Bílý slon – vyhlášení soutěže o odchov a stavbu roku
Bílý slon je ocenění za mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoologických zahradách. Soutěž se koná od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do jubilejního 30. ročníku se přihlásilo 14 zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) s 49 odchovy a 4 stavbami. Jak uspěje Zoo Ostrava v letošním ročníku?
Slavnostní předání výročních cen soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2023 – se uskuteční ve středu 15. května od 14 hod. v Kapucínském klášteře ve Fulneku. O tom, která zoo získá ocenění, rozhodně volba devíti nezávislých odborníků, kteří celý svůj život zasvětili problematice chovu zvířat v zoologických zahradách.
Zoo Ostrava v minulosti získala již osm Bílých slonů, do letošního ročníku přihlásila devět vzácných odchovů těchto druhů:
1. outloň malý – vzácná asijská poloopice s noční aktivitou chovaná v Zoo Ostrava od roku 2022. V roce 2023 se zde tito primáti poprvé rozmnožili.
2. lorikul modrotemenný – zoo chová tyto drobné papoušky z jihovýchodní Asie od roku 2001, ale teprve v loňském roce se rodičovskému páru podařilo poprvé odchovat přirozenou cestou mláďata.
3. sup mrchožravý – nejohroženější evropský sup se v Ostravě rozmnožil poprvé v roce 2022, kdy pár odchoval jedno mládě. Loni odchoval s mírnou asistencí chovatelů mláďata dvě.
4. jeřáb bělošíjí – v Zoo Ostrava se tito majestátní ptáci rozmnožili v loňském roce úplně poprvé, odchovy jsou vzácné i v rámci evropských zoologických zahrad.
5. krokodýlovec čínský – vietnamský poddruh tohoto ještěra chová Zoo Ostrava od roku 2022 v nové expozici Vadtha ni – Chrám gibonů. Na jaře 2023 samice porodila čtyři mláďata. Po německé Zoo Köln je Ostrava druhou evropskou zoo, kde se tito v přírodě vyhubením ohrožení plazi rozmnožují.
6. hroznýšek skvrnitý – menší nejedovatý had je v zoo chován od roku 2022 v novém pavilonu Wanderu a hned následující rok v létě porodila samice dvě mláďata.
7. krajta zelená – i tento druh se v zoo rozmnožil poprvé. Chov těchto hadů začal v roce 2018, k vidění jsou v pavilonu Papua.
8. medaka Eversova – vzácná rybka, endemit indonéského ostrova Sulawesi, je v České republice chována pouze v Zoo Ostrava. Má velmi zajímavý způsob rozmnožování. Je to pelagický druh, který ve velkých hejnech proplouvá otevřenými vodami. Samice nemají kam jikry odložit, tak je nosí pod svým tělem po celou dobu vývoje, téměř tři týdny (viz foto).
9. sekernatka dlouhoploutvá – poměrně běžná akvarijní ryba původem z Jižní Ameriky, Zoo Ostrava je ale jediná na světě, která ji dokáže rozmnožit. Jinde v akváriích se jedná o jedince odchycené v přírodě. Poprvé se v Ostravě rozmnožila v roce 2021, nyní už se množí i v Ostravě vykulená mláďata.
Do soutěže přihlásila zoo i dvě stavby:
- Tsavo – chovatelsko-expoziční zařízení otevřené v Zoo Ostrava v roce 2019 pro mangusty trpasličí a dikobraze jihoafrické.
- Voliéra La Pampa – největší průchozí expozice v Zoo Ostrava, kterou obývají jihoamerické druhy ptáků – kondoři havranovití, ibisi šedokřídlí, kolpíci růžový, kardinálovci zelení a další. Zprovozněna byla v roce 2020.
Z přihlášených odchovů byli do užšího hodnocení nominováni outloni malí v kategorii SAVCI a krokodýlovci čínští v kategorii OSTATNÍ. Jestli získá Zoo Ostrava dalšího bílého slona, se dozvíme ve středu ve Fulneku. Držte nám palce!
12.5.2024Botanické zajímavosti zoo: Modrá hlava draka
10.5.2024Kukang víkend v Zoo Ostrava
7.5.2024Nová partnerka pro samce jaguarundi
6.5.2024První máj v zoo se vydařil
4.5.2024INFORMACE PRO MOTORISTY: Parkování u RBP