Botanické zajímavosti zoo: Plody tropů
Ve sklenících v ostravské zoologické zahradě mají bohatou sbírku citrusů, ale i dalších tropických a subtropických rostlin. Zájemci je mohou vidět při víkendových komentovaných prohlídkách. Vzhledem k tropickým teplotám, které nyní panují, se řada těchto rostlin nachází i ve venkovních prostorech v návštěvnické části areálu. Je mezi nimi i citrus s obřími plody – cedrát.
Sbírka citrusů v pěstebních sklenících Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava zahrnuje různé druhy a kultivary, jako jsou pomeranče, citrony, limetky a další. Tyto rostliny jsou po většinu roku umístěny ve sklenících, aby mohly růst v podmínkách, které napodobují jejich přirozené prostředí. V letním období bývají některé vystěhovány do venkovních prostor k tzv. letnění. Mezi největší zajímavost citrusové sbírky patří bezesporu plody druhého největšího citrusu světa – cedrátu (Citrus medica). Jeho dozrávající plody poutají pozornost nejednoho návštěvníka zoo.
Cedrát je jednou z nejstarších odrůd citrusů. Jeho historie sahá až do 4. století před naším letopočtem do oblastí starověké Indie, Blízkého východu a Středomoří. V některých kulturách je tento plod považován za symbol zdraví a ochrany. Má silnou a hrubou zelenou nebo žlutou kůru, zatímco dužina je často kyselá a málo šťavnatá. Semena cedrátu, podobně jako mnoha dalších citrusů, se vyznačují tzv. polyembryonií. To znamená, že z jednoho semene může vyklíčit několik rostlinek. Cedrát se používá v gastronomii, jeho kůra se často kanduje nebo se přidává do aromatických pokrmů. Využívá se také v parfumerii a léčitelství pro své aromatické a antiseptické vlastnosti.
Prohlídky skleníkového areálu probíhají každou sobotu a neděli vždy v 11 a ve 14 hodin. Sraz zájemců je u výběhu plameňáků, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem prostřednictvím rezervačního systému.