V zoo uvidíte žraloky v různých velikostech – od několika centimetrů až po více než metr!
Žralůčci okatí se v ostravské zoo pravidelně rozmnožují. Odchov mláďat však probíhá veskrze v zázemí mimo zraky návštěvníků. Nyní ale máte jedinečnou možnost mláďata vidět v nádrži společně s dospělými žralůčky – od čerstvě vylíhnutých měřících okolo 14 cm až po cca půlmetrového.
Žralůčky okaté chováme od roku 2010. Vidět je v pavilonu Papua v jednom z akvárií nazvaném Korálové moře. V roce 2014 se zde tyto paryby poprvé rozmnožily a od té doby se podařilo odchovat přes 70 žralůčků. Jako u ostatních paryb dochází i u tohoto druhu k vnitřnímu oplození. Samci mají párové pářící orgány vzniklé přeměnou zadní části břišních ploutví. Samice klade vejce ve tvaru kožovitých kapsulí o velikosti cca 10x4 cm (viz foto). Inkubační doba žraločích vajíček trvá okolo 120–140 dní. Jejich vývoj doposud probíhal mimo zraky návštěvníků – chovatelé oplozené kapsule z bezpečnostních důvodů přemisťují do zázemí, kde probíhá i odchov vylíhnutých mláďat. Občas samice upevní kapsuli tak, že ji chovatelé v členitém akváriu znázorňující korálový útes nenajdou nebo se k ní nedostanou.
Návštěvníci ostravské zoo mají nyní jedinečnou možnost pozorovat mláďata žralůčků v nádrži společně se třemi dospělými jedinci (dvěma samicemi a jedním samcem), kteří si svých potomků nevšímají. Čerstvě vylíhlí žralůčci měří asi 14 cm a jsou věrnou napodobeninou dospělých jedinců. Jsou tedy plně vyvinutí a schopní se o sebe postarat, takže péči rodičů nevyžadují. Hned po vylíhnutí přijímají potravu dospělých, kterou tvoří drobné mořské rybky a bezobratlí živočichové. Zdržují se výhradně u dna, kde vyhledávají úkryt ve štěrbinách a pod kameny. V podstatě vůbec neplavou, ale po dně se pohybují jakousi „chůzí“ pomocí párových prsních a břišních ploutví. Mláďat v akváriu je několik a v různých velikostech – od nedávno vylíhnutých měřících do 20 cm až po několikaměsíční půlmetrové.
V rámci chovu v zoologických zahradách se jedná o zajímavý a ojedinělý odchov. V Evropě množí žralůčky okaté pravidelně jen Burgers´ Zoo v holandském Arnhemu a ostravská zoo. V Ostravě je v rámci zoologických zahrad aktuálně největší počet těchto paryb na světě – celkem 18.
Žralůček okatý (Hemiscyllium ocellatum) patří do řádu malotlamců, kam patří například také známý žralok obrovský, dorůstající 18 m. Žralůček okatý dorůstá délky jen okolo 1 m. „Okem“ je myšlena velká tmavá skvrna po bocích, která funguje jako mimikry k oklamání predátorů. Napodobuje „oko“ nějakého velkého zvířete. Žije v okolí ostrova Nová Guinea a při severní Austrálii. Jiná oddělená populace se vyskytuje kolem Velkých Sund. Obývá velmi mělké vody korálových útesů, byl však pozorován i v hloubkách 40 m. Velmi často však prolézá mělčiny „chůzí“ pomocí párových ploutví v hloubce okolo 15 cm. V těchto mělčinách je poměrně teplá voda (až 30 °C), nicméně tento druh je velmi tolerantní k vysoké teplotě a hlavně k nízkému obsahu kyslíku ve vodě! Je aktivní spíše po setmění a při rozbřesku. Přes den odpočívá nehybně v dutinách a úkrytech. Loví různé bezobratlé (červi, korýši) a ryby na dně a ve dně – dokáže do substrátu zanořit hlavu a pozřít z něj potravu.
9.10.2024Rybníky v Zoo Ostrava – prostředí nejen pro ryby, ale i řadu dalších živočichů a rostlin
4.10.2024Voliéra Papua je opět otevřená – zrekonstruovaná a rozšířená
3.10.2024Zoo Ostrava uspořádala 18. ročník odborné konference pro pedagogy
27.9.2024Pozvánka na přednášku: Ochrana syslů v ČR
26.9.2024Biodiverzita zoo: Výsledky „budkové“ sezóny 2024