Rodina makaků lvích se úspěšně rozrůstá
Před dvěma lety se skupina makaků lvích v ostravské zoo přestěhovala ze starých a nevyhovujících prostor do moderního expozičně chovatelského zařízení Wanderu. Nové prostředí nebylo jedinou změnou poslední doby. V květnu 2023 došlo k výměně chovného samce, který se velmi dobře sžil se samicemi. Od té doby se zde narodilo už sedm mláďat. Poslední přišlo na svět 5. listopadu 2024. Aktuálně čítá ostravská skupina tohoto vzácného indického primáta 17 členů. Návštěvníci je mají možnost pozorovat v expozici včetně mláďat.
Chov makaků lvích má v ostravské zoologické zahradě dlouhou tradici, začal v roce 1978. Až do roku 2022 žili tito vzácní indičtí primáti ve starém pavilonu postaveném v 60. letech minulého století, který už mnoho let neodpovídá přísným standardům pro chov zvířat v moderních zoologických zahradách. Proto byla v průběhu posledních 15 let pro jeho obyvatele vybudována nová moderní chovatelsko-expoziční zařízení a zvířata se do nich postupně přemisťovala (hulmani, kočkodani či šimpanzi). Před dvěma lety se dočkali i makaci lví. Skupina se přestěhovala do expozice Wanderu, která činorodým opicím nabízí mnohem více prostoru, vzrostlé stromy a celkové podmínky důležité pro jejich přirozené projevy a chování. V novém prostoru s přírodním výběhem se makaci zabydleli velmi dobře.
Změna prostředí nebyla jedinou věcí, která se ve skupině v poslední době udála. V květnu 2023 došlo k výměně chovného samce. Nový samec byl přivezen ze Zoo Sofia a s jedenácti samicemi se rychle sžil. Spojení ale neproběhlo hned. Zpočátku byl od samic oddělen, ale měl s nimi vizuální kontakt. Samice byly zvědavé a většinu dne trávily pozorováním samce. Samec o ně projevoval zájem a silně vokalizoval, stejně jako samice. Samec byl vůči samicím velmi klidný, sedával blízko mříží a měl zájem o dění kolem. Přímé spojování samce se skupinou proběhlo poklidně po necelém měsíci, samec po pár hodinách začal dokonce samice pářit.
První mládě v nové expozici se narodilo 15. ledna 2024, během jarních měsíců pak další čtyři, z nichž jedno se narodilo mrtvé a jedno uhynulo po pár dnech. Důvodem byl pravděpodobně vysoký věk a nezkušenost rodičky. Šesté mládě přišlo na svět koncem léta a nejmladší 5. listopadu. O všechna mláďata příkladně pečují jejich matky a další samice-tety. Do péče nijak nezasahujeme, vše necháváme na samicích. Je to jediná správná cesta, aby si zvířata zachovala přirozené instinkty a návyky. Pro mladé samice, které samy ještě neměly mláďata, je důležité pozorovat starší a zkušenější samice při odchovu potomků. Péče o mláďata není u primátů vrozená, ale zvířata ji získávají pozorováním a vlastní zkušeností, když s odchovem pomáhají jiným samicím.
Aktuálně čítá ostravská skupina makaků lvích 17 členů – chovného samce, jedenáct chovných samic a pět letošních mláďat, jejichž pohlaví zatím chovatelé neznají. V tomto období se makaci zdržují převážně ve vytápěných vnitřních prostorech pavilonu Wanderu, kde je mohou pozorovat i návštěvníci. Pavilony v Zoo Ostrava jsou aktuálně otevřeny do 15 hodin, areál zoo do 16 hodin. Lidé za návštěvu zaplatí mimosezónní zlevněné vstupné. Těšíme se na Vás!
Makak lví (Macaca silenus) je nejohroženějším druhem makaka. Obývá poslední zbytky tropického deštného lesa v pohoří Western Ghats v jihozápadní Indii až do výšky 2500 m n.m. Žije v malých skupinkách, jejichž teritoria se dříve překrývala a samci mezi skupinami migrovali. V důsledku kácení lesa jsou od sebe jednotlivé populace izolovány, čímž může docházet k nežádoucímu příbuzenskému křížení a snižování životaschopnosti populací. Ohrožen je tento primát i nelegálním lovem. Odhaduje se, že v přírodě žije méně než 2500 jedinců. V Červené knize (IUCN Red List of Threatened Species) je veden jako ohrožený druh (Endangered). Je také zařazen do Evropského záchovného programu (EEP). V Zoo Ostrava se podařilo odchovat přes 70 mláďat.
24.11.2024V zoo proběhlo finále Soutěže mladých zoologů 2024
22.11.2024Samice kočky rybářské odchovává mládě
21.11.2024Pytláci mořských želv v Indonési míří za mříže díky snahám zoologů ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava.
15.11.2024Skryté poklady Zoo Ostrava: Mláďata nejdelších varanů světa
11.11.2024Výsledky soutěže Šípkový podzim