celém světě. Součástí aktivit oddělení bude samozřejmě i nezbytná osvěta, vzdělávání a komunikace s českými i mezinárodními partnery, z nichž ti největší a nejvýznamnější jsou Evropská (EAZA) a Světová (WAZA) asociace zoologických zahrad a akvárií. Oddělení se bude řídit tzv. Jednotnou ochranářskou strategií Zoo Ostrava, která vznikla v roce 2021 a definuje vize a cíle zoo na poli ochrany přírody.
O tom, že Zoologická zahrada a botanický park Ostrava patří mezi významné instituce zasazující se o ochranu přírody a samostatné ochranářské oddělení si určitě zaslouží, svědčí i to, že ji EAZA jako první v celém Česko-Slovensku vybrala ke spolupořádání a hoštění mezinárodní ochranářské konference EAZA Conservation Forum 2024, která v Ostravě proběhne ve dnech 4.–7. června 2024.
11.4.2024Husy kuří odchovávají svá první mláďata
8.4.2024Vítězové vědomostní soutěže Zoo Ostrava: Ve II. kategorii vyhrálo družstvo počtvrté za sebou!
5.4.2024Mladý slon se odvážil vstoupit do tréninkového kontejneru
4.4.2024Přivítali jsme 100 000. návštěvníka
4.4.2024Den ptactva v Zoo Ostrava