První mláďata u jelínků vepřích
Tyto jeleny chováme od roku 2013, ale teprve letos jsme se dočkali narození mláďat. Hned tři laně porodily po jednom mláděti. Chovné stádo můžete pozorovat v expozici Vadtha ni – Chrám gibonů společně s gibony bělolícími. Samčí stádo pak obývá jeden z výběhů safari.
Chov jelínků vepřích byl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava zahájen v roce 2013. Chovné stádo (1 samec a dvě samice) obývalo výběh Indie zblízka u restaurace Saola. Kromě toho byla ve výběhu Indie, který je součástí ostravského safari, vytvořena samčí skupina. Původní chovné stádo se nikdy nerozmnožilo. Po dostavbě expozičně-chovatelského komplexu Vadtha ni – Chrám gibonů v roce 2022 se měli jelínci přestěhovat z Indie zblízka do společného výběhu s gibony bělolícími. Obě samice mezitím uhynuly, proto byly dovezeny tři nové samice, které se ve Vadtha ni spojily s původním samcem. Chovatelé pozorovali páření, ale mládě se přesto žádné nenarodilo. O rok později tedy přistoupili k výměně samce. V tomto případě páření pozorováno nebylo, evidentně ale proběhlo, protože v průběhu letošního července porodily všechny tři samice po jednom mláděti. Jsou to dva samečci a jedna samička. Kromě toho jsou dva mladí samci ve výběhu Indie, které je možné pozorovat při projížďce safari expresem.
Jelínek vepří (Axis porcinus porcinus) patří k nejmenším jelenům. Paroží se třemi výsadami na lodyze dorůstá do délky 60 cm. Za své jméno vděčí poměrně zavalité postavě a na jelena neobvyklému způsobu běhu s hlavou skloněnou k zemi. I za pomalé chůze pokyvuje hlavou do stran, takže na první pohled připomíná prase divoké. Žije ve vysoké sloní trávě v poříčních záplavových loukách velkých jihoasijských řek (Indus, Ganga, Brahmaputra, Mekong). Lesům i skupinám stromů se vyhýbá. Zpravidla žije samostatně či ve skupinkách do tří jedinců. Pokud je sloní tráva vypálena a vytvoří se otevřený prostor, tvoří krátkodobě i větší stádečka. Kdysi velmi početný druh se v posledních letech stal vzácným zejména kvůli regulaci řek (přehrady), v jejichž důsledku záplavové louky a savany zarůstají lesem. V Červeném seznamu veden jako ohrožený druh (Endangered). Březost trvá 7–8 měsíců. Samice rodí většinou jedno mládě, které matku opouští obvykle ve stáří půl roku.
15.8.2024Botanické zajímavosti zoo: Plody tropů
14.8.2024Chystáte se na dovolenou do exotiky? Pak pozorně čtěte!
14.8.2024Letní škola v zoo se koná už 50 let!
12.8.2024Den pro antilopu Derbyho
10.8.2024Biodiverzita zoo: Vzácný ptačí host kvakoš noční